2024 m. gruodžio 22 d.

 

Aštuoni mitai apie referendumą

30
Paskelbta: 2014-06-19 01:25 Autorius: Marius Kundrotas
Vyriausiosios rinkimų komisijos referendumo vaizdinė informacija raginanti piliečius ateiti ir išreikšti savo nuomone svarbiais valstybei klausimais


Artėjant esminiam Tautos pasirinkimui – birželio 29-osios Referendumui – vis gausiau skelbiami įvairūs mitai, jei apsiribosime šiuo neutraliu žodžiu, nutylėdami tai, ką griežtesnis žmogus įvardytų sąvoka: melas. Pradžiai prisiminkime, dėl ko iš tiesų organizuojamas Referendumas. Jam teikiami 3-ys esminiai klausimai:

  1. Piliečių įgalinimas valdyti savo valstybę per tolesnius referendumus, jiems reikalingą piliečių parašų skaičių sumažinant trigubai – nuo 300 000 iki 100 000.

  2. Lietuvos žemės ir jos gelmių turtų išsaugojimas Lietuvos piliečiams nuosavybės teise.

  3. Referendumu priimtų sprendimų keitimas tiktai kitu referendumu.

Dabar aptarkime pagrindinius mitus, prietarus ir sąmoningus melus.

  1. Lietuvos piliečiai jau turi užtektinai galių valdyti savo valstybę.

Mitas. Olandijoje piliečiams norint surengti referendumą užtenka 3,5% rinkimų teisę turinčių piliečių parašų. Vengrijoje – 2%. Šveicarijoje net Konstitucijos pataisai – 1,2%. Italijoje referendumui užtenka vos 0,8%. Lietuvoje – 10%. Referendumo priešininkai iš gausaus Europos šalių būrio išsirenka priešingus pavyzdžius, kur piliečiams galimybės surengti referendumą išvis nėra arba ji dar labiau ribojama. Belieka prisiminti, kad yra ir tokių šalių, kuriose net rinkimų nėra. Gal iš karto orientuokimės į Saudo Arabiją? Faktas tas, jog valdžią Lietuvoje užgrobė siaura interesų grupė. Dabartinę santvarką reiktų vadinti ne demokratine respublika, bet oligarchija.

  1. Negalima duoti per daug valdžios Tautai, kuriai trūksta politinės brandos.

Mitas. Politinė branda neatsiranda niekaip kitaip kaip tik per politinę praktiką. Šioje vietoje verta pacituoti Vytautą Landsbergį – ar jis pats beprisimena savo žodžius? – jei nebūtų laisvės, tada apskritai nieko nebūtų. Autoritarinį kelią Lietuva jau yra išbandžiusi – dera pabrėžti, jog jį bandė geriausi politiniai lyderiai, kokius tuo metu galėjome turėti. Jie palaipsniui vedė Tautą link demokratijos. Pasiekta daug, bet nepakankamai. Kai prie sienų pasirodė vyžota burliokų armija, valstybės vadovas reikalavo priešintis, bet kas jį beišgirdo? Vyriausybės dauguma ir karo vadai pasirinko išdavystės kelią, o vadų įsakymo laukti įpratusi Tauta šio įsakymo pasigedo.

  1. Referendumų kartelės nuleidimas atvers vartus antivalstybinėms iniciatyvoms.

Mitas. Latvijoje Rusijos penktoji kolona jau rengė referendumą dėl antrosios valstybinės kalbos. Susimovė. Juk balsavo latviai ir net dalis rusakalbių balsavo prieš. Gali būti, kad kokia nors Lenkų rinkimų akcija ar Socialistinis liaudies frontas Lietuvoje surengs referendumą, bet kas jame balsuos? Lietuviai. Mes. Atimti iš lietuvių pilietinės valios raiškos teisę dėl to, kad ja neva gali pasinaudoti priešiškos jėgos – tas pats, kas visiems žmonėms užginti teisę į šeimą, juk į šią teisę gali pretenduoti ir visokio plauko iškrypėliai.

  1. Žemės pardavimas užsieniečiams suaktyvins Lietuvos ūkį, prisikurs darbo vietų, išaugs produkcija.

Mitas. Dabartinė Europos Sąjunga moka Lietuvos ūkininkams, kad jie paliktų savo žemę dirvonuoti, išpjautų savo gyvulius, nes kitaip kiltų kokybiškos produkcijos konkurencija didžiosioms šios Sąjungos valstybėms. Lenkams perėmus „Mažeikių naftą“ iš tikrųjų prikurta darbo vietų, bet lenkams. Statybų versle jau net vietiniai verslininkai vežasi darbui kinus ir turkus – dėl kokių priežasčių danų ar vokiečių ūkininkas turėtų elgtis kitaip?

  1. Žemės pardavimas Europos Sąjungos šalių piliečiams apsaugos mus nuo Rusijos įtakos.

Mitas. 20 iš 28 Europos Sąjungos valstybių turi dvigubas pilietybes, vienos – su išlygomis, kitos – be jų. Malta nusprendė savo pilietybę pardavinėti už pinigus. Rusija taip pat turi dvigubą pilietybę. Rusijai vykdant agresiją prieš Ukrainą Europos Parlamento vadovas Martinas Šulcas pasisakė prieš griežtesnes sankcijas Rusijai, o Europos Sąjungos lyderės – Vokietija ir Prancūzija – karo sąlygomis pardavinėja jai karo laivus ir tankus. Būtų keista, jeigu imperinė Rusija praleistų galimybę susipirkti gretimų šalių teritorijas per Europos Sąjungos šalis.

  1. Referendumo siūlymų priėmimas automatiškai reikštų išstojimą iš Europos Sąjungos.

Mitas. Nepriklausomai nuo to, kaip vertintume Europos Sąjungą, tai paprasčiausias melas. Vokietijos kanclerė Angela Merkel atvirai pareiškė, jog Europos Sąjungos sutartys nėra „šventa karvė“ – jas galima keisti. Europos Sąjunga jau pažeidė sutartį, atsisakydama suvienodinti išmokas Lietuvos ir kitų šalių žemdirbiams (šiuo metu Lietuvai skiriamos išmokos – vienos mažiausių), o Lietuvos valdžia jau pažeidė Europos Socialinę Chartiją, kuria minimalus atlyginimas privalo būti ne mažesnis kaip 60% nuo vidutinio atlyginimo. Gal prisiminkime šiuos įsipareigojimus – iš abiejų pusių?

  1. Priėmus Referendumo sąlygas piliečiams bus užginta net žvyrą kastis.

Mitas. Ką vadinti žemės gelmių turtais ir kuriems iš jų teikti bendruomeninę ar valstybinę reikšmę – atskirų įstatymų reikalas. Pavyzdžiui ligšioliniais įstatymais strateginius ūkio objektus apskritai uždrausta privatizuoti užsienio subjektams. Tai nesutrukdė valdžiai parduoti užsieniečiams nei „Lietuvos telekomo“, nei „Mažeikių naftos“. Žinoma, tai nėra teigiami pavyzdžiai, bet jie rodo, jog bendresnio pobūdžio įstatymai interpretuojami tolesniais, smulkesnio pobūdžio įstatymais, kurie gali būti priimti vienokia arba kitokia tvarka.

  1. Lietuvos žemės niekas neišsiveš.

Vienintelis mitas, kurį sunku pavadinti visišku melu, nors – kaip pažiūrėsi. Indėnų žemė liko savo vietoje. Prūsų žemė – taip pat. Tiesiog ja disponavo jau kiti žmonės. Vietiniai joje tapo vergais, samdiniais arba tiesiog išstumti. Kita vertus, žemės išteklius – durpes, mineralus ir kitką – sėkmingai galima išsivežti ir tai daug kur jau vyksta.

Atkreipkime dėmesį į faktus. Domėkimės ne tik sisteminių oficiozų propaganda. Aktyviai dalyvaukime Referendume. Balsuokime sąmoningai.

