2024 m. lapkričio 12 d.

 

Apie valdiškas internetines „turistų viliojimo“ sistemas skirtas pinigams pasisavinti

Paskelbta: 2011-03-21 06:43 Autorius: ekspertai.eu

G. PioplysNeseniai buvo skelbta, kad Ūkio ministerijos padalinys Valstybinis turizmo departamentas (VTD) nutarė turistus į Lietuvą vilioti per „Facebook“ ir kitus socialinius tinklus. Paskelbtas viešojo pirkimo konkursas, šios paslaugos valstybei gali kainuoti iki 580 tūkst. litų. Specialistai tai vadina eiliniu pinigų plovimu, kas jau suprantama net ir mažiau šioje sferoje besiorientuojančiam žmogui.

Diena.lt pranešė, kad VTD direktoriaus pavaduotojas ir departamento Viešųjų pirkimų komisijos pirmininkas Juozas Raguckas patvirtino, jog vasario pabaigoje pirkimo procedūros buvo sustabdytos. Esą tai įvyko po to, kai konkurso sąlygomis nepatenkintų verslininkų skundas nukeliavo į Viešųjų pirkimų tarnybą (VPT).

Lietuvos valdininkijos tarpe pastaraisiais metais ypač madingas tapo mokesčių mokėtojų pinigų įsisavinimo būdas, naudojantis nekontroliuojamu, besaikių ir absoliučiai niekam nereikalingų internetinių svetainių kūrimu. Tad belieka tikėtis, kad ši eilinė būsima pinigų plovyklėlė už pusę milijono, skirta "turistų viliojimui per „Facebook“, iš viso bus sustabdyta.

O šiandien norime priminti apie dar vieną portalą – „turistų viliotoją“, kuris, pasak valdžios, oficialiai jau yra tapęs „populiariausiais laisvalaikio ir turizmo interneto vartais į Lietuvą“. Šie "vartai" yra Vyriausybės ir Vilniaus savivaldybės nuosavybė.

„Laisvalaikio ir turizmo portalas portalas lietuva.gyvai.eu – laisvalaikio ir turizmo planavimo Lietuvoje įrankis – vienintelis interneto portalas, teikiantis integruotą informaciją apie atvykimą ir keliavimą Lietuvoje: informacija apie renginius, nakvynę, maitinimą, pramogas, keliavimo galimybes, lokalizaciją žemėlapyje, rezervavimo sistemos ir t.t. Šį portalą sukūrusi bendrovė prisiėmė  įsipareigojimus jį administruoti (nuolat atnaujinti informaciją 7 kalbomis, vykdyti portalo techninę priežiūrą ir kt.) 2008-2009 m. ir 10 metų po 2010 m. (be papildomo mokesčio). Projektas įgyvendinamas vadovaujantis 2008 m. vasario 6 d. LR Vyriausybės sprendimu Nr. 150 patvirtintu koncentruotu Nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ rinkodaros planu (Interneto vartų turizmo ir laisvalaikio planavimui įdiegimas ir palaikymas)“, - skelbiama kitame – 187 tūkstančius litų kainavusiame Kultūros ministerijos ir Vilniaus savivaldybės internetiniame portale culturelive.vilnius.lt patalpintame dokumente.

Fragmentas iš tinklapio culturelive.lt:
VEKS

Ir štai kokį šedevrą Lietuva turi – šis garsus, „turistus viliojantis“ lietuva.gyvai.eu portalas neveikia jau keletą pastarųjų mėnesių. Tuo metu, kai jis dar veikė, jame per diena apsilankydavo nuo dešimties iki dvidešimties atsitiktinių lankytojų. Už šio portalo gamybą skubos tvarka, avansu buvo sumokėta beveik pusė milijono litų, o viso šis tinklapis kainavo net 531 tūkstantį litų (nors reali šio projekto vertė nepriklausomų interneto tinklapių specialistų vertinimu neturėjo siekti daugiau kelių dešimčių tūkstančių litų).

Dėl šio portalo, su visais dokumentais ir įrodymais apie pavogtus pinigus, dar 2008 m. birželio 11 d. į prokuratūrą kreipėsi ekspertai.eu, ir atrodytų labai operatyviai –  jau birželio 12 d. – buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tačiau šis tyrimas tęsiasi iki šios dienos, be jokių rezultatų. Kitaip tariant, prokurorai, turėdami visus įrodymus, nepriklausomų web konsultantų išvadas bei visą kitą reikalingą medžiagą apie pavogtus valstybės biudžeto pinigus, sąmoningai laukia, kol sueis senaties terminas ir tada vagystė įsiteisės, o biudžeto pinigų vogimo kaltininkai, kaip jau ir spėjo įprasti žmonės, nešantys indėlius į Lietuvos biudžetą, liks nenubausti.

Ar verta žmonėms stebėtis, kad neištiriamos kur kas didesnės aferos, įkainotos šimtais milijonų litų, jei, atrodytų, su tokiu paprastu uždaviniu, kaip viena interneto svetainė, per tris metus iš eilės nesusitvarko net trys patyrę teisėsaugininkai?

Pirmoji prie šio portalo tyrimo „dirbo“ prokurorė Vilma Gužaitė. Rezultatų nepasiekė. Vėliau, 2009 metų pradžioje tyrimą iš jos perėmė garsi, tačiau neturinti reikalingo išsilavinimo Generalinės prokuratūros rezonansinių bylų prokurorė Sigutė Malinauskienė. Prokurorei taip pat nė per žingsnį nepavyko pasistūmėti į priekį. Nuo šių metų pradžios šį portalą tiria Generalinės prokuratūros prokuroras Gintaras Plioplys. Deja, iki šiol nėra jokių gerų žinių ir iš šio prokuroro...

Ar verta žmonėms stebėtis, kad neištiriamos kur kas didesnės aferos, įkainotos šimtais milijonų litų, jei, atrodytų, su tokiu paprastu uždaviniu, kaip viena interneto svetainė, per tris metus iš eilės nesusitvarko net trys patyrę teisėsaugininkai?

Žinia, šis „turistų viliojimo“ portalas yra vienas iš daugelio valdžios sukurtų nesėkmingų analogiškų projektų. Kelis iš daugelio priminsime: www.lietuva.lt; lietuva1000.lt; garsaus istoriko Alfredo Bumblausko projektai viv.lt, fenomenai.lt ir t.t.

Savo ruožtu ekspertai.eu kreipiasi į Vyriausybės kanclerį Deividą Matulionį ir Vilniaus savivaldybės vadovybę, prašydami abėcėlės tvarka išvardinti visus iki vieno už biudžeto pinigus sukurtus internetinius tinklapius (tame tarpe ir jau neveikiančius, tokius kaip jau minėti „turistų viliojimo vartai“) nuo 2000-ųjų metų imtinai, pridedant kiekvieno šio projekto finansinę išraišką bei nurodant gamintojus. Tai padaryti valdininkams tikrai nebus sudėtinga, šioje naujųjų technologijų eroje.

Ir kai jau mėgstanti taupymą valdžia ir visuomenė žinos, kiek į tokius internetinius projektus investuota mokesčių mokėtojų milijonų, tik tada būtų galima spręsti, ar skirti papildomai lėšų įvairių „turistų viliojimui“ skirtų internetinių „vartų“, „tiltų“, „lieptelių“, „viadukų“ ar „tvorų“ gamybai.

Visuomenei tikrai įdomu dėl kokių priežasčių valdininkai inicijuoja vis naujų ir naujų „turistų viliojimo“ internetinių svetainių kūrimą? Ar visos iki to sukurtos svetainės jau atgyveno? Jos jau netinkamos „viliojimui“? Ar nepasimes nuo bandančių suvilioti valdiškų tinklalapių gausios pasiūlos potencialus užsienio turistas?

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras