Viešojoje erdvėje pasigirdus nuogąstavimams, kad planuojamos statyti atliekų rūšiavimo gamyklos smarkiai padidins atliekų tvarkymo kainą gyventojams, Aplinkos ministerija teigia, kad tai esą realybės neatitinkanti informacija.
Aplinkos ministerijos specialistų skaičiavimu, šiandien atliekų tvarkymas vienam namų ūkiui vidutiniškai kainuoja apie 180 litų per metus. 2020 metų pabaigoje ši suma neva gali siekti iki 250 litų per metus.
„Kaina šiek tiek išaugs, bet tai tikrai nebus didelė našta namų ūkiams. Aplinkos ministerijos skaičiavimais, namų ūkiui 250 litų metams suma sudaro iki 1 proc. statistinio namų ūkio metinių pajamų. Palyginti su kitais mokesčiais ir išlaidomis, atliekų tvarkymas bus vienas mažiausių finansinių rūpesčių šeimai“, – sako aplinkos viceministras Almantas Petkus.
„Reikia turėti omenyje, kad keičiasi visa atliekų tvarkymo sistema, požiūris į ją. Lietuva atsisako pigaus, bet aplinkai kenkiančio atliekų šalinimo sąvartynuose ir pereina prie modernesnių atliekų tvarkymo būdų: rūšiavimo, deginimo, perdirbimo ir taip toliau. Tai brangesni, bet aplinkai mažiau kenksmingi būdai. Dar galima pridurti, kad tai ir būsimos darbo vietos, investicijos, užsakymai Lietuvos įmonėms“, – sako A. Petkus.
Aplinkos viceministro teigimu, atliekų tvarkymo kainos augimas tik iš dalies susijęs su būsimomis rūšiavimo gamyklomis.
Gamyklų statymas didžia dalimi bus finansuojamas iš struktūrinių ES fondų, likusi dalis bus apmokėta iš valstybės ir savivaldybių biudžetų. Pradėjus gamykloms veikti, savivaldybės operatoriui turės mokėti už tai, kad šis rūšiuoja gyventojų atliekas, tačiau gamyklos esą gamins ir produkciją (atrinks kokybišką žaliavą perdirbti, gamins kurą atliekų deginimo gamykloms), kurią galės parduoti ir iš dalies padengti savo išlaidas, teigiama ministerijos pranešime.
Iki 2015 metų rugsėjo Lietuvoje atsiras 8–10 rūšiavimo gamyklų, kurios namų ūkiuose susidarančias atliekas, kol šios pateks į sąvartynus, rūšiuos. Rūšiavimo gamyklos atsiras Klaipėdoje, Telšiuose, Šiauliuose, Panevėžyje, Utenoje, Vilniuje, Alytuje ir Marijampolėje. Tauragės ir Kauno regionuose gamyklų statybos baigtis neaiški.
„am.lt“, „ekspertai.eu“ inf.