2024 m. gruodžio 25 d.

 

Akreditavimo tarnyba, gavusi asmenų pateiktus dokumentus, tikrina kitų valstybių narių viešai skelbiamą informaciją

12
Paskelbta: 2020-12-07 12:51 Autorius: ekspertai.eu
Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos direktorė Nora Ribokienė (stovi priekyje). Nuotr. facebook.com


Po lapkričio 27 d. paskelbto 22 pasaulio mokslininkų tyrimo apie koronaviruso testus, tiek pasaulio, tiek, savaime suprantama, valstybinė bei nepriklausoma užsakomoji Lietuvos žiniasklaida kol kas tyli. Apie šį tyrimą skelbėme publikacijoje „Dėl koronaviruso testų mokslininkai atskleidė skandalingus faktus“.

Šis proga ekspertai.eu uždavė kelis klausimus Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos direktorei Norai Ribokienei.

- Kokiu pagrindu ar nurodymu remiantis, išduodamas leidimas atlikti Covid-19 testus?

- Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba, atsakydama į Jūsų klausimus informuoja, kad išduodant ar tikslinant asmens sveikatos priežiūros įstaigos licenciją atlikti tam tikrus laboratorinės diagnostikos tyrimus vadovaujamasi eile teisės aktų - tiek sisteminių, tiek specialiųjų. COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) valdymas Lietuvos Respublikoje yra reglamentuojamas papildomai, numatant išimtines sąlygas, sveikatos apsaugos ministro įsakymais bei  valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimais.

- Kiek tokių laboratorijų yra Lietuvoje?



- Atkreiptinas dėmesys, jog šiuo metu klinikinėje praktikoje jau yra įteisinti keletas COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) diagnostinių tyrimų (pvz. PGR tyrimai, greitieji PGR tyrimai, kaupinių PGR tyrimai), tarp jų ir greitieji antigenų bei serologiniai antikūnų testai. Pastarųjų reglamentavimas kurį laiką kito: pradžioje, norint atlikti greituosius antikūnų testus, asmens sveikatos priežiūros įstaigoms reikėjo turėti arba tikslinti turimą laboratorinės diagnostikos paslaugos licenciją, vėliau reikalavimai buvo švelninami ir leidžiama juos atlikti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Tuo tarpu greitųjų antigenų testų reglamentavimas ką tik patvirtintas - gruodžio 4 d. įsigaliojo naujas COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) nustatymo tyrimų ir serologinių tyrimų atlikimo tvarkos aprašas (SAM įsakymo Nr. Nr. V-2797), kuriuo nustatoma, jog  paciento ištyrimą greitaisiais antigeno testais ir greitaisiais serologiniais antikūnų testais turi teisę atlikti visos asmens sveikatos priežiūros įstaigos, išskyrus teikiančias tik ergoterapijos, kineziterapijos, dietisto praktikos, optometrininko praktikos ir dantų techniko praktikos asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

- Kadangi akredituojant ir išduodant licenziją atliekama ir validacija ir verifikacija, tikrinamas patikimumas, kaip buvo daroma su testais šiuo atveju? Ar buvo galimybes atlikti šias procedūras?

- Atsakant į klausimą dėl validacijos, informuojame, jog vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. birželio 3 d. sprendimu Nr. V-1365 „Dėl serologinių imunologinių tyrimų, taikomų IgG, IgM ir (ar) IgA klasės antikūnams prieš SARS-CoV-2 nustatyti, naudojimo“ privaloma validacija taikoma tik greitiesiems COVID-19 antikūnų testams. Asmenys, norintys teikti asmens sveikatos priežiūros įstaigoms kitose valstybės validuotus testus, turi pateikti Akreditavimo tarnybai informaciją ir dokumentus, patvirtinančius validacijos atlikimą. Lietuvoje pati testų validacija neatliekama, pripažįstama kitose ES valstybės narėse atliktos šių testų validacijos. Akreditavimo tarnyba, gavusi asmenų pateiktus dokumentus, tikrina kitų valstybių narių viešai skelbiamą informaciją apie atliktus testų validacijos rezultatus ir apie tai informuoja besikreipiančius asmenis.

- Jei tyrimai nepatikimi, kokios sankcijos gresia laboratorijoms?

Į šį klausimą N. Ribokienė neatsakė.



Ekspertai.eu nekomentuos šių atsakymų. Tačiau užduoda papildomą klausimą gerb. N. Ribokienei.

„Informavote, kad Lietuvoje pati testų validacija neatliekama, pripažįstama kitose ES valstybės narėse atliktos šių testų validacijos, o akreditavimo tarnyba, gavusi asmenų pateiktus dokumentus, tikrina kitų valstybių narių viešai skelbiamą informaciją apie atliktus testų validacijos rezultatus ir apie tai informuoja besikreipiančius asmenis.

Sakykite prašau, ar jau patikrinote ir įvertinote (ar dar tik tikrinsite ir vertinsite, ar netikrinsite ir nevertinsite) lapkričio 27 d. paskelbto 22 pasaulio mokslininkų tyrimo apie koronaviruso testus medžiagą (paskelbtus dokumentus rasite šioje nuorodoje ČIA), ir lapkričio 28 d. tų pačių mokslininkų kreipimasi į leidinį „Eurosurveillance“, prašant kuo skubiau pašalinti sausio 23 d. Victor'o  M Corman'o ir kitų autorių publikaciją „Detection of 2019 novel coronavirus (2019-nCoV) by real-time RT-PCR““, - klausiama Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos direktorės.

N. Ribokienė atsakė:

„Atsakant į papildomą klausimą, paaiškiname, kad kaip jau buvo minėta, privaloma validacija taikoma tik greitiesiems COVID-19 antikūnų testams. Jūsų atsiųstose nuorodose pateikta informacija apie molekulinius testus. Greitieji antikūnų testai nėra molekuliniai testai. Pažymime, kad tikrindama informaciją apie atliktas validacijas Akreditavimo tarnyba remiasi kitų valstybių narių valstybinių institucijų skelbiamais duomenimis.

Atsakant į klausimą dėl tyrimų patikimumo, informuojame, jog laboratoriniai tyrimai turi būti atliekami tik licencijuotose asmens sveikatos priežiūros įstaigų laboratorijose, kurioms yra taikomi specialūs higienos ir infekcijų kontrolės reikalavimai, be kita ko jos turi būti sukūrusios, įdiegusios ir palaikančios kokybės vadybos sistemą, atitinkančią ISO standartus ir Laboratorinės diagnostikos paslaugų teikimo reikalavimų aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. gruodžio 5 d. įsakymu Nr. V-998“, reikalavimus.

Laboratorijos, siekdamos, kad atliekamų tyrimų rezultatai būtų patikimi, turi taikyti vidinės ir išorinės kokybės kontrolės sistemas ir priklausomai nuo jų radinių ar rezultatų privalo atlikti korekcinius veiksmus.“

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
12. jeronimas
(2020-12-08 14:15:48)
(78.19.45.207) Parašė:

kadangi tokia betvarke iveista valstybes sveikatos sktoriuje,siulau su vakcina toki panaudojimo modeli.Is kiekvienos vakcinos gamintoju siuntos pirmiausia suvaakcinuoti tuos,kurie pozuoja nuotraukoje.Priverstinai.Jeigu nebus salutiniu pozymiu per 5 metus,tuomet vaakcinuoti likusia gyventoju dali.Jeigu yra savanoriu vaakcinuotis,ar kas gali tam priestarauti??Vaakcinuokites ir ne po viena doze,tai kiekvieno asmeninis reikalas.Bet yra viena dedamoji.Pries skiepijant kiekviena reiktu supazindinti su sudetim vakcinos,paaiskinti ,kad vaakcina nera isbandyta,o pirmos partijos savanoriu pasisiuliusiu bandymui,like nelabai daug sveiku.Gi dabar skleidziamas tik melas ir nuslepta tiesa.



11. Piksius
(2020-12-08 05:46:05)
(78.58.239.209) Parašė:

Na parodys pavyzdį šis kolektyvas ar ne, tauteliai, triušialiams įbaugintiems ką jie ten patvirtino? Spėju iš karto. Pats laikas steigti lošimųs.



10. S
(2020-12-08 01:27:05)
(37.228.213.33) Parašė:

://youtu.be/x-7E-71Av0k Klastojami rinkimai , filmyota medziaga, anglu kalba.........



9. to 6
(2020-12-07 23:54:43)
(78.62.207.16) Parašė:

Prekyba Zmonemis galinga , gal galimai daromi kokie nors eksperimentai ar gyvybes draudimai , ka gali zinoti ?.Teko prasyti pas gydytoja siuntimo echoskopijai , ji sake tyliai nepazystamam Zmogui , kad duos siuntima i anapili . Mintyse klausimas buvo kas jai dave tokius nurodymus ir kieno ji vykde nurodyma ?. Ko galima daugiau tiketis is tokiu ?. Visiems sveikatos .



8. jau greit...
(2020-12-07 23:31:30)
(68.235.60.237) Parašė:

vz.lt/2020/12/07/vakcina-pasieks-per-3-4-savaites-pirmiausia-bus-skiepijami-medikai-ir-rizikos-asmenys



7. Nuomone
(2020-12-07 22:52:47)
(87.247.84.42) Parašė:

Atsakymas slypi kazkur anapus. Jei pas mus niekas netikrinama, tai konkreciai kokioje valstybeje buvo atlikta siu testu validacija bei verifikacija? Ar nezino, ar niekur? Is mokslinio tyrimo panasu, jog is vis niekur neatlikta.



6. jeronimas
(2020-12-07 22:48:49)
(78.19.45.207) Parašė:

pagal atsakyma supratau,kad jokios kontroles neegzistuoja??Gal galetu mineta virsininke atsakyti,ar imanoma patikrinti vaistu (tableciu) atitikima pagal pridedama vaistu sudeti??Ar egzistuoja Lietuvoje labaratorija,kuri tikrina vaistu sudeties tiksluma??Ar tikrina to paties geitzo-sorosho ,kaip pagrindiniu savininku,ta pati gamintoja-farmacininke??Po to kas vyksta su medicinos sistema Lietuvoje siais metais,ypac paskutiniais menesiais,norisi rekti visa gerkle,kam sunaikinote medicina??Kodel mirstantys zmones medicinoje tape pelningiausia preke verslininkams -zudikaams??



5. Ribokiene - amžinoji
(2020-12-07 17:06:16)
(89.116.0.196) Parašė:

Kiek pamenu, visoms valdžioms sita draugė tiko ir įtiko.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras