Briuselyje susitikę NATO valstybių ir vyriausybių vadovai aptarė Aljanso pasirengimą atsakui į saugumo grėsmes ir iššūkius, Rusijos atgrasymo ir kolektyvinės gynybos stiprinimą bei stabilumo projektavimą, ypač atsakant į iššūkius iš Pietų.
NATO šalių vadovai taip pat aptarė saugumo situaciją ir Aljanso misiją Afganistane, taip pat santykius su Ukraina bei Gruzija.
NATO viršūnių susitikimo metu įvyko sąjungininkų gynybos ministrų susitikimas, kuriame ministrai aptarė Aljanso gebėjimo greitai atsakyti į saugumo iššūkius ir grėsmes stiprinimą, įgyvendinant NATO valstybių ir vyriausybių vadovų sprendimus, t. y. didinant pajėgų parengtį ir karinį mobilumą, adaptuojant NATO vadovavimo struktūrą ir užtikrinant greitą sprendimų priėmimą.
Kaip ir ankstesniuose susitikimuose, didelis dėmesys skirtas Baltijos regiono saugumui ir siekiui spręsti oro gynybos Baltijos šalyse užtikrinimui dėl Rusijos keliamų grėsmių, įskaitant A2/AD blokavimo galimybes.
„Baltijos regiono saugumas išlieka aktualus NATO saugumo darbotvarkėje. NATO didina pajėgų parengtį, adaptuoja vadovavimą struktūrą ir užtikrina greitą sprendimų priėmimą, kad būtų pasirengęs siųsti pastiprinimą ten, kur reikės. Sutarėme imtis papildomų priemonių greitam pastiprinimui NATO priešakinėms pajėgoms Baltijos regione užtikrinti“, - pasakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
NATO valstybių ir vyriausybių vadovai priėmė sprendimus dėl Rusijos atgrasymo ir gynybos stiprinimo. Aljanso pajėgų parengties didinimo iniciatyva siekiama sukurti 30 mechanizuotų batalionų, 30 oro eskadrilių, 30 kovinių laivų, kurie esant poreikiui būtų pasirengę veikti per 30 ar mažiau dienų.
NATO vadovavimo struktūros adaptacija skirta pritaikyti naujiems saugumo iššūkiams, įskaitant ir 2 naujas vadavietes, skirtas pajėgų perdislokavimui per Atlantą ir jų judėjimui Europoje užtikrinti. Tai esminė NATO vadovavimo struktūros peržiūra po paskutinės reformos 2011 metais, kuomet Aljansas buvo adaptuotas krizių valdymo operacijoms.
Briuselyje ministras R. Karoblis pasirašė ketinimų protokolą dėl daugiašalės divizijos lygio pajėgų vadavietės steigimo Baltijos regione ir daugiašalį memorandumą dėl bendro amunicijos įsigijimo sausumos pajėgoms. Šie susitarimai demonstruoja pažangą stiprinant karinį sąjungininkų bendradarbiavimą.
Viršūnių susitikime taip pat nuspręsta daugiau dėmesio skirti atsakui į kibernetines grėsmes ir tuo pagrindu steigiamas Kibernetinių operacijų centras naujoje NATO vadovavimo struktūroje.
Briuselyje taip pat sutarta stiprinti NATO pasirengimą atsakyti į iššūkius iš Pietų, tokius kaip terorizmą, nelegalią migraciją ir pan. Šiame NATO susitikime paskelbta apie jau sukomplektuotą ir veikiantį NATO Pietų krypties centrą, prie kurio veiklos prisideda ir Lietuva.
NATO atgrasymą ir gynybą sustiprina 2016 m. Varšuvos vadovų susitikime sutartos NATO priešakinės pajėgos, dislokuotos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje. Vokietijos, JAV, JK ir Kanados vadovaujamos NATO priešakinės pajėgos pilnai pasirengusios neatidėliojant veikti kartu nacionalinėmis pajėgomis užpuolimo atveju ir išlieka svarbus atgrasymo veiksnys regione.
Susitikimo Briuselyje metu Šiaurės Makedonijos Respublika, išsprendusi ginčą su Graikija dėl valstybės pavadinimo, pakviesta tapti Aljanso nare.
Kitąmet NATO minės 70 metų sukaktį.
Šaltinis: kam.lt
Naujausi
Naujausi komentarai
yell...NATO go NACHO
IP 2001:67c:2628:647:10::243 | 00:55:00
perpasakojant tokius anekdotus, ekspertams visada būtų pravartu pasiknisti ir paviešinti tokių anekdotų autorių atlyginimus !!!! :) --'------- taigi, rekvizitai.lt duomenimis Lietuvos "banke" atkyginimų vidurkis bruto 2024 m. yra beveik 4000 jevrų :), - o toj, chier žino kokia pornūc...
yell...NATO go NACHO
IP 2001:67c:2660:425:27::243 | 00:41:42
eilinis švelnus pasityčiojimas iš zegnydos ----- https://youtube.com/shorts/bLI6ECQdZVs?si=KTPcqMts0jVHJaMd :)))))...