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
30. gaudy
(2014-06-29 17:35:06)
(5.20.138.112) Parašė:

Jei tauta neateis į balsavimą, tai bus labai geras prtetekstas padaryti iš toi verslą.Jums kyla klausimas kokį? O čia paslaptis. Lietuviai nori būti vergais, o kodėl jiems nepadėti tuo klausimu. Reikia paratavoti. Padėti tautai įgyvendinti savo norus. Taigi aš sumaniau iš to padaryti verslą. Kokį? O čia jau paslaptis. Reikia padėti lietuviams būti baudžiauninkais. O pelno dalį ir aš galiu nusiriekti.



29. Taip vadinamas "burliokas"
(2014-06-29 16:44:09)
(188.69.214.251) Parašė:

Šiap moku 6 kalbas, bet ne esmė. Iš TV debatų supratau, kad Lietuva parduota dar ne visa. Ilgai galvojau ar dalyvauti referendume. Bet kai valdžia emėsi "naglai" nurodynėti, kaip man reikšti ar nereikšti savo valią, abėjonių neliko. TAIP.



28. Besijuokiantis
(2014-06-26 19:31:07)
(212.117.9.5) Parašė:

Pseudo-intelektuolių studenkėlių propaganda. Numetus odą gyvatė krikščionybė, dabar valstybė pasivadinus, apsuka taip vaikams galvas, kad jie net jai pačiai pradeda kenkti su šia propaganda.



27. 197
(2014-06-26 10:25:59)
(88.222.93.105) Parašė:

Mano nuomone labai blogai padaryti biuleteniai.. Visos pataisos sumaltos į viena Taip/Ne atsakyma. O jei žmogus už vieną sutinka už kitą ne? Negerai taip, gali nesigaut taip kaip norit..



26. už tavo ir mano Lietuvą
(2014-06-25 23:08:38)
(78.58.171.226) Parašė:

birželio 25-26 8-20val. balsuoti galite BET KURIOJE savivaldybėje , pateikę asmens dokumentą . birželio 29 balsuoti PRIVALOME BET KURIOJE rinkiminėje apylinkėje , pateikę asmens dokumentą . AŠ JAU BALSAVAU



25. stasys
(2014-06-20 19:29:59)
(90.131.47.187) Parašė:

piliečiui taigis ..neturiu aš trukumų yra tik privalumai.:))



24. taigis stasiui
(2014-06-20 19:01:20)
(5.20.205.100) Parašė:

pilieti gal pirmiausia pradek nuo saves ir savo trukumu apzvalgos



23. stasys
(2014-06-20 17:14:04)
(90.131.47.187) Parašė:

Beta ..gal trumpai, ten kalbėta apie vertybes, kiek jų reikia paprastam žmogui ir kaip tos vertybės siejasi ..su jo norų turėti daugiau demokratijos. Jei žmogus gauna ar ima,.. daugiau nei duoda visuomenei, tai ir yra iškreiptos demokratijos forma, ar Jus ta darysite konstitucijos rėmuose ar ne, jokio skirtumo. Tiek Konstitucija tiek referendumas Jos ribose.. neatsako į esminius klausimus,..kas negerai musų visuomenėje ir sprendimų ten nėra. O tos naujamadiškos savokos kaip tauta suverenas ir t.t. prieš tai pavertus Konstitucija futbolo kamuoliu ..man aplamai atgrasi ta idėja ..nes tolygi vaikščiojimui apie problema ratais su žvake rankose..Todėl galiu tik pasikartoti demokratijos visuomenėje yra tiek kiek jos galima rasti žmoguje. Valdžia visuomenės atspindys .Žiūrėti į veidrodi ir burnotį ant jo, na ..kaip man tai kvaila. Bet gal kažkam tai ir padeda apeiti savo trukumus. Iš čia ir išvada Referendumas jūsų ..tai tas pats "perduok kamuolį kitam"..



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras