Izraelio gąsdinimai, jog puls Iraną, nebeįtikina net aukščiausių JAV pareigūnų ir amerikiečių sąjungininko Saudo Arabijos karaliaus. Regis, Izraelyje susisuko galvos: valstybės kontrolierius tikina, kad šalis karui nepasiruošusi, tuo tarpu buvęs gynybos ministras sako, jog ji pasirengusi „30 dienų karui“ su Iranu. Susidaro įspūdis, jog „barškuolės principu“ gąsdinant žmones karu, tikrieji tikslai lieka nematomi už uždarų durų.
Viskas apskaičiuota?
Buvęs Izraelio gynybos ministras Matanas Vilnajus pareiškė, kad Tel Avivo režimas pasiruošęs „30 dienų karui“ su Iranu. Tai jis pasakė dienraštyje „Yedioth Ahronoth“ rugpjūčio 12-ąją, iš karto po to, kai buvo paskirtas ambasadoriumi Kinijoje.
M. Vilnajus paskaičiavo, kad karinio konflikto su Iranu atveju Izraelis prarastų „tik 500 gyvybių“.
Irano valdžia įspėjo, kad jei Izraelis puls Iraną, tai taps Izraelio režimo pabaiga, o karinis konfliktas persikels už regiono ribų.
Izraelio armija per silpna?
Tuo tarpu JAV gynybos ministras, buvęs CŽV (CIA) vadovas Leonas Edwardas Panetta ir generolas Martinas E. Dempsey‘is spaudos konferencijoje Pentagone pareiškė, kad Izraelio valstybė, jų žiniomis, nėra priėmusi sprendimo atakuoti Iraną.
Pasak L. E. Panetta‘os, Izraelis – suvereni valstybė, kuri vadovaujasi savo nacionaliniais interesais, tačiau dar yra laiko diplomatinėmis priemonėmis išvengti karinio konflikto. Pentagono vadovas priminė, kad JAV ir sąjungininkai ir taip įvedė papildomas sankcijas Tehranui, kurios „duoda vaisių“.
M. E. Dempsey‘is pareiškė, kad Izraelio armija per silpna ir gali nebent „pristabdyti Irano branduolinę programą“. „Nebent aš ko nors nežinau“, - mįslingai pridūrė generolas.
„Besmegenių lyderių silpnybė“
Rugpjūčio 14 dieną Irano Islamo Respublikos užsienio reikalų ministerijos atstovas Raminas Mehmanparastas pareiškė, kad Tehranas rimtai nevertina Izraelio grasinimų ir laiko juos tuščiais žodžiais.
„Net jei kas nors iš šio neteisėto režimo lyderių ir nori padaryti tokią kvailystę, yra ir kitų, kurie to neleis, suvokdami, kad pasekmės būtų ypatingai sunkios“, - pabrėžė R. Mehmanparastas.
Irano gynybos ministras Ahmadas Vahidis teigia, kad Izraelis „tikrai nenorės išbandyti Irano galios ir valios“. Kaip pranešė naujienų agentūra ISNA, Izraelio grasinimus jis pavadinimo „besmegenių lyderių silpnybe“.
Kontrolierius tikrins Izraelio pasiruošimą karui
Kol dviejų šalių vadovai šaudosi žodžiais, Izraelio valstybės kontrolierius (tai – Kneseto pasiuntinys vyriausybėje, vadinamasis mevaker ha medina, kurio išvados vyriausybei neprivalomos) juristas Yosefas Shapira tikrina Izraelio pasirengimą karui. Tai rugpjūčio 15 dieną pranešė Izraelio dienraštis „Yedioth Ahronoth“. Y. Shapira mano, kad jo darbas padės sumažinti nuostolius, jei kils karas.
Anot laikraščio, kontrolierius tikrins visus galimo karo aspektus – nuo karinio pasirengimo iki viešųjų ryšių kampanijos visuomenei. Y. Shapira pabrėžė, kad nemato būtinybės Izraeliui kariauti su Iranu. Tai nuspręsti turinti vyriausybė.
Saudo Arabija palaiko Iraną
Saudo Arabijos, kuri dėl bendradarbiavimo su JAV ne itin draugauja su Iranu, karalius Abdullah bin Abdulazizas al Saudas pakvietė Irano prezidentą Mahmudą Ahmadinedžadą į Mekoje vykstantį dviejų dienų Islamo bendradarbiavimo organizacijos susitikimą. Pagrindinė jo tema – situacija Sirijoje. Irano prezidentas buvo pasodintas garbingoje vietoje – šalia karaliaus.
Jordanijos naujienų portalas „Al Bawaba“ rašo, jog tai – „ženklas ne tik Iranui, bet ir Saudo Arabijai. Karalius tuo pareiškė: mes visi – musulmonai, todėl turime pamiršti nesutarimus ir pradėti veikti vieningai. Tuo pačiu karalius parodo, kad jo valdomos šalies politika nenukreipta prieš Iraną“.
[gallery order="DESC" columns="2" orderby="post_date"]
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]