Nepriklausomo mokslo tyrimo rezultatai rodo, kad alkoholis žalingiausias ir vartotojui ir visuomenei.
Dar 2010 m. „The Lancet“ žurnale buvo paskelbtas tyrimas, kuriame mokslininkai ištyrė įvairių narkotikų sukeliamus žalos faktorius ir surangavo jų neigiamą poveikį asmeniui ir visuomenei.
Jų išvados nedviprasmiškos: alkoholis visuomenę daugiausiai žalojantis narkotikas.
Andrea Lavesson |
Andrea Lavesson, Europos jaunimo organizacijos Active (pavadinime angliškų žodžių blaivybė, draugystė ir taika trumpiniai) prezidentė reaguodama į šio tyrimo rezultatus pareiškė, kad „tai gerai mums pažįstama realybė atsispindinti kasdieninėje mūsų veikloje dirbant su jaunimu Europoje. Tačiau esame labai nusistatę prieš tai, kad žalingiausias Europai narkotikas yra ir labiausiai reklamuojamas. Jauniems europiečiams tenka augti kvaišinančioje kultūroje, kurioje alkoholis užima svarbią vietą visuose visuomenės sluoskniuose. Atsižvelgiant į naujausio tyrimo duomenis tai paradoksas, kuris rėkia tiesiai į veidą.“
Tyrimo autoriai įvertino 20 narkotikų remdamiesi 16 žalą sukeliančių faktorių, iš kurių devyni yra susiję su žala, kurią konkretus narkotikas sukelia asmeniui, o 7 susiję su poveikiais, kurie sukelia žalą aplinkiniams. Žalos faktoriai apėmė socialines, fizines ir psichologines problemas. Nepriklausoma mokslininkų grupė įvertino narkotikus 100 balų skalėje, kurioje aukštesnis įvertinimas reiškė didesnę narkotiko sukeliamą žalą.
Alkoholio sukeliama žala įvertinta daugiausiai – 72 balais. Heroinas užėmė antrają vietą, surinkęs 55 balus, o kokainas krekas trečiają, surinkęs 54 balus.
„Įdomiausia paskelbtų rezultatų išdava, kad tai glamūrinės pasakos apie alkoholį pabaiga“, - teigia A. Lavesson.
Atsižvelgiant į alkoholio keliamą pavojų asmeniui ir visuomenei, Europoje vyraujantis požiūris į alkoholį, yra kraštutinai paradoksalus.
„Taigi, Europos jaunimas pradeda klausti kokį pasaulį sukūrė suaugusieji?“, - sako A. Lavesson.
Europa išties daugiausiai alkoholio suvartojantis regionas pasaulyje. ES yra apie 9 milijonai vaikų, kurie auga šeimose, kuriose bent vienas iš tėvų yra priklausomas nuo alkoholio. Nepaisant to alkoholis yra plačiai reklamuojamas, dažnai taikantis į jaunimą ir subsidijuojamas mokesčių mokėtojų pinigais.
A. Lavesson apibendrindama faktus nurodo: „Alkoholio pramonei leidžiama kurti melagingą įvaizdį. Tačiau nepriklausomas mokslas atskleidžia tikrovę: Europos jaunimas pirmą kartą pasigeria maždaug 14-os metų amžiaus, o 15-os metų beveik pusė europiečių jaunuolių kas savaitę vartoja alkoholį – gerokai iki sulaukiant teisėto amžiaus. Žinant apie alkoholio keliamus pavojus būtina politika, kuri apsaugotų jaunus žmones ir visuomenę. Būtina uždrausti alkoholio reklamą taip kaip buvo padaryta su tabaku. Alkoholis turi tapti mažiau prieinamas. Būtina didinti alkoholio kainą. Turime pamatyti alkoholį tuo, kuo jis yra iš tiesų, o ne tuo, kaip mus mokino tikėti. Alkoholis nepraskaidrina gyvenimo. Joks narkotikas to nedaro. Alkoholis – labiausiai visuomenę žalojantis narkotikas”.
Šaltinis: thelancet.com, prevencija.lt