Lapkričio 7 d. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, lankydamasis Baltarusijos atominėje elektrinėje (BAE), kreipėsi į Lietuvos bei Lenkijos vadovus kviesdamas nutraukti konfrontacinę retoriką ir grįžti prie dialogo: "Noriu darsyk kreiptis į Lietuvos vadovybę šiandien būdamas BAE, – gyvenkime draugiškai. Dirbkime kartu. Kažkada mūsų tautos buvo vienoje valstybėje, normaliai gyveno, o ir iki šiol gyveno normaliai. Be ne, lygioje vietoje įlindo į mūsų daržą. Na, gerai, jei jūs supratote, kad suklydote, palikite mūsų daržą, dirbime kartu, – jūs savo darže, mes – savo. Kurkime elektros energiją, parduokime ją, keiskimės ja. Gyvenime normaliai! Mes juk kaimynai, o kaimynai nesirenkami."
A. Lukašenka atkreipė dėmesį, kad tuo metu, kai Lietuvoje veikė Ignalinos AE (1983–2009 m.), Baltarusija nepareiškė jokių pretenzijų, o po jos uždarymo kaip sykis siūlė įsidarbinti daliai specialistų būsimoje BAE (ji pradėta statyti 2011 m., remiantis 2007 m. lapkričio 12 d. Baltarusijos prezidento įsakymu).
Tačiau, pasak A. Lukašenkos, dėl išorės spaudimo Lietuva ėmė pasisakyti prieš BAE: "ES pastūmėjo sakyti, kad elektrinė nesaugi, tokia ir anokia. Ir prasidėjo. O kodėl? Todėl, kad mes dabar – konkurentai Vakarų šalims, joms nereikalinga ši elektrinė, kaip ir nereikalinga taiki, rami Baltarusija. Jūs jau turbūt po dviejų mėnesių tų kovų Minske supratote, ko jie nori. Ten, užsienyje, tų "vyriausybių", sukurtų Baltarusijai, penkis kartus daugiau nei šių energoblokų. Jie mus "valdo" iš ten. Jiems dažnai sakau: nedrįskite, mes atsakysime labai stipriai."
A. Lukašenka pabrėžė, kad Baltarusija pastatė BAE pagal nacionalinius interesus ir jos saugumą, kurį patvirtino tarptautiniai ekspertai: "Tą patį noriu pasakyti ir Lenkijos vadovybei: nieko jums nepavyks. Mes ant kelių nesiklaupsime. Mes atsakysime, kaip jau sakiau: net jei liksime vieni savo aplinkoje, mes atsakysime. Manau, jie tai suprato. Dirbkime kartu, mes pasirengę atvirai bendradarbiauti."
Kaip pranešė Baltarusijos Energetikos ministerija, per tris paras nuo įjungimo pradžios BAE pagamino 22 mln. kilovatvalandžių elektros energijos ir tokiu būdu sutaupė 6,4 mln. kubinių metrų gamtinių dujų už milijoną dolerių. Elektros energiją iš BAE gauna visi šalies regionai. Pirmasis BAE energoblokas veikia 400 MW galingumu. Šiuo metu tai – 40 proc. viso galingumo, kuris, planuojama, sieks 1190 MW. 2021 m. pirmame ketvirtyje, planuojama, pirmasis energoblokas veiks pilnu pramoniniu galingumu.
Kai lapkričio 3 d. pradėjo veikti BAE pirmasis energoblokas, Lietuva išsyk pareiškė, kad nebepirks elektros energijos iš Baltarusijos.
Šaltinis: belta.by
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]