Vilniuje surengto hakatono „Hack4Climate“ dalyviai pristatė idėjas, kurios padės kovoti su klimato kaita. Tarp laimėtojų – programėlė, skirta mažinti išmetamą maisto kiekį, ir aplinkai draugiškesnių kelionių planavimo įrankis. Į komandas susibūrę technologijų entuziastai, padedami ekspertų, šiuos sprendimus sukūrė per vieną savaitgalį.
Hakatoną „Hack4Climate“ vasario 28 – kovo 1 d. Vilniuje surengė Europos Parlamento biuras ir Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Dvi paras trukusiame renginyje dalyvavo per 60 žmonių, susibūrusių į 14 komandų tam, kad sukurtų su informacinėmis technologijomis (IT) susijusius produktus, kurie būtų pritaikomi kasdienybėje ir naudingi mažinant klimato kaitą. Šiuo renginiu siekta prisidėti prie Europos žaliojo kurso tikslo, kad Europos Sąjunga iki 2050 m. taptų pirmuoju pasaulyje neutralaus poveikio klimatui regionu.
Dalyvius pasveikino Europos Parlamento pirmininko pavaduotoja Katarina Barley. Juos konsultavo beveik dvidešimt mentorių – IT, inovacijų, ekologijos, rinkodaros ir kitose srityse veikiančių organizacijų atstovų. Prizus laimėtojams įsteigė renginio rėmėjai – Nyderlandų Karalystės ambasada Lietuvoje ir skaitmeninis inovacijų centras „AgriFood Lithuania DIH“.
Pirmąją vietą pasidalijo dvi komandos – „Farm Digital“ ir „Artificia“. Jos apdovanotos 1000 Eur piniginiais prizais. Trijų merginų komandos „Farm Digital“ pasiūlyta programėlė leidžia dalytis nesuvartotais, bet vis dar gerais maisto produktais, kad mažiau jų išmestume. Tuo tarpu klasiokų abiturientų komanda „Artificia“ pasiūlė įrankį pavadinimu „+meter”, kuris leis „Erasmus+“ dalyviams pasitikrinti, kiek anglies dvideginio išskiriama per jų kelionę, pasirinkti alternatyvų keliavimo būdą ir kompensuoti žalą aplinkai.
Antroji vieta ir 500 Eur prizas atiteko komandai „Eco Hills“, kurios sukurta programėlė „Food Timer“ taip pat skirta tvariam maisto vartojimui. Ši programėlė, pravarti ir vartotojams, ir prekybininkams, įspės apie artėjančią įsigytų maisto produktų galiojimo pabaigą, kad jie būtų laiku suvartoti, o ne išmesti.
„Europa jau ne vienerius metus daug dėmesio skiria klimato kaitai ir žaliajai politikai, tačiau mokslininkų skelbiami nerimą keliantys duomenys rodo, kad būtinas kiekvieno iš mūsų indėlis. Klimato kaitos problemą turime spręsti tiek valstybių politikos, tiek asmeniniu lygmeniu. Todėl sukvietėme įvairių sričių profesionalus, studentus bei moksleivius drauge ieškoti idėjų, kurios prisidėtų prie klimato kaitos mažinimo“, – pasakoja Daiva Jakaitė, Europos Parlamento biuro Lietuvoje vadovė.
„Jau antrą kartą mūsų rengtas hakatonas ne tik visam savaitgaliui transformavo Europos namus į jaukią, žalią, tvarią ir skaitmenišką erdvę, bet ir pripildė ją nuostabios energijos ir pozityvumo. Be galo žavėjo visų dalyvių entuziazmas ir motyvacija, kūrybingos idėjos ir nuoširdus noras prisidėti prie Europos užmojo tapti pirmu pasaulyje neutralaus poveikio klimatui žemynu. Akivaizdu, kad mums pasiseks tik jei prie šio tikslo prisidės visi – ir valstybės, ir verslas, ir mokslas, ir kiekvienas iš mūsų. Globaliai vizijai reikalingi lokalūs veiksmai ir iniciatyvos – tokios, kaip šį savaitgalį pasiūlytos praktiškos idėjos dėl tvaraus transporto, ekologiško ūkininkavimo, rūšiavimo ar mažesnio maisto švaistymo“, – sako Arnoldas Pranckevičius, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas ir hakatono komisijos narys.
Drauge su juo dalyvių pateiktas idėjas komisijoje vertino europarlamentaras Liudas Mažylis, tarptautinės technologijų bendrovės „Wix.com“ vadovė Lietuvoje Monika Laukaitė, „Turing Studio“ vadovas Benas Šidlauskas, komunikacijos ir viešojo kalbėjimo konsultantė Neringa Bliūdžiūtė bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vyr. patarėja, aplinkosaugos aktyvistė Aurelija Olendraitė.
Šaltinis: EP biuras Lietuvoje
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]