Praėjusią savaitę su oficialiu vizitu Kinijoje lankęsi Seimo tarpparlamentinių ryšių su Kinija grupės nariai pabrėžia, kad šioje šalyje dirba per mažai Lietuvos diplomatų, todėl sėkmingai plėtoti politinius ir ypač ekonominius šalių ryšius yra sudėtinga. Seimo pirmininkės pavaduotojo Algirdo Syso teigimu, gerų bendradarbiavimo rezultatų esą neverta tikėtis ir dėl to, kad kai kurie šalies politikai susitiko su Tibeto dvasiniu lyderiu Dalai Lama.
„Galite įsivaizduoti, ambasadoje dirba trys darbuotojai diplomatai, kokį mes turime atstovavimą? Jie dirba šeštadieniais ir sekmadieniais, neskaičiuodami darbo valandų, iš tiesų daug vizitų, daug susitikimų“, – ambasados darbą apibūdino „darbietis“ Valentinas Bukauskas.
Parlamentaras priminė, kad Lietuvos Respublikos ambasadoje Kinijoje, be ambasadoriaus, dirba komercijos ir transporto atašė ir trys konsuliniai darbuotojai. Visi šie žmonės, pasak parlamentaro, dirba ne tik su milijardine ekonomine galiūne Kinija, bet su dar trimis valstybėmis – Mongolija, