2024 m. lapkričio 25 d.

 

Ar Kinija gali išstumti naftos dolerį?

11
Paskelbta: 2022-05-13 11:43 Autorius: ekspertai.eu



1944 m. Breton Vudso konferencijoje JAV doleris buvo paskelbtas pasauline rezervine valiuta. Prezidentas Si Dzinpingas (Xi Jinping) nori, kad Kinijos juanis pakeistų dolerį kaip dominuojantį piniginį vienetą pasaulyje. Ar Kinija galėtų pelnyti pasitikėjimą, kurio reikia norint tapti pagrindine pasaulio pinigų sistemos žaidėja? Ar tai turėtų kelti nerimą Amerikai?

Prezidentas Ričardas Niksonas (Richard Nixon) suprato naftos svarbą ir jos santykį su doleriu kaip pasauline valiuta. Niksonas gerai žaidė naftos ir dolerio žaidimą. 1974 m. valstybės sekretorius Henris Kisindžeris (Henry Kissinger) ir Saudo Arabijos sosto įpėdinis princas Fahdas al-Azizas al-Saudas pasirašė susitarimą, kuriuo buvo siekiama palaikyti saugumą ir skatinti tvarkingą regiono vystymąsi. Šis susitarimas užtikrino, kad naftą išgaunančios šalys gaus JAV dolerius už savo naftos eksportą. Saudo Arabija yra didžiausia naftos gamintoja OPEC (Naftą eksportuojančių šalių organizacijoje). JAV doleriai, sumokėti už naftą, buvo pradėti vadinti naftos doleriais.

Pirmaisiais Baideno (Biden) administracijos metais Jungtinės Valstijos nustojo būti visiškai nafta apsirūpinusia šalimi. Sumažėjusi naftos pasiūla ir padidėjusi paklausa pakėlė naftos kainas iki astronominių aukštumų. Matome tai degalinėse, tačiau sumažėjusi pasiūla ir padidėjusi paklausa turi daug kitų pasekmių. Baideno administracija paprašė OPEC padidinti naftos gavybą. OPEC atsisakė.

Saudo Arabijos santykiai su JAV pablogėjo. Prezidentas Baidenas apkaltino sosto įpėdinį princą Mohammedą bin Salmaną nužudžius Saudo Arabijos žurnalistą Džamalą Chašogį (Jamal Khashoggi) ir pareiškė, kad karalystė tapo valstybe-parijumi. Saudo Arabija yra didžiausia naftos išgavėja pasaulyje. Karalius Salmanas ir sosto įpėdinis princas Mohammedas bin Salmanas neatsako į Baideno skambučius. Saudo Arabijai kelia susirūpinimą nepakankama Baideno parama jos dalyvavimui Jemeno pilietiniame kare, tai, kad JAV išbraukė Irano remiamus husių sukilėlius iš pasaulinio teroristų sąrašo, katastrofiškas pasitraukimas iš Afganistano ir Baideno bandymai atgaivinti Irano branduolinį susitarimą.

Pekinas nori pirkti naftą už Kinijos juanius, o tai sumažintų JAV dolerio dominavimą pasaulinėje naftos rinkoje. Pekinas derasi su Saudo Arabija, padeda vystyti Saudo Arabijos balistinių raketų programą, tariasi su Saudo Arabija dėl branduolinės programos ir investuoja į sosto įpėdinio princo Mohammedo projektą NEOM Raudonojoje jūroje. Saudo Arabijos naftos bendrovė „Aramco“ sudarė sutartį dėl stambios naftos perdirbimo gamyklos Kinijoje statybos.

Įtvirtindama savo valiutą OPEC ir daugelyje pasaulio dalių, Kinija ir Eurazijos ekonominė sąjunga susitarė sukurti nepriklausomą pinigų sistemą. Sistemos nariai yra Rusija, Kazachstanas, Kirgizija, Baltarusija ir Armėnija. Ši sistema taip pat bus sujungta su Kinijos "Vienos juostos, vieno kelio" iniciatyva. Už anglies ir žalios naftos eksportą į Kiniją dabar atsiskaitoma juaniais.

Dar vienu deguto šaukštu globalioje valiutinėje medaus statinėje tapo Vladimiro Putino reikalavimas už Rusijos eksportuojamas gamtines dujas mokėtų rubliais. Rusija taip pat parduoda naftą Indijai už Indijos valiutą – rupijas, o Turkijai už Turkijos valiutą – liras.

Sadamas Huseinas (Saddam Hussein) atmetė dolerį ir pradėjo pardavinėti naftą už eurus. Tą patį padarė Libijos prezidentas Muamaras Kadafis (Muammar al-Gaddafi). Tai jiems nesibaigė gerai.

Ilgai lauktas Kinijos dominavimas pasaulinėje pinigų sistemoje gali išsipildyti dėl jos romano su Saudo Arabija ir kitomis OPEC valstybėmis.

Prezidento Baideno patarėjai kalba apie galimą vizitą į Saudo Arabiją siekiant atkurti santykius, priversti karalystę išgauti daugiau naftos ir likti naftos dolerio sistemoje. Džo Baidenas (Joe Biden) negalėjo rasti Rijado žemėlapyje. Jei bus Baideno nuotrauka su karaliumi ir kronprincu, kas nors turės pasukti jį veidu į fotoaparatą. Jei pasaulinė JAV dolerio vertė yra tokiose netvirtose rankose, tenka labai baimintis.

Šaltinis: americanthinker.com

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
11. Darijus
(2022-05-15 00:31:45)
(83.222.53.18) Parašė:

Nr.10-am: tikrai taip, amerikos ambasada turėtų užsidaryti.



10. IRL
(2022-05-14 18:32:07)
(109.255.21.64) Parašė:

Vien uz tokius pasvarstymus, amerikos ambasada turetu uzdaryti si portala. :D



9. atideda 40 milijardų
(2022-05-14 11:22:17)
(78.58.203.16) Parašė:

Vašingtone Senatas buvo priverstas atidėti galutinį 40 milijardų dolerių vertės pagalbos Ukrainai paketo priėmimą. Jis pasiūlė pataisą paskirti specialųjį generalinį inspektorių, kuris prižiūrėtų Ukrainai skirtų lėšų panaudojimą. „Jums nereikia išmesti visų 40 milijardų dolerių be jokios priežiūros. O turint specialųjį generalinį inspektorių, kaip buvo Afganistane, buvo pavogta tik dalis pinigų, bent jau tai verčia vagis gerai pagalvoti prieš vagiant pinigus“, – sakė Randas Paulas. Senatoriai Chuckas Schumeris ir Mitchas McConnellas pareikalavo, kad visi 100 senatorių sutiktų su balsavimu dėl beveik 40 mlrd. JAV dolerių pagalbos Ukrainai įstatymo. Randas Paulas atkirto. „Tai didžiausia JAV karinė pagalba per du dešimtmečius. Suma viršys kai kurių šalių išlaidas gynybai. Turėsime skolintis pinigų iš Kinijos“, – pridūrė Paulius.



8. Romas/Dzukas
(2022-05-13 23:36:32)
(151.115.57.197) Parašė:

Kinija nekelia sau tokiu tikslu, bent jau artimiausioje ateityje. Doleris jau seniai pats save stumia is Pasaulines rikos. Siaip, dolerio zlugimas yra naudingiausias JAV.



7. Du viename
(2022-05-13 21:02:38)
(46.138.221.205) Parašė:

Rusijos povandeninis kreiseris "KNIAZJ OLEG" torpeda pramušė Arkties ledyną.



6. Vytas
(2022-05-13 17:01:57)
(62.80.225.75) Parašė:

Žalioji ekonomika tokia pat tolima, kaip ir žmogaus kelionė į kitą visatą. Taip, ir saulė, ir vėjas gali kažkiek tai papildyti šią sritį, bet rimtai konkuruoti su dujomis ir nafta gali nebent Sacharos ar kitoje dykumoje, kur saulės ir vietos malūnams bei baterijoms yra pakankamai vietos. Na, o dėl dolerio, tai visai paprasta- nieko pasaulyje nėra amžino. Atidirbo doleris savo, dolerio sistema pasidarė per daug rizikinga, pirmiausia dėl amerikonų bandymu juo pasinaudoti kaip prievartos įrankiu kitų šalių atžvilgiu, neprognozuojamais JAV veiksmais.Atėjo laikas kitai bendrai atsiskaitymo sistemai. Kokia ji bus - pamatysime. Geriausiai būtų, kad tai būtų ne kokios nors šalies, o nauja pasaulinė, nepriklausoma valiuta.



5. tai kad jau
(2022-05-13 13:35:42)
(78.58.203.16) Parašė:

ir Rusija, ir, beje, pirmoji buvo priversta atsisakyti atsiskaitymo už naftą ir kitus produktus doleriais, o rucenzūrais. Ir ES šalys atsiskaito rucenzūrais



4. Darijus
(2022-05-13 12:44:59)
(83.222.53.18) Parašė:

Man kinietiškame restorane skaniau negu McDonaldse.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras