Gruodžio 11 d. Europos Parlamente (EP) Briuselyje Europos liaudies partijos frakcijos nario, Žmonių partijos atstovo Andriaus Kubiliaus iniciatyva bvo steigiamas neformalus „Europietiškos Rusijos Draugų Forumas“.
Ta proga buvo rengiama pirmoji Forumo diskusija apie europietiškos ir demokratinės Rusijos ateitį. Diskusijoje kalbėjo Rusijos opozicijos atstovai: artimas A. Navalno bendražygis Vladimiras Milovas ir gerai žinoma ekspertė Lilija Ševcova, taip pat žinomi ekspertai iš Briuselyje veikiančio Vilfrido Martenso Europos studijų centro bei įvairias politines grupes atstovaujantys EP nariai. Forume taip pat buvo pristatyta europarlamentaro parengta Vakarų strategija Rusijos atžvilgiu.
„Tai jau antrasis Forumas, kurį steigiame Europos Parlamente. Pirmasis „Rytų Kaimynystės Forumas“ susilaukė didelės sėkmės ir sudaro galimybes įvairiais aspektais diskutuoti Rytų Partnerystės politikos ateitį. Šiandien steigiamas naujas Forumas suteiks galimybę aptarti Rusijos ateitį, Vakarų vaidmenį padedant Rusijai tapti europietiška šalimi“, - pasakė europarlamentaras A. Kubilius.
Lietuvos interesus Europos Parlamente atstovaujantis lietuvis sudavė stiprų smūgį ir Prancūzijos prezidentui Emanueliui Makronui (Emmanuel Macron), kuris siekia kalbėtis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir tartis dėl bendros Europos saugumo architektūros.
„Mums tokia santykių su Rusija idėja nėra priimtina, todėl savo koncepciją, kuri susilaukia vis daugiau dėmesio. Mūsų įsitikinimu, Europos Sąjunga turi ne siekti besąlyginio dialogo su dabartine Rusijos valdžia, bet įgyvendinti tokią ilgalaikę santykių su Rusija strategiją, kuri padėtų Rusijai transformuotis ir sugrįžti prie europietiško ir demokratinio vystymosi kelio. Tai būtų naudinga ne tik pačiai Rusijai, bet ir visam Europos žemynui ir plačiajam pasauliui“, - nurodėa A. Kubilius.
Vienas iš šio Forumo tikslų – tęsti ES Kaimynystės Rytų forumo metu pradėtas diskusijas apie Rytų Partnerystę, nes Rytų Partnerystės šalių (ypač Ukrainos) sėkmės pavyzdys turėtų milžinišką pozityvų poveikį europietiškos Rusijos transformacijai. Lygiai kaip ir aiški ES strategija, kokie konkretūs praktiniai santykiai (laisvos prekybos, bevizio kelionių režimo) galėtų būti ateityje sukurti tarp ES ir europietišką transformaciją įgyvendinusios Rusijos.
„Tokia transformacija neįvyks greitai, besąlyginis dialogas su Putinu gali jai tik pakenkti, bet mes tikime demokratinės Rusijos ateities perspektyva ir raginame ES jau dabar investuoti į tokią perspektyvą“, - atskleidė A. Kubilius.
Forumo iniciatoriai tiki, kad neformalus Europietiškos Rusijos draugų Forumas, vienijantis bendraminčius EP narius, politikos ekspertus, europietiškos Rusijos šalininkus pačioje Rusijoje, gali būti reikšmingas kuriant ilgalaikių ES santykių su Rusija strategiją, kurios įgyvendinimas padėtų Rusijai transformuotis.
Pasak europarlamentaro, šis Forumas taip pat nusiųs signalą Rusijos pilietinei visuomenei ir politinei opozicijai, kad Europos Parlamente jie turi paramą kovojant už demokratiškesnę, skaidresnę ir pagarbesnę savo piliečių ateičiai Rusiją.