2025 m. sausio 18 d.

 

Apie kasdienybę darbe

13
Paskelbta: 2020-11-29 09:54 Autorius: Palmira Rudalevičienė
Zigmundas Freudas.
Zigmundas Freudas.

Radaktorės (lsveikata.lt) skiltyje yra puiki sentencija: Gimęs avinu liūtu netapsi. Čia užkoduota visa psichoterapijos esmė.

Mano vienas pacientas man staiga pasakė: Palmira, nori ir aš tau duosiu psichoterapijos, sakau žinoma, mielai prašau, ir išgirdau: Nu ką tu čia terapini, jei pasodintas runkelis, daryk ką nori, naudok visas technikas – ananasas iš jo neišaugs. Niekaip. Nu gal bus iliuzija metus, nu gal dešimt metų, bet jis vis tiek bus runkelis galutiniam variante...

Tada padėkojau, namuose pasijuokiau su namiškiais, darbe pasakiau artimesniems kolegoms, telefonu – kolegoms kitose šalyse.... Bet kai ėmiau apgalvoti – nagi puiki psichoterapija, tikra teisybė: pasodinęs runkelį, niekaip ananaso neišauginsi.

O įžymusis pacientas buvo tas, kuris neva mano dėka liko gyventi šeimoje su ta pačia žmona ir vaikais... Dabar sako gerai, va čia su manim ta pati, mano ponia, vaikai jau gyvena kas sau... Mes vakarais verdamės avižų košę, žiūrim filmą, sugulę ant sofos... Gyvenam ir tiek, judam krutam, gerai kad neišėjau, ne kažką kitą būčiau suradęs... Nors pagundų buvo, ir užmojų irgi... Ėmiau ir paklausiau jūsų, kai sakėt kad nereikia skaudinti kitų... Nežinau, ar gerai, gal mano ponia būtų sulaukusi kokio princo, dabar va abu gulinėjam prieš TV vakarais, nėra blogai...

Pastarojo laikotarpio debatai šeimininiais klausimais skamba neįprastu būdu, rizikingais teiginiais, kad gyvename vieną kartą, tai gyvenimas skirtas turėtų būti tik tarsi sau pačiam? Tai ko gi jis vertas, jei gyventi tik dėl savęs? Vienas sau žmogus yra tarsi dreifuojanti valtis. Be krypties. Manyčiau, kad labai rizikinga skatinti gyvenimą dėl savęs ir nusigręžimą nuo šalia esančio. Tokiu būdu žadinamas egoizmas, blokuojama galimybė ugdyti žmogiškus jausmus. Klinikinės praktikos metu sutikta labai daug pacientų, išsakančių viltį susikurti  prasmingą asmeninį gyvenimą, sukurti šeimą, norą būti reikalingu ir mylimu.

Žmonės nori išreikšti savo kilnius ir pasiaukojančius jausmus, nori mylėti ir būti mylimi. Tai pati sveikiausia pozicija ir adekvatūs, normalūs siekiai. Pagaliau, visi turime savo šeimas, turime tėvą, mamą, savo vaikus, ir tai yra brangiausi žmonės kiekvieno gyvenime, kurių nepakeis nei draugai, nei kaimynai nei karjeros  ar projektų, partneriai. Pamenu, per studijas vieno vakarėlio metu besilinksmindami studentai kartu filosofavom apie merginų ir vaikinų žavesį, ir visam laikui įsiminė vieno grupioko pasakyti žodžiai: „Niekas taip nepapuošia moters kaip vestuvinis žiedas, tai svarbi moters charakteristika“. Tada dar visi buvom be šeimų, bet kupini svajonių. Sukurti šeimą ir joje gyventi – tai yra niekada nesibaigiančios aukštojo mokslo studijos ir dažni egzaminai.

Pastaruoju laikotarpiu šeima išgyvena krizę. Tą reikėtų identifikuoti, ir ieškoti būdų šeimai sustiprinti, padėti, o ne ją pribaigti, išardyti. Iširusi šeima visada atneša skaudžią patirtį, ir asmenybę traumuoja. Vieni atsigauna, o kiti niekada – arba pakartoja klaidas, arba vienumoje ritasi į tolimesnį asmenybės sunykimą. Gali būti savižudybės priežastimi. Bet kuri suirusi šeima byloja apie asmenybės pralaimėjimą: arba nemokėjai tinkamai pasirinkti, arba nemokėjai sugyventi. Na šeima – tai, pirmiausia, mokslas sugyventi, pasitarnauti (kiek daugiau, negu kavytę į lovą atnešti). Tokias istorijas tenka narplioti, konsultuojant psichikos pacientus. O kur dar iširusių šeimų vaikų likimai, jiems įvaryti kompleksai. Vėliau jie bijo ar nenori patys kurti šeimos, arba atvirkščiai – skuba tą daryti su bet kuriuo, greičiausiai pasitaikiusiu partneriu, slapta svajodami pasielgti kitaip, tačiau paprastai atkartoja jiems žinoma elgesio modelį. Dabar daug galimybių – galima keisti lytį ir įsivaizduoti, kad tai bus galimybė jaustis geriau, įsivaizduoti, kad laimę galima surasti su ta pačia lytimi sukūrus šeimą. Gal... Bet tai vis tiek – gyvenimas dėl savęs, savojo „ego“ maitinimas ir auginimas... Na jeigu toks pasirinkimas – jokia psichoterapija čia ne prie ko... Galima tenkinti savo seksualinius poreikius, auginti gyvūnėlius, keliauti po pasaulį, pirktis gražius firminius rūbus... ir dar daug pasirinkimų daryti... Yra asmenų, kurie laimingi tik save mylėdami... tai negi jiems trukdysi... Ir smerkti jų irgi nereikėtų ar šaipytis, tai tiesiog tokie žmonės, kurie myli save... Svarbiausia – kad nežalotų kitų žmonių – fiziškai ar dvasiškai. Tegu sau gyvena. Jie gali būti gražūs , protingi... Gal nešiojasi savas žaizdas ar nuoskaudas, ar tuštumą – nebūtinai mums pasakys... Turėjau pacientų, kurie sudarė galimybės juos įsimylėti, bet paskui apkaltino asmenis, juos mylėjusius‚ priekabiavimu... Painiava, ašaros, skausmas, patyčios...

Gydytojo profesijoje šeiminės anamnezės žinojimas yra būtinas, privalomas, taigi šeiminis gyvenimas svarbus sveikatai. Ypač tai svarbi informacija psichiatrinėje praktikoje. Psichiatras pradeda savąjį interviu klausimais apie kilmę, šeimą, kurioje gimė ir augo pacientas, ligas šeimoje bei giminėje. Ne veltui patarlė: „Obuolys nuo obels netoli terieda“ žinotina psichiatrui – gautus atsakymus tuoj pat tenka kliniškai įvertinti ir sieti su dabartine ligonio būkle. Mano pacientai žino, kad mes kalbame ir apie intymiąsias šeimines paslaptis, pavyzdžiui ar atėjo jie į šį pasaulį iš meilės. Pokalbiai apie seksualinį gyvenimą būna kertinė informacija, padedanti gydytojui susigaudyti, kas gi iš tikrųjų vyksta ir kodėl. Jau renkant anamnezę, šeiminio turinio klausimai būna terapiniai ir atsakymai į juos gydytojui signalizuoja daugybę simptomų bei ženklų klinikiniam mąstymui. Tai kaip gi galėčiau teigti, kad pilna šeima nėra vertybė? Suaugęs žmogus turi visas galimybes keistis, dvasiškai augti ir turėti pilnavertį bei vertingą gyvenimą šeimoje.

Vakarų Europos bei Šiaurės Amerikos psichiatrijos vadovėliai po kelias dalis skiria šeiminių santykių nagrinėjimui, vertindami juos kaip svarbius psichikos būsenai. Britų psichiatrijos vadovėlis šeima apibrėžia kaip fundamentalų vienetą, visuomenės ląstelę, kurioje vyksta labai svarbi žmogaus gyvenimo dinamika. Nepaisant šeimos gyvenimo specifikos, papročių, mitų, legendų ir folkloro įvairių kultūrų šeiminių santykių jėga turi galios veikti kiekvieną asmenį, ir  to poveikio pavyzdžiais savo ruožtu formuoti moralės bei politikos dėsnius visuomenėje.

Per pastaruosius 150 metų įvairios naujos akademinės disciplinos, jų tarpe antropologija, sociologija, socialinė istorija skyrė nemažai dėmesio įvairioms šeimos struktūroms, esančioms įvairiose kultūrose įvairiais istoriniais periodais. Vakarų medicina, orientuota daugiau į genetinį ligų perdavimo mechanizmą, į šeimą atsižvelgdavo ribotai, dėmesį sutelkdama daugiau į asmenį ir nepakankamai į asmens sugebėjimą turėti asmeninius santykius, tame tarpe ir pasitenkinimą teikiančius šeimyninius santykius.

Zigmundo Freudo įdomūs ir provokuojantys pasisakymai apie santuokinius bei šeiminius santykius bei jų reikšmę asmens normalios psichinės būsenos raidai bei patologinių mechanizmų formavimosi prielaidas  yra aptinkami daugybėje jo raštų vietų. Freudo pasekėjai surinko ir apibendrino jo formuluotes, pavyzdžiui J.C. Flugel'is 1921 metais išleido pirmąjį detalų psichoanalitinį šeiminių santykių vadovėlį. Tuo tarpu Indijoje Freudo teorijos neįgijo populiarumo, šioje šalyje vietos psichiatrams Freudas žinotinas dėl bendro išsilavinimo, tačiau jo teorijos nerekomenduojamos taikyti šeimos terapijos seansams, kaip rizikingos ir galinčios išprovokuoti šeimos suirimą – indai turi savo šeiminių santykių filosofiją, kuri remiasi ne konfliktų sprendimo menu, bet sugebėjimu išpildyti savas pareigas. Rytuose teigiama: „Padaryk, kas tau priklauso padaryti, ir turėsi ramybę“. Rytuose yra labiau vertinamas ne sugebėjimas konfliktus spręsti, bet sugebėjimas jų išvengti, tuo remiasi ir indiškoji psichoterapija. Indijoje būdinga gyventi šeimoje ištisoms kartoms (joint family), šeimoje visada yra įvairaus amžiaus žmonių, ir reikalinga daug išminties visiems sugyventi.

Jungtinėje Karalystėje (JK) vaiko auklėjimo gairės ir darbas su probleminiu vaiku bei jo tėvais  remiasi Anos Freud, Melanie Klein ir Donald Winnicot idėjomis, dažniausiai dirbama su mama, nagrinėjama, kaip mamos nerimas atsiliepia jos vaikams ir sukelia pastarųjų psichopatologines būsenas. Šis darbas JK yra vis dažniau patikimas socialiniams darbuotojams ir tik retais atvejais psichiatrams. Tuo tarpu JAV vaiko psichikos formavimosi tyrimų ir praktikos pagrindinis akcentas yra vaiko emocinės separacijos nuo šeimos kryptingas  ugdymas.

Mums gi reikėtų ieškoti savų būdų, kaip padėti šeimai atsigauti, sustiprėti, atrasti efektyvius šeimos puoselėjimo mechanizmus, o ne griauti ar ardyti, ar ieškoti šeimai alternatyvių gyvenimo būdų. Iš šeimos politikos norėtųsi laukti daugiau priemonių šeimai sustiprinti, sudaryti sąlygas vyrui ir moteriai jaustis jaukiai ir džiugiai kartu, padėti auginti vaikus, ir gyventi normalų gyvenimą. Šeima visada yra ir bus žmogaus šaknys. Ir vertybė, kurią galime turėti arba prarasti.

Autorė Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro gydytoja psichiatrė-psichoterapeutė, MRU asocijuota profesore, konsultuojanti ir vizituojanti specialistė JK nuo 2006

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
13. 7am
(2021-12-03 14:59:24)
(31.172.226.229) Parašė:

esu tikrasji supranta, bet briuseliui nenori vergauti ar pataikauti



12. ohoho
(2020-12-02 11:19:45)
(193.219.91.249) Parašė:

ir is kur LIETUVOJE budistai - islamistai - 8 am. manem tik katalikai, nu dar laisvamaniai ar lenininstai.... tik storeja nuo daktariskos desros arba panevezio file....



11. laisvamaniui
(2020-12-02 09:48:03)
(193.219.91.249) Parašė:

ir as turiu teise manyti kad tamsta ratas po kpusto lapu ar gal ismsturbuoyas i megintuveli....



10. antram
(2020-11-30 18:09:03)
(77.90.124.209) Parašė:

gal tamsta degradaves,ar uzaugintas megintuvelyje pacientas...



9. yel“l“ow submarine
(2020-11-30 08:43:52)
(78.63.212.238) Parašė:

jau antras nuostabus straipsnis :) - gal kiek akademiškai idealistinis, tačiau neabejotinai l. reikalimgas, ir nedarantis gėdos ekspertams, kaip visokie interviu su elžbietyno acto garintojais ir garintojomis :)))))



8. Budizmas Islamas
(2020-11-29 22:58:45)
(188.69.192.73) Parašė:

kaip ir sionistinis Judaizmas (su tęsiniu ne žydam -krikščionybe) atsirado ęsant poreikiui-paklausai, kaip atsakymui į kylančius klausimus! Šventikai pajutę įtaką (valdžią žmonių psichikai) anksti pradėjo parazituoti, savo kąstos naudai, vėliau ir faraonų imperatorių karalių (valdžios) naudai. Šiandieną religijos "Dievo", nematerialios egzistencijos klausimais žmoniją vedžioja už nosies; atsilošę kabina makaronus! Betgi, šių klausimų aktualumas dėl to nemažėja; jis daromas užmaskuotu (paslėptu) kvailų apeigų, bukaprotiškų dogmų praktikavimu. Gyvenimas yra tokia mokykla -kur klausimai ir atsakymai patiriami asmeniškai-individualiai, arba teoriškai stebima kitų kitas (aplinkos) patirtis. Nenoras kritiškai vertinti "Dievo" "amžinybės" klausimus, nepataisomai žaloja psichiką!



7. Vytas
(2020-11-29 22:41:42)
(62.80.225.75) Parašė:

Geras straipsnis, gera autorės pozicija. Tik ji, gerb. P.Rudalevičienė, nenori suprasti Briuselio pozicijos šeimos atžvilgiu: šeima - ne šių laikų prioritetas. Tad kuo daugiau suirs jų, tuo greičiau bus galima įgyvendinti ES planus šeimos atžvilgiu. Dar vienas žvilgsnis į keliamą problemą, į vaikus. Paskutiniu Vaikų teisių "gynimo" įstatymu vaikai jau beveik įteisinti kaip valstybės nuosavybė. Iš tėvų jau praktiškai atimta teisė auklėti vaikus pagal savo supratimą bei įsitikinimus. Tiek moralinius, tiek psichologinius, tiek paprotinius. Su valstybės palaiminimu jau dešimtmečiui siūloma pildyti anketas, kur JAU užduodamas klausimas , kokiai lyčiai priklauso: vyr., mot., KITA. DEŠIMTMEČIMS!!!Kur valstybė stumia Lietuvą?



6. Nr.2 suklydai
(2020-11-29 22:08:10)
(89.116.0.196) Parašė:

Laisvamanis - tai ne bardako ir chaoso propaguotojas.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras