Šiais metai pirmakursiai stebina ne tik rekordiniu įstojusiųjų skaičiumi, bet ir stipria motyvacija bei meile tėvynei. „Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija yra garbinga vieta. Jeigu tu esi savo šalies patriotas, tu ją myli, tai turbūt nėra geresnės vietos ir geresnių sąlygų jaunam žmogui puoselėti meilę gimtajai šaliai ir jos žmonėms“, – sako kariūnas Rokas Šarkus.
Visi šiais metais į karo akademiją įstoję vaikinai ir merginos turi aiškų tikslą ir jo siekia. Pasirinkti šias studijas pirmakursius paskatino puoselėjamos moralinės vertybės, patriotizmas, aukštojo mokslo svarba ir nauji iššūkiai. Rokas Šarkus drąsiai teigia, jog Lietuvos karo akademija yra lauktas ir nuosekliai planuotas pasirinkimas: „Jau būdamas 12 metų nusprendžiau, kad stosiu į Karo akademiją. Nuo to laiko niekas nepasikeitė, tik dar labiau sustiprėjo“.
Atkaklumas ir didelis noras tapti karininku – kiekvieno pirmakursio savybės. Kariūnas Aurimas Sičiūnas sako, jog net nedvejojo ir buvo tvirtai apsisprendęs pasirinkti studijas Karo akademijoje. „Noras dirbti Tėvynės labui, tarnauti jai ir paskatino mane pasirinkti studijas Akademijoje. Jeigu nebūtų pavykę įstoti, būčiau bandęs kitais metais“, – juokdamasis prideda vaikinas.
Veržlumas ne tik suteikia atkaklumo pirmakursiams, bet ir paskatina juos į studijas ir būsimąją profesiją žiūrėti itin atsakingai. Todėl kariūnas Germantas Leleika sako, kad karininko profesija – didelė atsakomybė.
Studijų pradžia – baziniame kariūno kurse
Studijos pirmakursiams prasidėjo anksčiau, nei kitų aukštųjų mokyklų studentams. Į Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomąjį pulką Rukloje (Jonavos r.) išvyko ir dabar pratybose dalyvauja studijas Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje pasirinkę jaunuoliai, tarp jų – gausus būrys merginų. Čia jie išeina individualaus karinio rengimo pagrindų kursą, kuris trunka net šešias savaites.
Bazinio kariūno kurso (BKK) pratybose pirmakursiai mokosi taktikos, karo topografijos, inžinerijos ir kitų teorinių dalykų, susipažįsta su ginklais ir šaudyba, įgyja praktinių įgūdžių.
Pirmakursis Rokas Šarkus jau yra tarnavęs Krašto apsaugos savanorių pajėgose ir sako, kad tokia studijų pradžia ir vykstančios pratybos jam ne naujiena. Tačiau priduria, kad visada yra kažkas naujo. Šiuo atveju – nauja vieta ir nauji bendrakursiai, su kuriais reikia susipažinti, susibendrauti ir išmokti dirbti drauge siekiant vieno tikslo.
Nauji iššūkiai skatina judėti pirmyn
Nors dauguma naujų kariūnų jau yra tarnavę tam tikrose kariuomenės pajėgose, tačiau netrūksta ir tokių, kuriems kiekviena diena – naujas iššūkis. LKA pirmakursis Germantas Leleika džiaugiasi galimybe studijuoti ir neslepia, kad vykstančios pratybos jam yra visiškai nauja patirtis. Vaikinas juokdamasis sako, jog pirmasis įspūdis pradėjus bazinį kariūno kursą – griežta tvarka ir išskirtinė motyvacija: „Jaučiu, kad iš manęs reikalaujama tiek, kiek tikrai galiu padaryti, bet pats to nesuvokiu. Gera žinoti, kad, nors to ir nesupratai, iš tikrųjų viską gali įveikti.“
Tarp pirmakursių yra ir merginų, kurios niekuo nenusileidžia savo bendrakursiams ir su šypsena veide įveikia visas skirtas užduotis. Kariūnė Milita Gudaitytė jau yra tarnavusi Šaulių sąjungoje, o Karo akademija susidomėjo klausydama karininkų pasakojimų ir įspūdžių. Milita sako, kad gausiame būryje vaikinų jaučiasi lygiaverte ir jokios atskirties nemato. „Aišku, jiems gal fiziškai lengviau. Tačiau manau, kad galima prisitaikyti ir būti lygiaverte jiems. Tiesiog reikia stengtis ir dirbti. Mes vienas kitam besąlygiškai padedame, todėl tos atskirties ir nesijaučia“, – džiaugiasi mergina.
Universitetinės ir karybos studijos
Kariūnai Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje mokysis pagal tris studijų programas – Tarptautinių santykių, Gynybos technologijų vadybos bei Nacionalinio saugumo ir gynybos. Atitinkamai jie įgis politikos mokslų, vadybos arba visuomenės saugumo krypties profesinių žinių ir praktinių įgūdžių. Lygiagrečiai su bakalauro studijomis vykdoma ir bazinio karininkų kursų programa. Šios pirmosios pakopos universitetinės studijos ir karinis rengimas trunka 3,5 metų. Sėkmingai studijas baigę absolventai įgyja ir karinį, ir universitetinį išsilavinimą, todėl jiems suteikiamas pirmasis karininko – leitenanto – laipsnis ir įteikiamas aukštojo mokslo diplomas.
Lietuvos karo akademijoje nuolat vykdomi tarptautiniai studentų ir dėstytojų mainai. Kariūnams suteikiama galimybė kaupti žinias ir patirtį mokantis kitų šalių aukštosiose mokyklose. Jiems dėsto aukštos kvalifikacijos mokslo laipsnius turintys užsienio dėstytojai ir lektoriai, pasaulyje pripažinti savo srities profesionalai, taip pat ES ir NATO ekspertai, ambasadoriai, diplomatai.
Šaltinis: KAM
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]