Mielas Zigmantai,
asmuo, pretenduojantis arba partijos valia vaizduojantis, kad pretenduoja tapti Lietuvos Respublikos Prezidentu, net ir labai karštos rinkimų kampanijos metu neturėtų stengtis melagingai menkinti savo krašto ir jo pasiekimų, net jeigu tie pasiekimai atsirado konkurento valdymo laikotarpiu.
Tikrai nustebino paties atviro laiško tekstas, kuris tiesiog alsuoja kažkokiu nesuvokiamu nevisavertiškumo ir nepatriotiškumo kompleksu:
„Bet kodėl reikia taip nepagrįstai girtis ir nepagarbiai skleisti savo žodžius apie Latviją ir Estiją, neva kaimyninių valstybių ekonomikos 2008–2012 metais smuko daugiau nei Lietuvos, nes „Lietuva galėjo elgtis lanksčiau, nebūdama susaistyta sutarčių su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF)“. Tokie teiginiai reiškia, kad jei būtume pasielgę kaip Latvija (būtume pigiau pasiskolinę pinigų iš Tarptautinio valiutos fondo), būtume pražuvę. Dabar, galima suprasti, Lietuva klesti.“
Kad Lietuvos ekonomika, jos būseną matuojant BVP dydžiais, sėkmingiau nei kaimynai latviai ar estai įveikė krizę, visai nesunku įsitikinti iš G. Nausėdos pateikiamo palyginamosios statistikos grafiko („Delfi“).
Jeigu netikima, kaip laiške rašoma, „užsienio bankų ekspertams“, tai tokius duomenis pačiam nesunku susirasti atsivertus Europos statistikos departamento interneto puslapį „eurostat.com“. Duomenys pateikiami labai patogiai, galima net paprašyti, kad kompiuteris nubraižytų grafiką. Gal tai padėtų patikėti, kad Lietuva gali pasidžiaugti tuo, kaip įveikė krizę. Ar jai padėjo tai, kad nesikreipėme į TVF ir galėjome lanksčiau reaguoti į situaciją – tokias teorines diskusijas galima ilgai tęsti, bet negalima meluoti sakant, kad Lietuva prastai suvaldė ekonominę ir finansų krizę. Galima ginčytis su A. Kubiliumi ir G. Nausėda, bet negalima ginčytis su „Eurostat“ duomenimis.
Kaip šalims sekasi įveikti krizes, paprastai matuojama BVP kritimo ir augimo procentais, o ne vien tuo, kada kas įsivedė eurą. Kaip matoma iš pateikto grafiko, latviai per krizę prarado didesnę dalį BVP nei Lietuva, bet eurą įsivedė anksčiau nei Lietuva. Tuo tarpu lenkai per krizę prarado mažiau, bet eurą planuoja įsivesti žymiai vėliau.
Tenka apgailestauti, kad po 2009 metų Europos Parlamento rinkimų, kai buvote į jį išrinktas, nutolote nuo sunkią krizę išgyvenančios Lietuvos reikalų ir jais nesirūpinote, todėl nesekėte pasaulinio lygio finansų ekspertų diskusijų, kurios vyko tiek TVF viduje, tiek viešai pasaulio spaudoje dėl to, kokios politikos turi laikytis TVF, padedamas krizės ištiktoms Baltijos valstybėms. Viena iš vyraujančių temų buvo nacionalinių valiutų devalvacija. Latvius nuo devalvacijos išgelbėjo tik tai, kad Lietuva nėjo iš paskos jiems į TVF. Tada būtų buvęs devalvuotas ir latas, ir litas.
Todėl, mielas Zigmai, kai dabar būsite išrinktas į Europos Parlamentą, nenutolkite taip toli nuo Lietuvos reikalų, kad netektų mums, likusiems Lietuvoje, suabejoti Jūsų ekonomine ir finansine kompetencija. Nes dabartiniai šioje rinkimų kampanijoje Jūsų naudojami melagingi ir propagandiniai argumentai tokių abejonių kiekį ima sparčiai didinti. Ne veltui ir Jūsų mama kažkada Jumis suabejojo...