Jau šį savaitgalį Vilniuje vyks labai plačiai centrinės žiniasklaidos reklamuojamas renginys - gėjų paradas.
Atrodė, kad šios gražios šventės laukė tiek didelis, tiek mažas, tiek pasiturintis, tiek ir nepriteklių kamuojamas žmogus.
Tačiau LNK žinių įvykdyta apklausa ne vieną nuvylė.
Į klausimą „Ar pritariate gėjų eitynėms?” per penkiolika minučių atsakė 5560 skambinusiųjų.
Iš jų tokioms eitynėms pritarė tik 4 procentai, o net 96 procentai prelegentų nepritarė.
Labai netikėti apklausos rezultatai. Mūsų žiniomis, homoseksualų Lietuvoje yra apie 10 procentų piliečių, o galima įtarti, kad ir daugiau, nes ne kiekvienas homoseksualus asmuo pasiryžta išviešinti savo seksualinę tapatybę.
Tai kelia kelis paprastus klausimus. Pavyzdžiui, ar visi Lietuvos gėjai ir lesbietės pritaria būsimam paradui Gedimino prospektu? Arba: ar homoseksualų teisės tikrai yra taip pasibaisėtinai pažeidinėjamos, jei lytinę diskriminaciją jaučia tik 4 procentai pasisakiusių piliečių?
Šiandien Vilnius, padabinęs savo viešąsias erdves vaivorykštės spalvomis nuspalvintomis širdelėmis, milijonams homoseksualų turėtų atrodyti kaip viltingas geresnio gyvenimo pažadas – naujoji Europos homoseksualų sostinė.
Tačiau apklausa rodo, kad Vilnius netesi vilčių, su kuriomis į Lietuvos sostinę žvelgia pasaulio gėjai ir lesbietės. Buenos Airėse ir Europos valstybių sostinėse gėjų paradai turi savitą ir su niekuo nepalyginamą raišką, o mūsų homoseksualai nesugeba susikurti įtaigių ir raiškių scenarijų tokiam impozantiškam Europos sostinės įvykiui.
Pinigų mesta daug, o rezultatai apgailėtini. Scenaristai, tradicinės lytinės pakraipos atstovai galėtų ateiti homoseksualams į talką, kad lietuviškųjų gėjų ir lesbiečių eitynių dalyviai pasipuoštų ne tik vaivorykštėmis, bet ir tautine lietuviška atributika: gintariniais karoliais, lininėmis trumpikėmis, verbomis, falo formos cepelinais bei kitomis tautinėmis grožybėmis.
Šarūnas Puidokas, „ekspertai.eu“ Visuomeninių ir politinių procesų skyriaus vadovas:
Nesu gėjus, esu heteroseksualinių pažiūrų. Tačiau ši LNK apklausa tikrai mane privertė pasijusti nemaloniai. Dabar svarstau, ar pačiam nereikėtų vardan solidarumo dalyvauti šiose gėjų eitynėse už lygybę ir palaikyti šią socialinę grupę. Blogiausia, jei visi liktume abejingi.
Džiaugiuosi tuo, kad mano nurodymu kolegos sukūrė socialinį plakatą, kurį noriu pirmą kartą paviešinti. Tai vaizdinė medžiaga, skatinanti gėjams pagarbą ir atjautą. Tikiuosi, šis plakatas prisidės prie tolerantiškos visuomenės ugdymo.
P. S.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]