Šį savaitgalį triukšmingą miestą raginama iškeisti į romantišką retųjų meldinių nendrinukių koncertą paukščių rojumi tituluojamoje Nemuno deltoje. Galimybę saulei leidžiantis pasiklausyti globaliai nykstančių paukščių turės pirmieji užsiregistravę į festivalį „Vidur vandenų“. „Ateinantis savaitgalis visiems bus muzikalus. Vieni rinksis miestą ir gatvės muziką, kiti – gamtą ir paukščių simfoniją. Šventės Nemuno deltoje pagrindinė žvaigždė bus meldinė nendrinukė, į Lietuvą pritraukianti garsiausius pasaulio ornitologus ir gamtos fotografus. Kadangi tai – globaliai nykstantis paukštis, perintis vos 8 pasaulio šalyse, jo klausymui buvo gautas specialus leidimas“, – sako festivalio gamtoje „Vidur vandenų“ koordinatorė Rita Norvaišaitė.
Džiugins ne tik muzika
Meldinių nendrinukių klausymas – tai tik viena veiklų, kurias siūlo festivalio „Vidur vandenų“ organizatoriai. Šilutėje, Turgaus aikštėje, kur įsikurs festivalio pagrindinis punktas nuo pusiaudienio iki vėlaus vakaro veiks vietos amatų dirbtuvės, šurmuliuos ūkininkų turgelis. Lankytojai galės išbandyti kalvystės, keramikos, medžio drožybos ir vilnos vėlimo amatus, pasigaminti suvenyrą iš laukinių augalų. Jaunausių šventės dalyvių lauks vaikų erdvė, kurioje – žuvininko linksmybės, skraidymo pamokos, pelkininkų ir daržovininkų išbandymai.
Viskas apie paukščius
Šventėje dalyvaus, su paukščių stebėjimo bei fotografavimo ypatumais supažindins garsus gamtos fotografas Marius Čepulis. Jis daugeliui Lietuvos gyventojų pažįstamas kaip gamtos fotografijų dienoraščio „Čepulio fotoklajonės“ autorius. 14 bei 16 valandomis bus organizuojamos paukščių pažinimo išvykos. Dieną ornitologai mokys pažinti miesto aplinkoje sutinkamus paukščius, o vakare kvies sparnuočius stebėti Nemuno deltoje. Siekiant užtikrinti gerą lankytojų patyrimą, išvengti paukščių trikdymo, ekskursijos bus vedamos nedidelėmis grupėmis (iki 10–15 žmonių). Į šias išvykas būtina išankstinė registracija. Renginio metu veiks Sauliaus Stankevičiaus pamario paukščių nuotraukų paroda.
Naujo pažintinio tako pristatymas
Šventės metu bus visuomenei pristatytas Tulkiaragės pažintinis takas. Jis pasakos unikalią šios vietovės istoriją, kurią kūrė vanduo ir žmogus. „Lankytojai bus kviečiami ne tik pasižvalgyti po išskirtinę teritoriją, pastebėti ten gyvenančius paukščius bei gyvūnus, bet ir pamąstyti, kaip kiekvienas mūsų suvokiame žmogaus ir gamtos santykį, kaip toks suvokimas daro įtaką mūsų veiksmams bei aplinkai“, – sako tako kūrimą kordinavusi Baltijos aplinkos forumo komunikacijos specialistė Rita Norvaišaitė. Ji taip pat priduria: „Šis takas – simbolinė padėka ūkininkams, kurie savo veiklą vykdo gamtai palankiu būdu, nepabūgę tam tikrų sunkumų ir nepatogumų.“
Didžiausia pasaulyje meldinė nendrinukė
Tulkiaragės pažintiniame take įsikūrė ir didžiausia pasaulyje meldinė nendrinukė. Šis globaliai nykstantis paukštis meninio paveikslo forma nutūpė ant restoruotos siurblinės, kuri nuo šiol veiks kaip paukščių stebėjimo bokštelis bei gyvoji gamtos mokykla. Šventės metu lankytojai galės apsilankyti ne tik take, bet ir užsukti į pačią siurblinę – joje bus rodomas dokumentinis filmas apie retąjį paukštį – meldinę nendrinukę.
Lietuvninkai parengė specialius pasiūlymus
Vietos gyventojai – lietuvninkai – susirinkusiems pristatys regiono išskirtinumą. Nuo ankstaus ryto ar netgi – penktadienio vakaro – svečių lauks ir savo paslaugas siūlys vietos turizmo operatoriai. „Siūlysime tiek ir pavienes paslaugas (tokias, kaip pirtis, plaukiojimas valtimi, vakarienė, pažintis su apylinkėmis, žvejyba), tiek ir sugrupuotas veiklas – teminius turus „Anei žvyno, anei uodegos!“, „Parbėg laivelis“, „Pažink Mingės kraštą“, „Rusnės salos paslaptys“, – teigia turizmo operatorė Monika Dobrovolskytė. Iš Mingės į festivalį ir iį jo plukdys patyręs ir kalbus kapitonas. Jis taip pat šventės svečiams siūlys laivu plaukti į Tulkiaragę, apžiūrėti naujai įrengto tako. Daugiau apie specialius pasiūlymus.
Naktį – iškirtinė programa muziejuje
Šilutės muziejus lankytojus ragins neskubėti namo, o užsukti į H. Šojaus dvare rengiamą specialią muziejų nakties programą „Rytų Prūsijos dvaras vakar ir šiandien“. Naktinėjančių svečių laukia teatralizuotas koncertas „Karališkų žingsnių aidas“. Dalyvauja: aktorė Virginija Kochanskytė, dainininkai, tarptautinių konkursų laureatai Giedrė Zeicaitė, Artūras Kozlovskis, pianistė Vaiva Purlytė.
Festivalis prisidės prie aplinkosaugos ir vietos bendruomenės gerovės
Festivalis yra projekto „Atvirų buveinių geros būklės palaikymo mechanizmų sukūrimas Nemuno deltos regioniniame parke“dalis. Jį iš dalies finansuoja Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinis mechanizmas. Projektu siekiama sukurti palankias sąlygas pievų palaikymui įtraukiant vietos bendruomenę.
„Norime į buveinių atkūrimą ir palaikymą įtraukti kuo daugiau vietos žmonių. Nebūtinai per tiesiogines veiklas, tokias kaip krūmų kirtimas, nendrių šalinimas ar šienavimas, bet ir per, iš pirmo žvilgsnio, mažai susijusias sritis – tautodailę, maisto gamybą, turizmo paslaugas,“ – teigia šventę inicijavusios organizacijos - Baltijos aplinkos forumo – atstovai. Nevyriausybinė organizacija įsitikinusi, jog tik matydami tiesioginę naudą dėl paukščių ir dėl jų apsaugos prisiimamų įsipareigojimų, vietos gyventojai bus motyvuoti buveines atkurti ir jas palaikyti.
„Įgyvendinant projektą sudaromos sąlygos ekonomiškai pagrįstai užliejamų pievų gamtosaugai. Vietos ūkininkai galės naudotis projekto metu įsigyta pievų priežiūros ir vėlyvo šienavimo didelio pravažumo žemės ūkio technika. Ši įranga leis smulkiesiems regiono ūkininkams vėlyvuoju laikotarpiu be vargo nušienauti užliejamas pievas bei išgabenti biomasę. Drauge su plėtojamais ekonominiais vietos bendruomenės ryšiais tai padės tinkamai prižiūrėti daugiau nei 790 ha šaltažemių ir išsaugoti globaliai nykstantį griežtai saugomą paukštį – meldinę nendrinukę” – pasakojo Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas.
Rezervuokite gegužės 16-17 dienas potyriams Nemuno deltoje. Paukščių rojumi tituluojama vietovė bei svetingi jos žmonės jūsų laukia. Daugiau informacijos apie festivalį rasite čia.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]