2024 m. lapkričio 13 d.

 

Ar vilniečių vaikai vergaus laisvosios rinkos dėsniams?

6
Paskelbta: 2014-07-23 15:05 Autorius: Julius Panka

Būtų juokinga, jei nebūtų graudu... Tokios mintys ateina skaitant dviejų galimų kandidatų į Vilniaus merus pradėtas rinkimines kovas. Kovotojai, liberalas Remigijus Šimašius ir socialdemokratas Gintautas Paluckas, surėmė ietis dėl paprasto, bet Vilniaus miestui gana skaudaus dalyko – vaikų darželių. Ponas Remigijus Šimašius savo straipsnyje „Darželių klausimas: logikos, o ne pinigų reikalas“ teikia liberalams būdingą pasiūlymą – įvesti tam tikrą darželinuko krepšelį, kuris leistų tėvams pasirinkti ar savo atžalą leisti į privatų, ar į valstybinį darželį. Keista, kad ponas Remigijus negirdi aimanų ir keiksmažodžių, kurie jau nepirmus metus lydi krepšelių sistemą, liberalų įvestą į mokyklas. Tai nevykęs eksperimentas, nes vaikai ir jų ugdymas, bei socialinės paslaugos nėra prekės ir nepasiduoda laukinės rinkos dėsniams. Dėl krepšelių sistemos mokyklose dalis pedagogų negali gauti net minimalaus atlyginimo, dėl tų pačių krepšelių uždarinėjamos kaimo mokyklos, kurios provincijoje yra paskutinis kultūros židinys, buriantis vietinę bendruomenę ir nešantis jai kultūrą ir civilizaciją. Rinkos sąlygas taikyti socialinėje ar ugdymo politikoje yra labai rizikinga, ypatingai ši rizika išauga tokiose šalyse kaip Lietuva, kur korupcija yra tapusi oficialia valstybine santvarka. Pažvelkime vien jau į vaikų maitinimą darželiuose, ar tikrai jis pagerėjo ir atpigo sunaikinus darželių virtuves ir maistą pradėjus vežti vienai privačiai monopolinei įmonei, siejamai su įtakingais politikais? Tikrai nemanau, kad centralizuota monopolija yra geriau nei vietinė darželio valgykla.

Skaitome toliau galimai būsimo liberalų kandidato į sostinės merus pamąstymus apie ikimokyklinio ugdymo perspektyvas. Negaliu nepacituoti: Reikia pinigus, numatytus valdiškai statybai, skirti vaikams. Jei gautą krepšelį vaikai galėtų atsinešti į bet kurį pasirinktą darželį, atsirastų ir daugiau didelių ar mažų darželių darboviečių pastatuose, tarp daugiabučių, individualių namų kvartaluose.“ Taip ir norisi tęsti šį sąrašą, kur dar galėtų pridygti darželių, kaip grybų po lietaus – tarpuvartėse, daugiabučių gyvenamųjų namų laiptinėse, gyventojų sandėliukuose ir rūsiuose, įmonių garažuose, šunų būdose ir taip toliau... Juk egzistuoja higienos normos, ploto, patalpų apšvietimo ir šilumos standartai, vaikų žaidimo aikštelių jų dydžių, švaros ir saugumo aspektai. Toliau ponas R.Šimašius rašo apie patalpų nuomos privalumus prieš naujų darželių statybas, labai sunku komentuoti tokį teiginį. Manau, kad jis iš esmės kertasi su logika, netgi liberaliąja. Nuosavybė, nesvarbu, ar ji būtų privati, ar savivaldos institucijų ar valstybinė niekada nesusilygins su nuoma. Nuoma visada bus susijusi su savininko pelnu, kuris galų gale viršys statybos ir amortizacijos kaštus, tai elementari ekonomikos abėcėlė, kitaip tiesiog negali būti. Paskutinis teiginys į kurį norėtųsi atkreipti dėmesį, tai: „pagal savivaldybės planus vaikai augs be sporto salių ir ne darželiams tinkamose erdvėse.“, kodėl ponas Seimo narys prieš tai gynęs darželių laisvę egzistuoti darboviečių patalpose, kitose netradicinėse vietose, bei pigių modulinių darželių statybas, dabar susirūpino, kad savivaldybės darželiuose vietoje laikinai įkurtų sporto salių, kurios stovėdavo beveik nenaudojamos, bus atkurtos vaikų grupių patalpos? O ar daug Vilniaus privačių vaikų darželių turi aktų ir sporto sales? Mano žiniomis - nei vienas, daugiausiai turi bendrą salę skirtą ir žaidimams ir renginiams, o dažnas iš viso tokios prabangos, kaip atskira salė neturi, nes daugiabučio bute įrengtas...

Norėtųsi ponams liberalams kartoti tol, kol galų gale jie supras, kad šiame pasaulyje yra daugybė dalykų, kurie nebuvo, nėra ir negali būti matuojami rinkos dėsniais. Socialinėje politikoje yra terminas dekomodifikacija, lietuviškai tai reikštų išprekinimas, jis matuoja kiek žmogui reikia „nusipelnyti“, kad jam būtų prieinamos vienos ar kitos socialinės garantijos ar paslaugos. Skandinavijos šalyse iš didelio rašto išeita iš krašto, nes tas pačias socialines paslaugas turi teisę gauti šalies pilietis, kurio protėviai karta po kartos sukūrė dabartinę šalies gerovę ir vakar atvykęs imigrantas, kuris su gausia šeima atvyko iš necivilizuotų kraštų lengvesnės duonos ieškoti, tačiau nei jis pats, nei jo šeima, nei protėviai neprisidėjo prie tos valstybės puoselėjimo ir statymo. Arba tas pačias socialines teises ir garantijas turi niekur nedirbusi, daugybę kartų teista prostitutė narkomanė ir visą gyvenimą dirbusi daugiavaikė motina. Mano supratimu taip neturėtų būti ir socialinėje politikoje gali galioti tam tikri gerovės ir šalpos „nusipelnymo“ kriterijai, bet tikrai ne laisvosios laukinės rinkos dėsniai.

Ponas Gintautas Paluckas, spaudoje pristatomas kaip galimas socialdemokratų kandidatas į Vilniaus merus, savo straipsnyje „R. Šimašiaus logikos akligatviai“ gana logiškai ir argumentuotai sugriauna savo liberaliojo konkurento teorinius pamąstymus apie būdus spręsti vietų darželiuose problemą. Tačiau skaitant straipsnį peršasi išvada, kad be kritikos ponui Šimašiui jame nėra nei vieno racionalaus, konkretaus pasiūlymo. Jei nežinotume, kad socialdemokratų partija, atmetus keletą trumpų atkarpų, per įvairias koalicijas Vilnių valdo jau daugiau kaip dvidešimt metų, galima būtų teigti, kad straipsnio autorius yra aktyvioje opozicijoje. Tačiau taip tikrai nėra, socialdemokratai yra nė kiek nemažiau atsakingi už visas Vilniaus problemas už abonentu pravardžiuojamą daugkartinį Vilniaus merą Artūrą Zuoką ir jo patikėtinius. Vienas Vilniaus socialdemokratų lyderių teigia, kad statyti naujus darželius yra brangu, „nes savivaldybės „bendradarbiavimas“ su privačiu sektoriumi pigus būti ir negali. Bendradarbiavimas į kabutes įdėtas neatsitiktinai, nes privačios įmonės retai bendradarbiauja, jos siekia mažinti santykių su savivaldybe riziką ir uždirbti kuo didesnį pelną. Balsių mokyklos statybos (itin modernus ir gerai suplanuotas objektas) kaina – 40 milijonų litų. Tačiau per dvidešimt penkerius metus privačiam rangovui bus išmokėti dar 160 milijonų litų.“ Ką reiškia tokie teiginiai, ką jie slepia? Tikriausiai galima daryti prielaidą, kad kalbama apie vieną didžiausių Vilniaus savivaldybės „ligų“ – korupciją ir „atkatų“ sistemą. Teko girdėti anekdotą, kad po Savivaldos rinkimų įstatymo pakeitimų visos Lietuvos savivaldybėse bus tiesiogiai renkami merai, o Vilniuje abonentas. Juokai juokais, bet liūdesį kelia tokie pono kandidato į Vilniaus merus žodžiai: „Air Lituanica projektas miestui jau kainavo vieną vaikų darželį. Ar kainuos ir antrą? Švietimo ir mokslo ministerijai savivaldybės pateiktose paraiškų projektuose ES finansavimui gauti (2014-2020 metų ES finansinė perspektyva) nenumatyta nė vienos ikimokyklinės ugdymo įstaigos statyba...“. Automatiškai kyla klausimas – kas trukdo? Kas trukdo vienai įtakingiausių partijų, sudarančių Vilniaus miesto valdančiąją koaliciją teisingai tvarkytis mieste? Įtakos neturėjimas? – Melas, įtakos jiems pakanka. Korupcijos gniaužtai? Jei taip, tai jų vieta kalėjimo kameroje, o ne Vilniaus miesto savivaldybėje. Gal trukdo kompetencijos ir politinės valios trūkumas? Na, tada nei tokia partija, nei jos kandidatas į merus nėra verti dėmesio.

Po viso šio kritiško straipsnio gali kilti klausimas, juk kritikuoti visi gudrūs, o kokį receptą siūlo straipsnio autorius. Receptas nėra toks sunkus ir sudėtingas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Jis susideda iš trijų dalių:

  1. Esamo mokyklų ir darželio tinklo optimizavimas.

Kaip rašo Vilniaus miesto tarybos narys Povilas Tamošauskas, lenkiškose Vilniaus vaikų darželių grupėse ne tik, kad nėra eilių, bet į jas gausiai priimami vaikai iš Vilniaus rajono savivaldybės. Aišku, jei Vilniuje būtų vaikų darželių perteklius, būtų labai gražu, humaniška ir kaimyniška padėti rajono savivaldybės gyventojams, tačiau kai yra tokia liūdna situacija pačiame Vilniuje, taip elgtis yra tiesiog nusikalstama. Jau ne vienerius metus kalbama apie pustuštes tautinių bendrijų mokyklas ir pilnas mokinių lietuviškas, tai gal pats laikas radikalioms permainoms? Kiek galima diskriminuoti lietuvius Lietuvoje? Juk čia mūsų Tautos namai, todėl mūsų kalbai, papročiams ir tradicijoms turėtų būti teikiama pirmenybė, ypač darželiuose ir mokyklose. Pats laikas Vilniuje pradėti perėjimą prie valstybinio ikimokyklinio ugdymo tik valstybine kalba. Pradžioje suformuoti tiek lietuviškų grupių, kad užtektų aprūpinti vietomis darželiuose visus tėvus, kurie pageidauja savo vaikus ugdyti valstybine kalba. Jei lieka laisvų grupių ar darželių galima pagalvoti ir apie ugdymą tautinių bendrijų kalbomis, tačiau tokių grupių turėtų kasmet mažėti, pereinant prie valstybinio ikimokyklinio ugdymo tik lietuvių kalba. Mokyklų tinklas turi būti pertvarkytas taip, kad nediskriminuotų lietuvių ir pažangių tautinių bendrijų šeimų, kurios nori, kad jų vaikas mokytųsi ugdymo institucijoje valstybine kalba.

  1. Naujų darželių statyba ir kompensacijų sistema vietų savivaldybės darželiuose negavusiems vaikams.

Planuojant miesto plėtrą būtina iš anksto apskaičiuoti kiek ir kokio dydžio ikimokyklinių ir mokyklinių įstaigų reikės ir statyti darželius iš anksto arba lygiagrečiai su miesto naujų rajonų augimu. Ugdymo įstaigos turi tapti infrastruktūros be kurios negali funkcionuoti nauji rajonai ar kvartalai dalimi. Juk elektra, kanalizacija, dujomis, privažiavimo keliais ir kitą infrastruktūra savivaldybė pasirūpina iš anksto, o ne po kelių dešimtmečių. Taip privalo būti daroma ir su darželiais ir mokyklomis. Jei savivaldybė nespėja pasirūpinti, kad miesto gyventojų vaikai gautų vietas darželiuose, galima pasinaudoti kaimyninės Latvijos patirtimi. Rygoje, jei šeima negaudavo vietos vaikui valstybiniame darželyje, savivaldybė šeimai kompensuodavo skirtumą tarp kainos už valstybinį ir privatų darželį. Tai savivaldybę skatino nevilkinti statybų, o tėvus išgelbėjo iš nepatogios padėties, kai būdavo pastatomas naujas darželis ar atsilaisvindavo vieta, kompensacija iš karto būdavo nutraukiama.

  1. Korupcijos sutramdymas pačiomis griežčiausiomis priemonėmis.

Dažnai nesusimąstome, kas yra korupcija, kokiais mastais ir kodėl ji mums kenkia. Šis reiškinys yra daug kartų svarbesnis, nei mes galvojame. Jei nebūtų dirbtinai išpūstų projektų sąmatų, jei neklestėtų „atkatų“ sistema, jei valstybiniuose projektuose būtų žiūrima kokybės ir racionalaus taupumo – mūsų gyvenimas iš esmės pasikeistų. Mokytojai, bibliotekininkai ir kiti kultūros darbuotojai nebesijaustų elgetomis, pensininkams nereikėtų krapštyti paskutinių centų pigiausios duonos kriaukšlei ir virtos dešros gabaliukui iš atpigintų prekių lentynos. Nereikėtų uždarinėti paskutinių kultūros židinių kaimuose ir kautis dėl vietos miestų vaikų darželiuose. Kad taip įvyktų reikia skaidrios ir efektyviai veikiančios teisėsaugos. Nei vienas duodantis ar imantis kyšį negali išvengti griežtos baudžiamosios atsakomybės. Kaip darže reikia be jokių skrupulų rauti piktžoles, taip reikia be jokio gailesčio sodinti korumpuotus valdininkus, politikus ir verslininkus. Tada ne tik pastatysime naujų darželių ir renovuosime senuosius, bet, labai norėtųsi tikėti – saugiai besijaučiančiose jaunose šeimose sulauksime padidėjusio gimstamumo, o tai labai svarbu mūsų mažai ir nykstančiai Tautai...

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
6. Autorius
(2014-07-24 13:13:57)
(78.56.190.82) Parašė:

Ponas Raigerdai, ar tikrai įdėmiai perskaitėte straipsnį? Jis yra iš dviejų dalių - pradžioje nušviečiama problema, o antroje dalyje yra pateikiamo konkretūs pasiūlymai - kaip viską pataisyti.



5. Liepa
(2014-07-23 16:43:43)
(88.216.7.252) Parašė:

Oi ne, lietuviai nori kokybės tik už "dyką" ar bent minimaliom pastangom prisidėtų.//Žmonės nesupranta, kad liaudies neprižiūrima valdžia kaip mat išsigimsta ir daro, ką nor... ///



4. Raigerdas Liepa
(2014-07-23 16:34:57)
(93.229.165.184) Parašė:

Sveikute, Liepa. Dėkoju už pritarimą. Man labai yra sunku matyti tokią daugybę komentarų, kurie net nesuvokia, kad apart žodžių "Kas", "Kur", "Kame", egzisuoja dar ir toks žodis "KAIP". Šitas "KAIP" yra RAKTINIS ARBA svarbiausias žodis. Jeigu aš piešiu paveikslą, tai tikriausiai yra svarbu KAIP AŠ TAI DARAU. Jeigu aš šoku valsą ar rokenrolą, tai yra svarbu kaip aš tai darau. Kada tu kalbiesi su vokiečiu, tai, jeigu paklausti jo, kaip tu apibudintum Vokietiją ir vokiečius, tai dauguma iš jų atsako, kad mes esame toia tauta, kuri mėgsta ir netgi dievina KOKYBĘ. O lietuviai iš viso nekalba apie kokybę, nes jie visą laiką išgyvena kiekybės trūkumą.



3. Liepa-Raigerdui
(2014-07-23 16:23:56)
(88.216.7.252) Parašė:

Labai taikliai Jūs čia apie tuos "koncervantus": jie ne šiaip sau nepataiko, jie tyčia visur nepataiko...//



2. Raigerdas apie lietuviškų pamišėlių idėjas
(2014-07-23 16:11:16)
(93.229.165.184) Parašė:

Lietuviškieji politiniai pamišėliai išsižioję tiki, ką jiems pasakoja, kokių nors monopolijų globojami mokslininkai ar jų universitetai. Viena iš tokių pamišėlių brukamų idėjų yra ta, kad "LAISVA RINKA VISKĄ SUREGULIUOS". Kaip sureguliuos? Mat, yra konkurencija. Ir konkurencija išstums iš rinkos "netinkamą variantą", ir "paliks tinkamą variantą". Šita beprotiška idėja, paimtą iš makaronų kabinimo technikos, yra kabinama tik nekompetetingiems ekonomikoje žmonėms. Mūsų politikai yra vos ne nulinio lygio žinojime apie ekonomiką ir pinigus. Todėl Lietuvoje buvo įvykdytas šokas visai visuomenei tik tuo tikslu, kad paleisti "Laisvos rinkos ekonomiką". "Laisvoje rinkoje" nugali ne tas, kas yra protingesnis, etiškesnis ar humaniškesnis, o nugali tas, "kas yra stipresnis". O stipresnis, savaime aišku, yra monopolistinis kapitalas. Bet kokia pertvarka turi turėti logiškai pamatuotą, nuoseklų įvairių projektų laipsnišką įgyvendinimą. Kada jūs griaunate seną namą, tada jūs jau turite naujojo namo projektą. Jūs turite planą, kur jūs gyvensite, kol vyks namo statyba. O "Laisvoji rinka" buvo įvesta per apgaulę. Labiausiai čia yra nusipelnę: Abišala, Šleževičius ir kvailys Vagnorius. Jų reikia klausti, kaip jie mano ištaisyti savo klaidas, jeigu jie jas supranta. Bet, manau, jie šito nesupranta. Pvz., Vagnorius nesupranta, kad ATLYGINIMAS NIEKADA NEKELIAMAS DARBUOTOJAMS, KADA NEKYLA TOS ĮSTAIGOS AR ORGANIZACIJOS PRODUKCIJOS KOKYBĖ IR KIEKYBĖ. O ŠITAS PSEUDOEKONOMISTAS SUPRATO, KAD TEISĖJAMS REIKIA PAKELTI ALGAS TODĖL, KAD JIE KYŠIŲ NEIMTŲ. Ar tai ne absurdas? Tas pats yra dabar dėl partijų finansavimo iš valstybės kišenės. JEIGU KONSERVATORIUS, BESIŠLAPINDAMAS NEPATAIKO Į UNITAZĄ, TAI PAGAL DABARTINIŲ SEIMO POLITIKŲ SPRENDIMUS, REIKIA PIRKTI TOKIAM KONSERVATORIUI LABAI DIDELĮ UNITAZĄ, MAŽDAUG KAIP VONIĄ, IR BŪTINAI IŠ MOKESČIŲ MOKĖTJŲ PINIGŲ, kad protiškai neįgalus konservatorius galėtų pataikyti nusimyžti į šį trigubai didesnį unitazą. Jeigu konservatorių partija gauna neteisėtas pajamas, tai reikia, kad šituos proto ir dvasios invalidus išlaikytų mokesčių mokėtojas. Tokius dalykus, garbė žodis, gali sugalvoti tik komunistai.



1. Raigerdas
(2014-07-23 15:38:21)
(93.229.165.184) Parašė:

Gerbiamas Juliau, mes žinome, kaip ir blogai mūsų šalyje su Švietimo sistema ir su darželiais. Bet sakykite prašau: kas pakinta nuo to, jeigu jūs matote, kaip vaiką puola šuo, ir konstatuojate patį faktą, kad "štai matote, šuo puola vaiką". Ar jūs nors žinote tą faktą, kad lietuviai taip yra išmokyti mokyklose, universitetuose tik iki tokio lygio, kad jie sugeba tik konstatuoti faktą, o kiti net šito nesugeba padaryti: "šuo puola vaiką". Ir tai yra viskas, o paskiua jie eina pas kaimyną ir sako: "matai, kaimyne, šuo puola vaiką. Tai yra negerai". Tas kaimynas linksi galva ir sako:"Taip, yra negerai, kada šuo puola vaiką. Gerai einam dirbti, nes nėr kada čia šnekėti". Ar jūs nors žinote Lietuvai? Lietuvai trūksta ne partijų, o trūksta normalių LYDERIŲ, kurie galėtų ne tik konstatuoti faktus, bet pakeisti blogą situaciją į gerą. Man asmeniškai nėra suprantama, kaip tai gali žmonės eiti į POLITIKĄ ir nežinoti, kaip reikia išspręsti tą arba aną problemą? Gerbiamas J. Panka, tia parašykite atvirai, kokią problemą Lietuvoje jūs norite išspręsti ir tada darome. Štai ir viskas. Bet manau, kad jums reikia pradėti nuo savęs, nes būtent jūs turite pateikti sprendimus. Jūs esate vadovas. Tai eilinis Petras ar Antanas gali konstatuoti faktus, kad štai į šulinį įkrito vaiko lėlė. O jūs privalote pateikti sprendimą, kaip vadovas, kaip tą lėlę ištraukti iš šulinio. Mes Lietuvoje turime šimtus tūkstančių žmonių, rodančių pirštais į tai, kas yra blogai. Bet aš nematau, nei vienos partijos, kuri ŽINOTŲ KAIP reikia išspręsti problemą. Kodėl, jūs, kaip politikai nenorite būti LYDERIAIS, man tikrai neaišku. Bet jūs norite būti pirmininkais, prezidentais. Kodėl? Juk, jeigu jūs nemokate groti smuiku, tai jūs neisite į sceną. Bet kaip gaunasi POLITIKOJE, kada jūs neturite aiškaus sprendimo, bet apsimetate, kad jūs kažką tai padarysite geriau. ŠVIETIMO PROBLEMĄ GALIMA IŠSPRĘSTI, EKONOMIKOS PROBLEMAS GALIMA IŠSPRĘSTI, SVIEKATOS PROBLEMAS GALIMA IŠSPRĘSTI. BET JŪS NEŽINOTE KAIP, TODĖL VISKAS IR STOVI TOJE PAČIOJE VIETOJE.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras