2024 m. lapkričio 16 d.

 

Architektūriniai Kauno virpesiai: KAFe įtrauks į architektūros renginių sūkurį

Paskelbta: 2013-09-02 09:50 Autorius: Almantas Bružas | pilotas.lt
Festivalio logotipas
Festivalio logotipas

Iki šiol pavydžiai dairėmės ne vien į Barseloną, rengiančią Pasaulio architektūros festivalį WAF bei Mies van der Rohe apdovanojimus, bet ir į Taliną, kuriame prieš porą metų pradėta rengti Talino architektūros bienalė TAB. Tačiau užsienio kolegoms jau nuo šių metų, atrodo, galėsime pažvelgti tiesiai į akis. Mat šiandien, rugsėjo 2 dieną, Laikinojoje sostinėje įsisuka šalyje dar neregėto masto architektūros įvykis – prasideda pirmasis Kauno architektūros festivalis KAFe, rengiamas architekto Gintaro Balčyčio ir jo bendraminčių kolektyvo.

Festivalis prasidės Laisvės alėjoje

Pasak organizatorių, Kauno architektūros festivalis KAFe numatytas kaip reguliarus tarptautinis profesinis edukacinis architektūros renginys, kuris Kaune vyks kas 2–3 metai. Pagal sumanymą Lietuvos ir Kauno gyventojams, taip pat ir architektūros profesionalams skirtas festivalis turėtų demonstruoti šios meno šakos reikšmę šalies kultūrai ir ekonomikai. Panašiu laiku kaip ir Europos vyrų krepšinio čempionatas prasidėsiantis renginys už pirmąjį truks gerokai ilgiau – net iki spalio 30 dienos. Šalies ar net viso regiono architektūrinio gyvenimo epicentru Kauną ketinantis paversti įvykis – pirmasis plataus masto architektūros renginys ne tik Laikinojoje sostinėje, bet ir Lietuvoje. Festivalio šių metų pagrindinė tema – „Istoriniai miestų centrai bei jų ryšys su upėmis“. Festivalyje „KAFe 2013“ iš viso numatyta apie 40 įvairių renginių – parodų, paskaitų, diskusijų, ekskursijų ir t. t.

Į renginių sūkurį įtrauks iš karto

Architektūros dvelksmą kauniečiai ir miesto svečiai turėtų pajusti jau pirmąją festivalio dieną – mat rugsėjo 2-ąją jis prasideda pačiu „matomiausiu“ savo akcentu – projektu „Laisvės impulsai“, pasiryžusiu įtraukti net ir menkai besidominčiuosius architektūra. Pagrindinėje Kauno gatvėje – Laisvės alėjoje – 2 mėnesius bus eksponuojama apie 30 stendų, pristatančių jaunųjų architektų šmaikščias ar provokuojančias vizijas, skirtas pasirinktiems Kauno pėsčiųjų gatvės statiniams. Tikimasi, kad tai pažadins visuomenėje ir tarp architektūros profesionalų platesnes diskusijas, verčiančias pergalvoti Laisvės al. vertę ir ateitį.

Festivalio metu įvairūs architektūriniai akordai vėliau nuskambės Vytauto Didžiojo universiteto Didžiojoje salėje, Verslo lyderių centre BLC, „Pramprojekto“ pastate, Kauno technologijos universiteto Mokslo ir inovacijų centre, „Žalgirio“ arenoje.

Festivalis „KAFe 2013“, vos prasidėjęs, į savo renginių sūkurį architektūros mėgėjus žada įtraukti iš karto.

Prasidės parodomis, paskaitomis, diskusijomis

Rugsėjo 3 dieną (antradienį) po spaudos konferencijos „Žalgirio“ arenos mažajame amfiteatre įvyks įmonės „Miesto planas“ vadovo architekto E. Barzdžiuko paskaita „Aukštybiniai pastatai Kaune: mada ar būtinybė?“. Žadama pristatyti aukštybinių pastatų mieste vizijas ir diskutuoti šia aktualia miesto ateičiai tema.

Tą pačią dieną 18 val. bus atidaryta ir architekto A. Sprindžio architektūros paroda. Beje, ji bus eksponuojama paties autoriaus suprojektuotame „Miestprojekto“ pastate, kuris prieš kelerius metus buvo paverstas Verslo lyderių centru (BLC).

Rugsėjo 4 dieną 18 val. numatytas architekto A. Paulausko jubiliejinės akvarelės parodos atidarymas „Pramprojekto“ pastate, Vienybės aikštėje. O rugsėjo 9 dieną 16 val. Kauno miesto savivaldybėje bus galima išgirsti aktualią paskaitą „Verslo dalyvavimas miesto pakrančių vystyme“, skaitomą V. Callisterio (Didžioji Britanija).

Rugsėjo 12 dieną „Žalgirio“ arenos mažajame amfiteatre taip pat numatyta viena iš Architektūros [pokalbių] fondo organizuojamo ciklo paskaitų.

Didžiausias įvykis – paroda „MIES VAN DER ROHE 2013“

Rugsėjo 13-ąją nuskambės bene ryškiausias pirmojo Kauno architektūros festivalio akordas. 18 val. „Žalgirio“ arenos mažajame amfiteatre bus atidaryta paroda „Mies van der Rohe apdovanojimas 2013“, neseniai besilankiusi Milano trienalėje. Tai ypatingas įvykis ne vien Kaunui bei festivaliui KAFe, bet ir visai šalies architektūros bendruomenei. Mat Mies van der Rohe fondo įsteigta architektūros premija – pagrindinė ir prestižiškiausia ES premija moderniosios architektūros srityje. Kas dveji metai visos ES šalys į Barseloną šiai premijai deleguoja savo architektūros kūrinius, o autoritetinga tarptautinė žiuri išrenka laureatus ir atrenka 40 geriausių Europos architektų darbų keliaujančiai architektūros parodai bei katalogui. Fondo skiriami apdovanojimai – Mies van der Rohe prizas (60 000 eurų) ir Mies van der Rohe jaunojo architekto prizas (20 000 eurų).

Kaip žinoma, šiemet geriausiu Europos architektūros objektu buvo pripažintas Reikjaviko koncertų ir konferencijų „Harpa“ (arch. „Batteríid Architects“ ir „Henning Larsen Architects“ bei „Studio Olafur Eliasson“). Specialusis jaunojo architekto apdovanojimas atiteko M .Langaritai ir V. Navarro už „Nave de Música Matadero“ Madride (Ispanija). Beje, šiemet Mies van der Rohe apdovanojimams sukanka 25 metai.

Parodoje „Mies van der Rohe apdovanojimas 2013“ bus eksponuojamos didelio formato parodinės planšetės, jose puikuosis 40 geriausių šių metų konkursui pateiktų darbų. Šią ekspoziciją taip pat papildys ankstesnių metų geriausių pastatų maketai. Beje, Lietuvos atstovai iki šiol taip ir nėra patekę tarp atrinktųjų, o pati paroda dar nėra eksponuota Baltijos šalyse. Jos atvežimas – didelis festivalio organizatorių laimėjimas. PILOTAS.LT žiniomis, ji festivaliui atsieis itin brangiai – per 100 000 litų.

Atiduos duoklę tarpukario architektūrai

Iš svarbių festivalį „KAFe 2013“ reprezentuojančių parodų taip pat būtina paminėti skirtąją Kauno tarpukario architektūrai. Šios parodos tikslas – patraukliomis vaizdo priemonėmis Lietuvos visuomenei ir užsienio svečiams pristatyti XX amžiaus 3–4 dešimtmečiais Lietuvoje ir ypač Kaune sukurtos moderniosios architektūros objektus kaip neabejotiną to meto kultūros ir meno laimėjimą. Per 20 metų jaunos valstybės architektai sugebėjo darniai įsilieti į Europos architektūros kontekstą, reprezentavo Lietuvą puikiais architektūriniais laimėjimais ir tuo kūrė Lietuvos, kaip modernios valstybės, įvaizdį Europoje. Šio turtingo architektūrinio paveldo išsaugojimas, dokumentavimas ir visuomenės adekvatus informavimas bei bandymas sužadinti visuomenės savireflekcijas ir pasididžiavimą turimu architektūriniu turtu yra šio projekto prioritetas.

Tarpukario architektūros parodą sudarys apie 40 aukštos kokybės parodinių planšečių. Taip pat bus išleistas reprezentacinis Kauno tarpukario architektūros albumas, kuriame bus pristatyta apie 70 žymiausių apžvelgiamo laikotarpio architektūros objektų.

Rodys šiuolaikinius architektūros laimėjimus

Taip pat reikėtų paminėti spalio 1 dieną 18 val. VDU Centrinių rūmų Didžiosios salės fojė atidaromą architektūros parodą „Lietuvos architektų darbai tarptautiniuose architektūros konkursuose“. Lietuvos architektai gana dažnai dalyvauja tarptautiniuose architektūros konkursuose, tačiau jei projektai nebuvo išskirti konkurso organizatorių, šie darbai viešojoje erdvėje dažniausiai nepasirodo. Šia paroda siekiama paviešinti didelį ir įdomų Lietuvos architektų kūrybinį potencialą bei jų pastangas varžytis globalioje architektūros rinkoje.

Spalio 18 dieną 18 val. „Žalgirio“ arenoje įvyks tarptautinės studentų baigiamųjų darbų parodos-konkurso atidarymas. Tai aukštųjų mokyklų architektūros studentų – bakalaurų ir magistrų – baigiamųjų darbų paroda-konkursas Kauno miesto centrinės dalies temomis: Nemuno slėnio urbanistinė plėtra, upių krantinių integravimas į bendrą centrinės miesto dalies audinį, teritorijų planavimo ir architektūrinių idėjų vystymo koncepcijos tarp M. K. Čiurlionio ir Vytauto tiltų – teritorijų tarp PC „Akropolis“ ir „Pieno centro“ kvartalo dešiniajame krante, Žemosios Fredos teritorijų urbanistinė plėtra bei architektūra kairiajame krante.

Festivalio „KAFe 2013“ programoje numatytos ir žinomų šalies architektų A. Ambraso (atidarymas – rugsėjo 17 d. VDU), R. Paleko (spalio 8 d. VDU) ir G.Janulytės-Bernotienės (atidarymas – spalio 22 d. KTU Mokslo inovacijų centre) studijų darbų parodos.

Stiprus rytietiškas akcentas

„Žalgirio“ arenoje taip pat veiks projekto „Rytai – Rytai 4“ paroda. Į šią parodą pateko 10 šiuolaikinių architektų darbų, įgyvendintų per pastaruosius 2–3 metus visoje Lietuvoje. Čia taip pat bus eksponuojami 9 japonų architektų projektai.

Pratęsiant Rytų temą, numatytos Japonijos ir Lietuvos architektų viešosios paskaitos-simpoziumas. Tikimasi, kad į Kauną taip pat atvyks architektas Ryue Nishitzawa iš pasaulinio garso architektūros dueto SANAA. Žymusis svečias planuoja skaityti paskaitą (rugsėjo 27 d. 17 val.), kuri turėtų žadinti ypatingą šiuolaikinės architektūros mėgėjų ir šios srities profesionalų susidomėjimą.

Festivalyje yra numatytos bendros lietuvių ir japonų studentų kūrybinės dirbtuvės, turinčios vykti 3 dienas. Jų tema – „Miestas ir upė“.

Festivalio „KAFe 2013“ programoje – ir žinomų užsienio architektų 5 paskaitų ciklas architektams, studentams bei gyventojams viešinant inovatyvią patirtį miestų centrų plėtros ir jų sąlyčio su upėmis svarbai akcentuoti. Šis projektas vykdomas kartu su Architektūros [pokalbių] fondu. Taip pat bus skaitomos paskaitos apie Kauno bendrąjį planą (G. Šimkūnas), naujosios architektūros atsiradimą istorinėse erdvėse (architektūrologas V. Petrulis), bus pristatoma automobilių išdėstymo aikštelių schema Kaune ir pan. Architektūros ir urbanistikos temomis vyks įvairios diskusijos.

Vyks architektūros turai

Festivalio „KAFe 2013“ programoje yra numatyti ir 2 architektūros turai – paskaita-ekskursija „Karinė architektūra Lietuvoje“ ir architektūrinė ekskursija „Progresyvioji Kauno architektūra“ – kurie supažindins su dviem skirtingais Kauno veidais. Spalio 5 dieną 12 val. per numatytą paskaitą-ekskursiją „Karinė architektūra Lietuvoje“ (gidė – paveldosaugininkė R. Kilinskaitė) bus pristatyta karinės paskirties architektūros raida nuo pirmųjų gynybinių įtvirtinimų atsiradimo iki šiuolaikinių gynybos modelių. Po paskaitos per trumpą ekskursiją dalyviai bus supažindinami su Kauno tvirtovės gynybine architektūra.

Pagrindinis rugsėjo 28 dieną 12 val. rengiamos ekskursijos „Progresyvioji Kauno architektūra“ (gidai – architektūrologai K. Rudokas, P. T. Laurinaitis) tikslas – pažvelgti į architektūros progresyvumą per istorinės retrospektyvos pjūvį, pradedant nuo Kauno pilies ir baigiant „Žalgirio“ arena. Ekskursijos metu bus stengiamasi apžvelgti progresyviausius įvairių laikotarpių Kauno miesto centrinės dalies pastatus, įvertinti jų svarbą tiek jų sukūrimo laikotarpiui, tiek šiuolaikiniame sociokultūriniame kontekste.

Žingsnis į architektūros aukščiausiąją lygą

„KAFe 2013“ – neabejotinai didžiausias įvykis šalies architektūroje šiemet, o gal ir per visą pastarąjį dešimtmetį. Dėl jo pagrindinių akcentų ir programoje numatytų renginių įvairovės bei įvairiaplaniškumo negali nesižavėti organizatorių nuveiktu darbu ir pasiaukojimu. Tuo labiau jei žinai, kad tokiam renginiui biudžetas buvo labai ribotas. Architekto G. Balčyčio suburtam kolektyvui taip pat pavyko surasti, ir ne vien Lietuvoje, bet ir tarptautiniu mastu, aktualias architektūros temas. Gal tik šiek tiek gaila, kad taip ir nepavyko prikalbinti Kaune dalyvauti daugiau pasaulio architektūros autoritetų, kurie neabejotinai padidintų susidomėjimą pačiu renginiu, užpūstų naujų vėjų į užsistovėjusius vietos architektūros vandenis ir pakeltų festivalio prestižą užsienyje. Tačiau to vertėtų tikėtis ateityje, kai Kauno architektūros festivalis bus patvirtinęs nevienadienio renginio reputaciją ir tarptautinėje architektūros virtuvėje jau bus pelnęs šiokį tokį vardą. Reikia tikėtis, kad pirmasis blynas nebus prisvilęs ir taps pirmuoju ryškiu postūmiu Kaunui sugrįžti į Europos architektūros aukščiausiąją lygą.

Parengta pagal KAFe ir PILOTAS.LT informaciją.

www.pilotas.lt

Festivalio programa ČIA.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras