2025 m. sausio 7 d.

 

Apie drąsą ir padorumą politikoje

44
Paskelbta: 2012-08-29 19:14 Autorius: Andrius Navickas

Pirmąją straipsnio dalį galima paskaityti ČIA.

Diagnozė ir gydymo strategijos

Pirmoje teksto apie „Drąsos kelio“ partiją dalyje pabrėžiau, jog esu įsitikinęs, kad tokios politinės jėgos atsiradimą turime vertinti rimtai. Pirmiausia dėl to, jog tiek V. Pociūno žūtis, tiek Garliavos tragedija nėra privačios dramos, bet atskleidžia rimtas sisteminio pobūdžio problemas. Negydoma liga paprastai tik sunkėja. Pavojinga iliuzija sakyti, kad užmerkime akis į tas tragedijas, kurios jau įvyko, ir stenkimės gyventi tarsi nieko neatsitiko. Patirtis negailestingai moko, jog kiekviena nauja politinė tragedija bus dar skaudesnė.

Pripažinti, jog kai kas negerai, yra pirmas žingsnis. Paskui reikalinga tiksli ir išsami diagnozė ir deramai pasirinkta gydymo strategija bei nuoseklus jos įgyvendinimas.

Turiu bičiulį, kuris priklauso Liberalų sąjūdžiui, ir yra įsitikinęs, jog vienas svarbiausių politinių ligų šaltinių – iš sovietmečio paveldėtas įsitikinimas, kad valstybė turi spręsti mano problemas. Tokiu būdu valstybinėms institucijoms perduodama pernelyg daug galių, o žmogus įsijaučia į išlaikytinio ir globotinio vaidmenį. Tai ne tik menkina pagarbą žmogaus orumui ir laisvai raiškai, tačiau dažniausiai veda prie valdžios piktnaudžiavimo jai suteiktomis galiomis. Apskritai sutinku su tokia diagnoze. Tačiau nesu tikras, ar pakanka vien gyventi, nieko gero nesitikint iš valstybės ir leidžiant valstybės institucijas uzurpuoti žmonėms, kuriems rūpi tik asmeninė gerovė.

Pažįstu ne vieną puikų žmogų, įsitikinusį, kad, nepaisant įvairių vidinių nesutarimų, kurių pasitaiko bet kurioje politinėje šeimoje, Tėvynės sąjunga yra ta politinė jėga, galinti kurti teisingą ir saugią nuo išorinių grėsmių valstybę. Esą šios partijos stiprybė – tvirtas ideologinis pamatas, kuris neleidžia jai nukrypti į šunkelius, net jei partijos vadovybei kyla pagunda „obuoliauti su velniu“. Šie žmonės sutinka, kad valstybėje nėra viskas gerai, bet mano, jog Tėvynės sąjunga turi pakankamą potencialą šias problemas įveikti ir šiandien pirmiausia turime sutvarkyti energetinius, ekonominius dalykus, o tada nuosekliai galima pereiti prie ligų gydymo kitur. Suprantu šių žmonių poziciją, nors jai negaliu pritarti. Netikiu, jog galima išspręsti ekonomines valstybės problemas, kol nėra išspręstas pamatinis teisingumo klausimas ir nėra atkurtas žmonių tikėjimas savo valstybe. Kitas dalykas, neįgyvendinus esminių socialinių pertvarkų, BVP augimas ir toliau reikš ne visos visuomenės, bet tik „grietinėlės“ turtėjimą, o energetinė nepriklausomybė tebus gražus šūkis, kuriam svorį gali suteikti tik žinojimas, kad šia nepriklausomybe rūpinasi tie, kuriems bendrasis gėris svarbiau nei asmeninis pasipinigavimas.

„Drąsos kelias“, kiek suprantu, įsitikinęs, kad dabartinės politinės problemos nebus sprendžiamos, kol politikoje trūks drąsos kovoti už bendrąjį gėrį ir teisingumą, „išoperuoti“ įsisenėjusius politinius pūlinius, kol nebus imtasi esminės teisinės sistemos pertvarkos, o iš politikų bei saugumiečių seifų pranyks kompromatai, kurie mūsų valstybę pavertė „šantažo Lietuva“. Naują politinę jėgą kurti esą buvo būtina, nes Garliavos tragedija parodė, jog jau egzistavusių politinių partijų vadovybės yra bailios ar net suinteresuotos tuo, kad dabartinės politinės sistemos ligos neišnyktų, o eiliniai partijų nariai yra priversti klusniai vykdyti savųjų „generolų“ nurodymus. Iš esmės sutinku su tokia diagnoze, tik nesu tikras, jog DK partija yra kokybiškai kitokia nei kitos. Taip pat – ar šiai partijai pakaktų išminties, nuoseklumo ir kantrybės įgyvendinti pokyčius, apie kuriuos kalba, nenuslystant į kovą su visais, kurie bent kiek kitaip vertina dabartinę situaciją.

Politika ir autoritetai

„Su „Drąsos kelio“ žmonėmis šiandien esu ir būsiu ne todėl, kad esu drąsus. Atvirkščiai – bijau, kad man ir mano vaikams nereiktų gyventi patyčių, baimės ir melo Lietuvoje, kurioje žmogaus teisės tampa tik juodomis raidėmis pageltusiame popieriaus lape.“

Tai ištrauka iš viešo profesoriaus Gintaro Aleknonio laiško. Žmogaus, kurį labai gerbiu ir į jo nuomonę įsiklausau. Ne kartą su juo teko diskutuoti ir apie „Drąsos kelią“. Išsakiau nemažai abejonių ir klausimų. Puikiai žinau, kaip sunku jam buvo apsispręsti dalyvauti Seimo rinkimuose. Profesorius, katedros vedėjas, mėgstantis savo darbą, lengvai randantis kalbą su studentais, daugelio Lietuvos žmonių pažįstamas kaip ilgametis diskusijų laidų vedėjas Lietuvos radijuje G. Aleknonis, kiek žinau, buvo kviečiamas dalyvauti ne vienos politinės partijos veikloje, tačiau visada tvirtai atsisakydavo. Apsisprendė tik liepos pradžioje po ilgo pokalbio su Neringa Venckiene. Kiek suprantu, svarbiausiu motyvu tapo tikrai ne aukštos vietos rinkimų sąraše pažadas (G. Aleknonis viešai siūlė perkelti jį į patį rinkimų sąrašo pabaigą), kiek reakcija į nuolatinius bandymus sukarikatūrinti „Drąsos kelio“ siekius, paversti šią politinę jėgą „baubu“. „Supratau, kad privalau praktiškai panaudoti visą patirtį ir žinias, kurias įgijau, gilindamasis į politinės komunikacijos ypatumus. Šiandien visi turime pagelbėti tiems, kurie nuoširdžiai siekia tiesos, nes tai kartu kova už mūsų vaikų ateitį“, – savo apsisprendimą man aiškino G. Aleknonis, bičiulis, kurio motyvu žengti į politiką kilnumu tikiu.

Tiesa, nesu taip kaip G. Aleknonis įsitikinęs, kad „Drąsos kelio“ partija nėra užsikrėtusi tomis pačiomis politinėmis ligomis, su kuriomis kovoja. Paskelbtas „Drąsos kelio“ kandidatų sąrašas, paniekos kiek kitus įsitikinimus turintiems pliūpsniai DK simpatikų viešuose pasisakymuose taip pat verčia suklusti. Kovojant su politikos drakonais visuomet yra pavojus pačiam virsti nauju, dar aršesniu drakonu.

Kita vertus, „Drąsos kelią“ tikrai nesąžininga vadinti eiliniu populistiniu projektu. Vien jau dėl to, kad šiame sąraše yra asmenybių, kurios galbūt neturi darbo politinėse institucijose patirties, tačiau sovietmečio persekiojimų žaizdre įrodė sugebantys išlikti oriais, solidariais ir ištikimais vertybėms žmonėmis. Esu įsitikinęs, kad dorovinės kompetencijos, ypač dabartinėje situacijoje, net svarbesnės už vadybinius įgūdžius ar ekspertinį kurios nors srities išmanymą.

Pavyzdžiui, sovietmečio disidentas, signataras Algirdas Patackas. Tikrai ne visuomet sutinku su jo krikščionybės samprata, neretai man jis atrodo perdėtai radikalus, tačiau tai žmogus, kuris niekada nenusižengs savo sąžinei ir principams. Jei jis šiandien yra ten, kur yra, tai tik dėl to, kad tiki tuo, ką daro. Tai žmogus, kurio nenupirksi, kuris turi tokį garbės ir orumo jausmą, kurio itin šiandien trūksta daugumai Lietuvos politikų. Tai žmogus, kuris niekada nesivaikė postų, garbės ir niekas manęs neįtikins, kad jis tiek naivus, kad pasiduotų kieno nors manipuliacijomis. Pasipriešinimo sovietinei melo imperijai patirtis išugdo ypatingą sugebėjimą intuityviai atpažinti ribą, už kurios kompromisai jau taptų išdavyste ir savigriova.

Visiškai pasitikiu ir Tomo Vilucko padorumu ir išmintimi. Nors nesutinku tiek su juo, tiek su kunigystę pametusiu Jonu Varkalu, kad šiandien gerų politikų trūksta labiau nei gerų kunigų, tačiau tikrai žinau, kad nei T. Viluckas, nei J. Varkala neišduos savo idealų. Šie žmonės gali klysti, bet ne išduoti ar parduoti.

Kiek nustebau „Drąsos kelio“ sąraše pamatęs dar vieno bičiulio – Kauno apskrities archyvo direktoriaus, žymaus partizanų metraštininko sūnaus Gintaro Dručkaus pavardę. Kiek žinau, jis ne vienus metus priklausė Tėvynės sąjungai, yra žmogus, kuris dega meile savo Tėvynei ir yra jautrus kitų tautų skausmui. G. Dručkus buvo ir anksčiau kviečiamas kandidatuoti į Seimą, tačiau vis kukliai atsisakydavo. Jo pozicija pasikeitė gegužės 17 dieną, kai vyko Garliavos šturmas. Esu tvirtai įsitikinęs, kad į politiką jis eina ne valdyti, bet tarnauti.

Pasitikiu ir tokiais žmonėmis kaip sovietmečio disidentas ir pogrindžio leidinio redaktorius Donatas Stakišaitis, kuris šiuo metu darbuojasi, rinkdamas medžiagą knygai apie monsinjorą Alfonsą Svarinską.

„Drąsos kelio“ sąraše kandidatuoja ir dar viena politikė, kurią gerai pažįstu ir visiškai pasitikiu. Tai iš Tėvynės sąjungos pasitraukusi Aurelija Stancikienė. Ji į Tėvynės sąjungą stojo po šiai partijai nesėkme pasibaigusių Seimo rinkimų ir netrukus tapo viena iš nuosekliausių kovotojų prieš nomenklatūros savivalę Kuršių nerijoje. Aurelijos energijos ir užsispyrimo pakaktų bent keliems politikams. Veikiausiai tai ne tik jos stiprybė, bet ir Achilo kulnas, nes suteikia progą oponentams ją vaizduoti kaip rėksmingą moterį, nepripažįstančią jokių kompromisų. Ji buvo labai nepatogi Tėvynės sąjungos vadovybei, nes vis akcentavo vertybes, o ne interesus. Tai, kad šioje partijoje neliko vietos tokiai politikei kaip Aurelijai, rimtas signalas, kad TS per pastarąjį dešimtmetį gerokai pasikeitė. Nebūtinai į gerą pusę.

Įvardijau tik tuos DK keliamus kandidatus, kuriuos geriausiai pažįstu. Esu įsitikinęs, jog sąraše yra dar daug padorių ir patikimų politikų. Tiesa, šiame sąraše yra ir tokių žmonių, kurie verčia suabejoti, ar tie, kas tvirtino tokį sąrašą, iš tiesų sugeba atsijoti žmones, kuriuos nuo valdžios reiktų laikyti per patrankos šūvį. Kiekybine prasme, vertų pagarbos kandidatų DK sąraše daugiau nei abejotinų. Tačiau negaliu drąsiai tvirtinti, kad būtent pastarieji po truputį neperims „kovos su sudrakonėjusia politine sistema“ į savo rankas.

Man kelia nerimą ir vis didėjantis DK politinis aršumas bei mesianizmas, t. y. įsitikinimas, kad tik ši politinė jėga gali pretenduoti į tikrąjį žinojimą bei teisingumo įgyvendinimo monopolį. Tai parodo tiek nesuprantamas piktumas Dariaus Kuolio ir „Lietuvos sąrašo“ ar Nacionalinio susivienijimo atžvilgiu, taip pat ir kandidatų kėlimas vienmandatėse apygardose. Regis, žadėto susitarimo su panašius politinius tikslus skelbiančiais politikais dėl nekonkuravimo vienmandatėse apygardose taip ir nepavyko pasiekti.

Sutinku su nemaža dalimi kritikos, kurią DK išsako dabar valdžioje esančios Tėvynės sąjungos atžvilgiu, tačiau, realistiškai vertinant situaciją, būtent ši partija (šiuo atveju verta skirti partiją ir dabartinę jos vadovybę) yra potencialiai artimiausias DK politinis partneris. Šiandien DK ir TS aršiai puola viena kitą ir labai nesinori, kad po kurio laiko abiem pusėms tektų gėdytis to, kas buvo išrėkta, o asmeniškumai trukdytų politinei talkai bent jau tose srityse, kur tokia talka įmanoma.

Drąsiai keliu, tačiau į kur?

Prieš praėjusius Seimo rinkimus Tėvynės sąjunga parengė plačią, nuoseklią ir viltingą Lietuvos valstybės pertvarkos programą. Anuomet teigta, kad po socialdemokratų valdymo laikotarpio Lietuvoje prasidėjo daugumos sričių stagnacija, ir todėl būtini esminiai politiniai pokyčiai. Deja, didžioji dauguma šios programos punktų taip ir liko tik popieriuje, o ne vienas Tėvynės sąjungos pirmininko vadovaujamos Vyriausybės sprendimas radikaliai prieštaravo prieš rinkimus dalintiems pažadams. Galime prisiminti ir velionio Algirdo Brazausko frazę po to, kai 2004 metais LSDP laimėjo rinkimus, jog neverta rimtai žiūrėti į tai, kas plepama prieš rinkimus. Taigi, jei politinė jėga turi gražią rinkimų programą, tai visai nereiškia, kad ji ketina, net ir turėdama tam galimybių, ją įgyvendinti.

Žinoma, dauguma partijų į rinkimus eina su aiškiai suformuluotomis programomis, sveikintina, nors, mano įsitikinimu, į Seimo rinkimų įstatymą turėtų būti įrašytas reikalavimas, kad visi rinkimų dalyviai pateiktų programą pagal nurodytą struktūrą, idant būtų įmanoma nesunkiai palyginti politines alternatyvas. Tada būtų lengviau vertinti ir DK programinius siekius, nes dabar man pavyko atrasti kiek poetišką Algirdo Patacko siūlymą DK programai, taip pat vieno iš DK kandidato Stasio Brundzos viešus siūlymus rinkimų programai, tarsi neoficialūs programos fragmentai buvo pateikti socialiniuose tinkluose, bet oficialios DK rinkimų programos neteko matyti.

Labai noriu tikėti, kad S. Brundzos vieši pasvarstymai teliks jo asmeninė nuomonė ir oficialioje DK rinkimų programoje nebus absurdiško siekio depolitizuoti vykdomąją valdžią ir savivaldą. Spėju, kad verslininkas S. Brundza nepasivargino įsigilinti į sąvoką „politika“, todėl paprasčiausiai kartoja bene ekskomunistų pokomunistinėje Lietuvoje išpopuliarintą „specialistų“ ir „politiko“ priešpriešą. Ekskomunistai, kritikuodami Sąjūdį, sakė, jog reikia ne kalbėti apie vertybes, rūpintis politinės bendruomenės stiprinimu, bet elgtis ūkiškai. Paskui apie tokį patį ūkiškumą kalbėjo ir Viktoras Uspakichas, teigdamas, kad Darbo partijos nariai nėra politikai, bet paprasčiausiai ūkiški žmonės. Mano įsitikinimu, politikas, skirtingai nuo paprasčiausiai ūkiško žmogaus, yra tas, kuris sugeba matyti ne tik trumpalaikius interesus, ne tik savo naudą, bet ir ilgalaikę perspektyvą ir rūpintis bendruoju politinės bendruomenės gėriu. Šiandien Lietuvos problema yra ne ta, kad neva gyvename perdėm politizuotoje erdvėje, bet veikiau ta, jog turime labai mažai politikų. Būtent todėl, kai man tenka rinktis tarp A. Patacko ir prestižines vadybos studijas baigusio jaunuolio, aš renkuosi sovietmečio disidentą, kuris supranta, kas yra aukojimasis vardan kitų, kas yra tikroji politika.

Kai palygini S. Brundzos ir A. Patacko vizijas, pateiktas jų pasiūlymuose DK rinkimų programoms, sunku patikėti, kad jas pateikė to paties sąrašo atstovai. Abu jie įrašyti pirmajame dešimtuke, t.y. turi DK vadovybės pasitikėjimą. Ar nenutiks taip, kad, kaip per dažną revoliuciją, jos šaukliai ir tie, kurie kaunasi pirmose barikadų eilėse, ilgainiui išstumiami pragmatikų ir ūkiškų žmonių, kurie paradoksaliai panašūs į tuos, kuriuos per vargus pavyko išstumti iš valdžios sosto?

P.S. Psichologas Erichas Frommas rašė, kad nepakanka teisės būti laisvam, dar būtina drąsa ta laisve naudotis. Akivaizdu, kad šiandien Lietuvos politiniame gyvenime drąsos ginti bendrąjį gėrį ypač trūksta. Sunkiausia, atpažinti tikrai drąsų žmogų nuo to, kuris garsiai rėkia.  

Minia, prieš du tūkstančius metų klykusi „ant kryžiaus jį“, buvo triukšminga, bet tikrai ne drąsi. Trūko drąsos ir Pontijui Pilotui. Jei jis būtų buvęs drąsesnis, galbūt būtų tapęs kankiniu, dabar teliko drungno žmogaus simboliu.

Bailūs atrodė ir Jėzaus mokiniai. Tačiau drąsus yra ne tas, kuris niekada nebijo, bet tas, kuris sugeba įveikti savo baimę. Jau netrukus šie mokiniai drąsiai aukojo savo gyvybę už vienintelę Tiesą, kuri išlaisvina. Tikruosius apaštalus atpažindavo ne iš žodžių – gražiai kalbėti ir tais laikais mokėjo daug kas, bet iš darbų. Jie dare meilės darbus ir nebijojo kaltinimų, jog esa griauna viešąją tvarką, yra bepročiai.

www.bernardinai.lt 

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
44. Pikasas
(2012-09-05 08:45:13)
(78.62.86.131) Parašė:

Visados komentaruose palaikydavau prasmingą Dariaus Kuolio veiklą, kai tokią pastebėdavau. Manau, kad turiu teisę turėti ir kitokią nuomonę, kai matau tam rimtą priežastį. Būtent "Lietuvos sąrašo" partijos steigimo peripetijos, mano supratimu ne tik neatitinka LR Partijų įstatymo nuostatų, bet ir visuotinai pripažintos moralės principų. Priminsiu savo kiek ankstesnes mintis: 07.21.2012 D.Kuolys paskelbė, kad jis spėjo suruošti naują steigiamąjį susirinkimą ir perdavė naują įstatų variantą Teisingumo ministerijos patvirtinimui. Manau, kad tai panašios aferiūkštės pakartojimas, kokia buvo pademonstruota neseniai prieš prezidentūros langus. Netgi fiziškai negalėjo D.Kuolys suspėti informuoti visus sąrašo dalyvius apie naujai organizuojamą steigiamąjį susirinkimą. To labiau – teisiškai apiforminti nedalyvaujančių įgaliojimus. Gal vėl D.Kuolys mojavo tukstančiu senų, keistai surinktų įgaliojimų pundu ar kokiu sąrašu,”balsuodamas” kad jis save “išrenka” partijos pirmininku, pasiskiria pavaduotojus, revizorių ir pasitvirtina partijos naujus įstatus? Jei taip ir buvo, tai teisinis nihilizmas buvo tik pakartotas ir nieko daugiau. Tokiu atveju apie kokį “partinį skaidrumą” D.Kuolys garsiai plaikstėsi prieš TV kameras. Tačiau, ne tai visoje toje sumaištyje svarbiausia. Jei yra galinga jėga,(o ji tikrai yra) turinti finansinį kompromatą ir prieš D.Kuolį bei įtaką teisėsaugoje, kuri nori trūks – plyš suskaldyti, o dar geriau – sudraskyti “Drąsos kelio” partiją, tai TM ministras R.Šimašius spalvotą antspaudą ant įstatų garantuotai uždės ir savo parašą suraitys. Tada bus “Vsio zakonno” RETRO: Tampa vis aiškiau, kad R.Šimašiaus vadovaujamos Teisingumo ministerijos tarnautojai po trumpo manevravimo ruošiasi tiesti raudoną kilimą “Drąsos partijos” skaldytojui Dariui Kuoliui. Kodėl tik D.Kuoliui? Todėl, kad pats “Lietuvos sąrašo” sudarymas ir jo “steigiamasis susirinkimas” prie prezidentūros langus buvo tik jo asmeninis politinis šou. Kodėl “šou”? Betgi, steigiamajame susirinkime turi dalyvauti ne mažiau kaip tūkstantis steigėjų, o jų būta susirinkę tik kelios dešimtys. Visi tie, kurie, atseit, įteikė įgaliojimus D.Kuoliui buvo klaidinami, nes tuo metu šis visuomenininkas rėmėsi N.Venckienės, kaip atkaklios kovotojos už teisingumą, įvaizdžiu, naudojo jos portretus, lozungus ir t.t. Dabar netgi neaišku, ar į tą “steigiamąjį susirinkimą” buvo paviesti tie, kurių įgaliojimus, atseit, turėjo D.Kuolys. Jei koks A.Medalinskas, buvęs R.Pakso rinkiminės komandos aktyvistu, yra nepageidaujamas “Drąsos partijos” sąraše, tai jo idėja atskirai kurti dar vieną partiją yra apgaulinga ir D.Kuoliui tikrai nevertėjo už jos užkibti. Tai juk tik A.Medalinsko asmeninė problema. “Asmeninis šou” susirinkimas vadintinas būtent todėl, kad demokratijos jo metu nebuvo net ir pėdsakų. Jei D.Kuolys turėjo rankose tūkstantinį sąrašą ir juo pasinaudojo renkant partijos valdžios institucijas, pirmininką ir tvirtinant įstatus, tai toks manipuliavimas yra visiškas teisinis nonsensas, kurio gali “nepastebėti” gal tik R.Šimašius ir visi, kurie labai stengiasi sunaikinti “Drąsos kelio” politinės perspektyvos galimybes. Tampa visai aišku, kad tokiu apgaulės būdu pasitvirtinti “Lietuvos sąrašo” įstatai yra visiškai nelegitymūs ir jie Teisingumo ministerijai net nesvarstytini, kol nebus sušauktas susirinkimas pagal LR partijų įstatymo reikalavimus. Gaila, kad net sunku prisiminti, kada tie reikalavimai Teisingumo ministerijoje buvo vykdomi steigiant naujas partijas. Beje, netgi pats įstatų pakeitimas, kuris būtinas taisant nurodytus jo trūkumus, turi būti padarytas tik naujo steigiamojo susirinkimo metu. Tikiuosi, kad apie tą tikrą steigiamąjį susirinkimą sužinos visi, kurie net ir po “Drąsos kelio” skaldymo bandymo sutiks būti to sąrašo partijos nariais. Siūlau jokių įgaliojimų naujam susirinkimui niekam nepasirašinėti. Dalyvaukite visi patys. Rinkite savo partijos valdžią, tobulinkite įstatus, t.y. elkitės taip, kaip yra priimta elgtis demokratinėse valstybėse. Kad ir koks šaunus atrodytų koks visuomenininkas, kad ir kaip gražiai jis bekalbėtų, net ir tokiam netgi nepadoru būtų balsuoti steigiamojo susirinkimo metu pakeliant į viršų tūkstantinį, neskaidriai sudarytą sąrašą. Jei norime kurti demokratinę valstybę, kaip įsirašėme savo Konstitucijos I-ame straipsnyje, tai ir elkimės pagal visuotinai pripažintus demokratijos standartus. Kito kelio nėra, nes būti negali…



43. Batvinis - N.Puteikiui.
(2012-09-04 16:57:31)
(78.58.104.140) Parašė:

Norėčiau užduoti vieną (ne retorinį) klausimą: Kodėl Jūs vis dar esate nusikaltėlių gaujoje - partijoje TS-LKD? Ar kad smagu joje ? Ar ten bendražygių apsuptyje jaučiatės? Ar bendraminčių rate-klane? Ar iš naivumo, tikėdamasis kažką pakeisti toje gaujoje? Nors net jei ir nebūtumėte toje šaikoje, verta prisiminti posakį - 'Pasakyk, kas Tavo draugai, pasakysiu kas Tu.' Jei ne sunku, paaiškinkite man, paprastam runkeliui - Batviniui. Su pagarba (jei atsakysite).



42. Naglis Puteikis
(2012-09-04 04:53:52)
(86.38.182.137) Parašė:

Naglis Puteikis: Alvydai, leisk atsakyti į Tavo klausimus: “Tik štai įdomu su kokia programa eina į rinkimus pats Naglis: su konservatorių partijos ar savo. O, jeigu savo, tai kodėl eina su ta partija, kurią nuolat kritikuoja.” N.P.: eičiau su TS-LKD, bet kad kol kas dar nėra tos programos, taigi nėra kaip ir rinkėjams prisistatyti. Už biudžetinius pinigus žurnale “TS-LKD žmonės (dvidešim penki)” rėkauti su Užkalniu “duskit pavidoliai” negaliu, nes pats pavydžiu limuzino Porshe Panameros už 300 000 Lt; grožybių, kačiukų, šuniukų už 5000 Lt dar neturiu, todėl prisistatyti rinkėjams galėčiau nebent su programa. Todėl ką randu gero pakeliui, tą ir imu: ėjau, žiūriu guli apynaujė “Lietuvos sąrašo” programa. Paskaičiau – patiko, ypač dėl daugiamandatės apygardos panaikinimo, dėl antstolių reprichvatizavimo (nacionalizavimo – suvalstybinimo), ir t.t. O kritikuoju TS-LKD todėl, kad į tą TS-LKD elito žurnalą pateko tik pirmi 24, plius alkopramonės lyderis, plius Užkalnis, plius vyr.redaktoriaus draugužis, taigi iš viso 27, o aš sąraše būdamas 26-u nepatekau. Todėl negalėjau reklamuotis šalia taupiausios iš visų Seimo narių automobilių – mano tėvo 1988 m. gamybos dujinio Wolksvagen passato. Jei lauksiu TS-LKD programos, tai gali taip atsitikti, kad ją likus 2 dienom iki rinkimų parašys Užkalnis su Adomėnu, arba ji bus baigta tik po rinkimų. “Nacionalinis suvienijimas Už Lietuvą Lietuvoje baigia ruošti tokią programą, bet nežinau, ar turėsime pakankamai galimybių ją žmonėms pristatyti. Bet Naglį ir kitus galiu nuraminti, kad tokia programa netrukus bus paskelbta.” N.P.: Alvydai, nepyk, bet ką Jūsų susivienijimo kandidatai DABAR pristatinėja savo rinkėjams? Gal TS-LKD 2008 m. programą -ji,beje, labai gera. Ar visai nieko nepristatinėja? O gal imate pavyzdį iš Adomėno ir programą parengsite po rinkimų? “Pirmas, tas, kas žiniasklaidoje jau buvo minėta, kad “D.Kuolys suvažiavime Daukanto aikštėje turėjo virš tūkstančio įgaliojimų ir tai irgi panašu į teisybę, nes į aikštę susirinko keletas dešimčių žmonių, o atstovavo virš tūkstančio.” N.P.: 800 žmonių pasitikėjo D.Kuoliu ir pasirašė įgaliojimus. Kuo tai skiriasi nuo 1900 visuotinio susirinkimo dalyvių , arba 119 delegatų, atstovaujančių po 10 partijos narių, balsavimo? Kuo tai skiriasi nuo 700 įgaliojimų Emigrantų partijai, 500 įgaliojimų Brazauskienei, 400 įgaliojimų DK aktyvistei ir pan.? “Antra, kad susirinkta, kažkodėl ne kokioje nors salėje, kaip steigiama partija, o aikštėje.” N.P.: Įstatymas nedraudžia steigti organizacijų ir ant šaligatvio, bet būtų trikdomas eismas, o aikštė nuo graikų laikų yra demokratijai skirta vieta. Kuo skiriasi aikštė nuo salės?: 1. Taupymu – nereikia švaistyti sunkiai surinktų nario mokesčių. 2. Fliuksu – asimetrinis atsakymas papuvusiai sistemai, 3. Viešieji ryšiai -žurnalistams lengva filmuoti, fotografuoti visais rakursais, imti interviu, laisvai judėti nieko netrikdant – puikus demokratijos ir viešumo triumfas prieš užsidariusius prabangiuose viešbučiuose liberalcentristų forumus, pasibaigiančius beveik orgijomis prabangiuose baruose ir kambariuose už biudžeto pinigus (tai nekliūna?). “Trečia, kad suvažiavimo delegatams dar prieš suvažiavimą patvirtinti siūlyta partijos vadovu D. Kuolį ir balsuoti už visas rezoliucijas, dokumentus, jų net nemačius, kas bus pasiūlyta suvažiavime.” N.P.: įgaliojime triskart parašyta, kad įgaliojama veikti TIK DĖL STEIGIMO. “Ir, ketvirta, aišku, ne mažiau skandalinga: kad įgaliojimą pasiūlyta duoti būsimam partijos pirmininkui iki 2016 metų.” N.P.: įgaliojimai duoti tik dėl steigimo, taigi gali iki 2016 steigti partiją, bet tik steigti. Matyt rengėjai galvojo, kad surinkti 800 ir daugiau įgaliojimų D.Kuoliui gali prireikti 4 metų. Kaip matome, apsiskaičiavo, nes surinko per 11 dienų, ar tai dėl per didelio pasitikėjimo D.Kuoliu, ar dėl pernelyg gerai organizuoto rinkimo (matyt, parašų rinkikai karštai įtikėjo sėkme, ar reikalingumu) , o gal dėl visų šitų trijų dalykų sinergijos?



41. Pikasas Jonui 39nr
(2012-09-02 17:42:10)
(78.62.86.131) Parašė:

Pajutau jūsų komentare neapsimestinį nuoširdumą. Puiku. Gaila, kad jūs neteisingai supratote mano pastebėjimą D.Kuoliui. Esu eilinis skaitytojas ir niekados nemaniau, kad labai daug žinau. Kai kuriose srityse esu netgi visiškas diletantas. Politika - sudėtingas mokslas ir bandau jos mokytis tol, kol jėgos leis, t. y visą gyvenimą. Tai dar nereiškia, kad pavyks daug pasiekti šios srities žinių lauke. Jūsų klausimas: "Kas yra politika?" pernelyg abstraktus, kad į jį komentare būtų galima atsakyti plačiai ir iš esmės. Gal šiuo, D.Kuolio atveju geriau apsiribokime apie partijų galimą vaidmenį. Siūlau jums perskaityti 1998m. leidinį "Politinės partijos demokratinėje visuomenėje". Knygelė tik 87 puslapių, parašyta nesudėtingu tekstu. Manau, kad joje gal rasite sau tinkamą atsakymą. Sėkmės.



40. Batvinis. Labas rytelis Lietuva.
(2012-09-02 10:11:21)
(78.58.104.140) Parašė:

Ir visi Tautiečiai, kuriuos dar galima vadinti Žmonėmis. Kurie žino kas tai yra žmogaus teisės ir atsakomybė prieš kitus Žmones. Kaip praleidote rugsėjo 1 d? Jei turite moksleivių savo šeimoje, ar sutikote su jais mokslo dienos pradžią? Jei esate mąstantys ir atsakingi, tada, be abejo, jog taip. Bent simboliškai šventiškai (kiek šeimos finansai leido, bet blaiviai - be alkoholio), bendraudami tarpusavyje ją praleidote? Tai neliečia nemąstančių, mėgėjų 'įkalti', kurie vakar šlitinėjo gatvėse (ne vieną mačiau). Todėl tokie ir mato gyvenimą per bambalio ar bonkos kaklelio viršų. Bet tai jų pasirinkimas. Tai garantuoja Žmogaus Teisės, kaip ir atsakomybė prieš SAVE, prieš aplinkinius, t.y. TAUTĄ, prieš AUKŠČIAUSIĄJĮ. O ar CHUNTA-Mafija atsakinga? Jei ir atsakinga, tai tik prieš savo BOSĄ, nežino, o ir nenori žinoti nieko apie Žmogaus teises. Jie vykdo tik chuntinių gaujų-partijų atstovų seime priimtus įstatymus, ir tai ne visus ir ne visada. Ar ne taip CHUNTA elgiasi? Vienu atveju įstatymų nevykdo (kaip super mamos-padaro sulaikymo), o štai chuntinių teisėjų nutarimus 'švelniai imti' mergaitę- gražinti super mamai-padarui ji vykdo kaip supranta (gal ne itin švelniai), bet greitai, nesiskaitydama su ištekliais - 240 smogikų samdymą ir pasiuntimą (vis tiek Neringa ar jos giminės tas išlaidas padengs, kad ir WC pagalba). Tokie nieko nėra girdėję apie Žmogaus Teises, kaip ir seimūnui K.Masiuliui - tai smulkmena. Kaip ir apie tokią Pasaulinę Dieną- Žmogaus Teisių (ypač svarbią Žmonijai, civilizuotam pasauliui). Tai gal mes ne civilizuoti? O kaip suprasti tą civilizaciją? Juk gali turėti paskutinės laidos 'bananus', antrankius, cheminius purškalus, ginklus su guminėmis ar švininėmis kulkomis, bet neturėti moralės (sąžinės, padorumo, kultūros, jautrumo, supratimo ir pan.). Tada tu koks- Civilizuotas ar ne? Na, tą 'civilizaciją' mes matėme gegužės 17 d. Garliavoje. Kas tiesiogiai, kas filmuke. Bet matė. Kaip ir visas Pasaulis, ko itin nenorėjo tie 'civilizuoti švelnūs ėmėjai', o ypač jų BOSAI, davę įsakymą -'FAS ! Imkite !'. Kas ir buvo padaryta. Civilizuotai ir laikantis Žmogaus teisių. Argi? Gal greičiau akivaizdžiai pažeidžiant, laužant jas, demagogiškai (kaip visada) teigiant -'viskas gerai nuostabi markize, viskas gerai, vsio zakonno...'! Bet grįžtant prie rugsėjo 1-sios, norėtųsi paklausti Deimantėlės, ar buvo mergaitė šventiškai papuošta, tiek išoriškai, tiek jausdama šventišką nuotaiką vidujai, mokykloje? Ar kartu su tais dėdėmis, kuriuos vadina - apsauginiais? Ar tik su super mama-padaru? O gal išvis nebuvo? Gal susirgo per tą 'švelnaus ėmimo' operaciją? Gal, nes informacijos kaip ir nėra. Nes 'Tyla- GERA BYLA'. Tik kam Byla? Tiems 'švelniems ėmėjams'? Ar įsakiusiems atlikti tą atrakciją, išgarsinusią Lietuvą visame Pasaulyje, t.y Žmonijos Istorijoje? Ar Neringai, kuriai taip skubiai bando suformuoti bylą, sufalsifikuoti ją? Manyčiau Neringai. Todėl ir skuba, kaip įspirti į gerą vietą, kaip pratrydę, nes mažiau 2 savaičių beliko iki priešrinkiminio imuniteto suteikimo Neringai. O ĮSAKYMAS YRA- ŽŪT-BŪT (Žūti ar Gyvanti- Būti). O koks likimas Žūti arba Būti, ar TEISINGUMAS laukia CHUNTOS, spręsime mes, ne itin civilizuoti, bet mąstantys ir žinantys Žmogaus teises ir pareigas spalio 14 d. Tad dar sykelį Tautiečiai jus su sekmadieniu- rugsėjo 2 diena ! P.S. O chuntinių šuniukų 'oficiali' bažnyčia laukia. Nes sekmadienis. Laikas atlikti atgailą, pasimelsti, sukalbėti poterius, t.y. pasiruošti rytojui, kad švaria (argi?) siela ir sąžine kibti į naujų niekšybių, nusikaltimų darymą.



39. Jonas Pikasui
(2012-09-02 01:53:35)
(93.203.43.74) Parašė:

Gerbiamas Pikase, manau, kad ne tik aš, bet ir labai nemažas burys žmonių gerbia jus už drąsą, atvirumą, ryžtą ir sąžiningumą. Tačiau šiuo atveju būtent jūs perlenkiate lazdą, o ne Darius Kuolys. "ŽINGSNIS PIRMYN, ATGAL, Į ŠONĄ?" - yra jūsų nenuosekli mąstymo logika. Nors tai iš jūsų išsprūsta nedažnai, tačiau šiuo atveju yra būtent taip. Štai jūs rašote: "šis aktyvus visuomenininkas nelabai suvokia politinių partijų prasmę demokratinės visuomenės kūrime". Aš nesu politikas ir jokio noro neturiu juo būti. Tačiau tiek jus, tiek bet kurį Seimo politiką galimą pastatyti į kampą, užduodant paprastą klausimą: kas yra politika? Ir jeigu jūs pabandysite atsakyti į šį klausimą, tai jūs ne tik, kad važiuosit pirmyn, atgal ir įvairius šonus, bet ir atsidursite visiškoje aklavietėje. O jeigu paprašyti į šį klausimą atsakyti visų Seimo narių, tai jūs išgirsite tokių atsakymų, nuo kurių gali leipti iš juoko. Galutiniame finiše jūs gausite tokį rezultatą: nei vienas Seimo narys jums nesugebės atsakyti į šį klausimą. Ir tada išaiškės gana liūdnas faktas, kad jūs nežinote kaip reikia valdyti valstybę. Tad, ką daro šitie politikai? Jie pastoviai priversti vaidinti, kad jie šitą dalyką išmano. O kaip jie gali išmanyti, jeigu jie nežino, ką tai reiškia? Tad, jiems pastoviai, ir tai yra liūto dalis visų jų darbų, tenka eikvoti savo pastangas ir fantaziją vien tik tam, kad nuslėpti patį tą faktą, kad jie apie tai nieko neišmano. Tad, gal nereikia, gerbiamas Pikasai, perdaug riesti savo nosies ir vaidinti, kad jūs geriau išmanote politiką, nei Darius Kuolys. Lietuvių patarlėje yra sakoma: "Nesakyk "OP", kol tvoros neperšokai". Iš jūsų pusės padvelkė klaidingu įsivaizdavimu, kad šitie Lietuvos piliečiai menkai išmano apie politiką. Jūs klystate. Jeigu jie jums nepasako tiesiai į akis, tai dar nereiškia, kad jie neišmano. Ir jie nesako jums tik todėl, kad nenori jūsų diskredituoti, nes pasirinkimo nėra. Į jus dedamos viltys tik dėl to, kad jūs esate patriotas ir doras žmogus, tačiau to nepakanka, kad išpręsti nors dalį pačių skaudžiausių Lietuvos problemų, kurios organizme jau yra vėžinių ląstelių, nes šis organizmas jau seniai yra užkrėstas. Ir užkrėstas jis yra mirtina liga. Darius Kuolys pažvelgė giliau ir, gal būt, konstatavo gana liūdną faktą. Tai nereiškia, kad jis yra jūsų priešas ar opozicija. Gali būti, kad jis paprasčiausiai pamatė aiškiau nei kiti, kokia yra tikroji Lietuvos padėtis. O kada žinai priežastį, tada gali atlikti ir korekcijas. Be abejonės, DK žiūri giliau ir yra pranašesnė už visas to senojo raugo komunistines veidmainių partijas. Todėl protinga būtų iš DK pusės, neužgauti nei vieno, kuris padeda jums kiek tai yra galima, ir kiek tai yra įmanoma. Jeigu jūs šitaip neatsakingai švaistysitės žodžiais DK draugų atžvilgiu, tai kaltinkite vėliau tik pats save, kad jūsų liežuvis nesusiderina su racionaliu mąstymu, kas politikui yra privalomas dalykas. Ir jeigu jūs nors šiek tiek mąstote apie ateitį, tai turėtumėte suprasti, kad Lietuvai reikalingas kitoks politikas, ir būtent toks, kokio Lietuva dar neturėjo. Pusėtinos priemonės Lietuvai nepadės, nes jai reikia kapitalinio remonto. Bet tas kapitalinis remontas turi įvykti pirmiausiai politiko galvoje. Būti opozicijoje vien prieš šitą gaują yra per mažai. Ir dabar reikalingos didvyriškos pastangos, kad įveikti šitą "Nemirtingąjį Kaščėjų". Bet tik pasakoje viskas sugriūva ir viskas netikėtai pradeda žydėti, kadangi nebėra Kaščėjaus Nemirtingojo. O tikrovėje yra kitaip. Dar prieš griaunant šito Kaščėjaus rūmus, jūs jau turite turėti savo naujos politikos pamatus ir žmonės iki rinkimų turi jau juos matyti. Bet jūs jų neturite. Turite tik gerus norus. Nors tai irgi yra sveikintinas dalykas, bet to neužtenka pergalei, nes dar reikalingas kardas tvirtesnis ir pranašesnis už Kaščėjaus Nemirtingojo kardą. O be kardo, jūs dar turite susilaukti išmintingų draugų pagalbos, nes Kaščėjus Nemirtingasis, taip lengvai nepasiduos, kadangi jis turi tokią galią - pavirsti kita gyvybės forma, kurios jūs galite net nesuprognozuoti. Jam yra būdinga klasta, ko paprastai dori žmonės nenaudoja, bet blogiui, tai yra pats mėgstamiausias metodas, kad sugriauti savo priešo tikslus. O ką jau kalbėti apie Naujos Lietuvos statybą? Ar jūs jau turite tokios Naujos Lietuvos bent jau eskizą, aš jau nekalbu apie planus? Jumis jau pasitiki labai daug žmonių, tad ir išlaikykite šitą jums duotą pasitikėjimą, o ne švaistykite jį tuščiai kovai su tais, kurie jums padeda. Ir jeigu jie išsako savo kokias nors gilesnes įžvalgas, kurias jūs supratote klaidingai, tai dar nereiškia, kad juos reikia pulti kritikuoti. Leiskite žmogui būti Lietuvos piliečiu. Tai ir yra pagrindinė šių seno raugo komunistinių partijų klaida ir pyktybinis nenoras suvokti, kad apart jų inetersų, dar egzistuoja ir piliečių interesai, iš kurių jie gyvena. Ir tai nėra politika, nes jie tai pavadino politika. Bet jie tai daro pagal savo dvasinio išsivystymo arba sąmoningumo lygį, kurį galima apibrėžti keliomis moralinėmis nuostatomis, kurios ir tai priklauso nuo aplinkybių. Labai nesinorėtų, kad jūs kartotumėte jų klaidas.



38. Jo
(2012-09-01 23:51:26)
(84.15.179.106) Parašė:

kaip jau iprasta,"jie",mumimis naudojosi,naudojasi ir naudosis,kol mes "jiems" leisim. Kieno vardu,"jie",ant lietuvos "state" komunizma?Kieno vardu ,"jie",ant lietuvos "stato" kapitalizma? Dori Lietuviai stojo I Baltijos kelia, mitingavo,state barikadas,budejo naktimis,gule po tankais,kente blokada,aukojo pinigus,savo gyvenima. Kaip manote kur buvo "jie"?Manau "jie" lauke,naikino savo isdavysciu irodymus, lauke isakymo,momento.Sulauke,ne be musu pagalbos,ir patrauke Lietuva I dugna,kaip tik pradedame is dugno kilti," jie", su savo propogandos "skydine","tut kak tut",.... Pvz.Mazeikiu nafta "jie" norejo pasisavint[apsiforminti,nors ja melze,kaip ismanydami],uz 1[viena]$[doleri],.Jekspertas" toks ruzavas raudonais zandais, triubijo per dezo organus,M.Naftai chana,lauzas.O kai dali isgelbetos,kad isgelbeti dali paaukotos M.Naftos pardave uz milijardus,tas pats "jekspetras",apsiputojas reke,mazai gavo.Gavo jau "kgbkomuniagos" apkvailine muzikus savo propaganda,pasigamine " majoneza",uzgrobe valdyma ir pinigus."Jie" zinojo kada,grobti valdyma,grobe kada buvo ka grobti,plesti,vezti,skandinti,prisimatuoti,apsimatuoti,apsiforminti.Sunku ir isvardinti,kas buvo isplesta,isvogta,,-"jaucio odos neuztektu",... Kol,tas, bus "vsio zakonno",tol .... ???? Svarbiausia,kad buvo pavogtas tikejimas,paprastas pasitikejimas,kad galima saziningai,padoriai,pareigingai,pilietiskai dirbti,tarnauti Valstybei Lietuvai. P.S Kodel kgbkomuniagos bando sutersti DK judejima? Draugas G...,draugas B....,noreciau tiketi ju atsivertimu,bet?G....,buves a.a AMBalo parankinis,Maisiagalos isdavystes dalyvis?B....,sedeje ,manau,kad su a.a AMBalo siuntimu Lietuvos Banke taryboje,"nemate",kaip plesiama Lietuva,"leido sau kavute gerti Ispanijoje nuosvose apartamentuose"????Ir t.t Jei klystu atsiprasau.



37. Pritariu, kad partijos nebūtinos
(2012-09-01 19:00:41)
(78.157.91.107) Parašė:

tačiau dabar turime tokią realybę ir reikia skaitytis su ja arba netektų dalyvauti rinkimuose visai ir vadinai nelieka net teorinės permainų galimybės. Todėl, gerai kad yra Drąsos Kelias. Realiai tai vienintelė teikianti vilties politinė jėga o tiksliau žmonių, vienminčių susivienijimas. Ten žmonės turintys sąžinę ir vienyjami pagrindinių idėjų, dėl kurių visi sutaria ir niekam nekyla abejonių.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras