Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis gavo Europos alkoholio politikos aljanso (Eurocare), Šiaurės alkoholio ir narkotikų politikos tinklo (NordAn), Europos jaunimo alkoholio politikos tinklo (APYN), Norvegijos alkoholio ir narkotikų politikos tinklo (Actis), Olandijos alkoholio politikos instituto (STAP) laiškus, kuriuose palaikomas ir sveikinamas ministerijos siūlymas sugriežtinti alkoholinių gėrimų reklamą. Palaikymą ministerijai išreiškė ir 30 Lietuvos nevyriausybinių organizacijų.
LR sveikatos apsaugos ministerija parengė LR alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimo įstatymo projektą, kuriame nuo 2015 m. liepos 1 d. numatytas visiškas išorinės alkoholio reklamos ir reklamos visuomenės informavimo priemonėse draudimas.
Išimtis būtų taikoma tik tiesiogiai ir ištisai transliuojamiems ar retransliuojamiems tarptautiniams meno, kultūros ar sporto renginiams ir Lietuvos Respublikos jurisdikcijai priklausančių transliuotojų ir retransliuotojų transliuojamoms programoms nuo 23 iki 6 valandos.
„Daugelyje Europos šalių šiuo metu svarstomi alkoholinių gėrimų reklamos sugriežtinimai. Tai lemia gausūs mokslinių tyrimų duomenys, atskleidžiantys reklamos poveikį vaikų ir jaunimo alkoholio vartojimui. Šią diskusiją tęsia Pasaulio ekonomikos forumas, siūlantis visišką alkoholio reklamos draudimą pasaulyje, ir Pasaulio sveikatos organizacija, pabrėžianti reklamos suvaržymų svarbą“, – savo laiške sveikatos apsaugos ministrui dėsto Wimas van Dalenas, Olandijos alkoholio politikos instituto vadovas.
„Lietuva turi galimybę tapti viena progresyviausių Europos šalių alkoholio kontrolės srityje, pasirinkdama piliečių, ir ypač jaunimo, ateitį, o ne verslo interesus. Siūlomos alkoholio kontrolės įstatymo pataisos šaliai leis priartėti prie vienos veiksmingiausių alkoholio politikos kontrolės priemonių – visiško alkoholio reklamos draudimo“, – pabrėžia Daša Kokole, Europos jaunimo alkoholio politikos tinklo atstovė.
„Norvegijoje jau ilgą laiką alkoholio kontrolės politika remiasi visuomenės sveikatos poreikiais, įgyvendintas visiškas alkoholio reklamos draudimas. Lietuvą padrąsinti turėtų ir tai, kad vis daugiau Europos šalių imasi priemonių apsaugoti jaunimui nuo žalingo alkoholio reklamos poveikio, kaip Prancūzija ir garsusis jos Loi Evin įstatymas. Visai neseniai Latvija taip pat uždraudė išorinę reklamą, o Suomija, Estija ir Airija taip pat planuoja dar labiau griežtinti reklamą“, – glaustai situaciją Europoje apibūdina Norvegijos alkoholio ir narkotikų politikos tinklo atstovas Stigas Erikas Sørheimas.
Lietuvos organizacijų kreipimesi pabrėžiama, kad alkoholinių gėrimų reklamos apribojimai (neįgyvendinant visiško draudimo) sukelia papildomą administracinę naštą valstybės institucijoms, įvelia jas į teisinius procesus ir leidžia alkoholinių gėrimų gamintojams manipuliuoti įstatymo nuostatomis, visas sankcijas už pažeidimus nuolat skundžiant teismams. Todėl visiškas reklamos draudimas yra efektyvesnis ne tik prevencijos, bet ir kontrolės administravimo sąnaudų mažinimo požiūriu.
LR Seimas jau turėjo galimybę uždrausti alkoholinių gėrimų reklamą nuo 2012 m. sausio 1 d., tačiau įstatymas prieš pat jo įsigaliojimą buvo atšauktas. Tokio valdžios sprendimo nepalaiko 50,2 proc. šalies gyventojų.
Dar 2011 m. gruodį į šalies prezidentę Dalią Grybauskaitę ir LR Seimą kreipėsi 256 nevyriausybinės organizacijos, prašydamos išsaugoti visišką reklamos draudimo įsigaliojimą. Kaip rodo 2012 m. atlikta gyventojų apklausa, Lietuvoje 62,3 proc. gyventojų pritaria visiškam alkoholinių gėrimų reklamos draudimui.
Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija, Vaida Liutkutė