Jeigu Vašingtonas greitai nesugebės susitarti dėl valstybės skolos apribojimų didinimo, ketvirtadienį gali pamažu kilti finansų krizė. Analitikai mano, kad ji prasidės pamažu, tačiau vėliau darbo gali netekti milijonai amerikiečių, praneša „Reuters“.
Po spalio 17 d. vyriausybė nebegalės daugiau skolintis, o šalies finansinius įsipareigojimus galės mokėti tik iš savo pajamų, t. y. 30 mlrd. JAV dolerių. Šios sumos užtektų vos kelioms dienoms, nebent būtų padidintas skolinimosi limitas ir vyriausybė gautų galimybę didinti savo lėšas.
Kongreso biudžeto tarnyba nurodė, kad jei nepavyks susitarti dėl skolos limito didinimo, Vašingtonas nebegalės mokėti darbo užmokesčio jau spalio 22 d., o kitą dieną JAV prarastų dar 12 mlrd. JAV dolerių, nes prasidėtų išmokos pagal Socialinio saugumo pensijų programą. Nuo tos dienos šalies ūkis smuktų vis greičiau: spalio 30 d. savo atlyginimų nebegautų gydytojai, lapkričio 1 d. – karinės pajėgos. Visoje šalyje atitinkamai staigiai sumažėtų paklausa vidaus rinkoje.
„Jeigu nors trumpam priartėtume prie valstybės skolos „lubų“, galime sukelti dar vieną recesiją“, – kalbėjo ekonomistas Džoelis Prakenas (Joel Prakken) iš „Macroeconomic Advisers". Bendrovė apskaičiavo, kad administracijos 2014 m. mažinamos išlaidos kainuotų darbo vietas maždaug 3 mln. gyventojų, o nedarbo lygis padidėtų iki 9 proc.
„Prasidės chaosas“, – apibendrina galimą situaciją iždo sekretorius Džeikobas Liu (Jacob Lew).
***
Daugelio šalių centriniai bankai ėmė ruoštis galimam JAV nemokumo atvejui - bus siekiama išsaugoti stabilias rinkas ir joms pagelbėti. Apie tai praneša naujienų agentūra „Bloomberg“, remdamasi neįvardintais šaltiniais.
Pranešama, kad valdžios institucijos ketina imtis tokių pačių priemonių, kaip ir banko „Lehman Brothers“ bankroto metu 2008-aisiais - bus didinamas bankų likvidumas, didės finansų institucijų aktyvų, kuriuos galima naudoti kaip užstatą, įvairovė, be to, augs pinigų srautų apsikeitimo sandorių skaičius (PSAS), kuriame bus naudojami JAV doleriai.
Visgi, anot analitikų, negalima lyginti „Lehman Brothers“ bankroto ir galimo JAV nemokumo, nes banko skolos siekė 517 mlrd. JAV dolerių, o Jungtinių Valstijų įsiskolinimai sudaro daugiau kaip 16 trln. JAV dolerių.
Eltos inf.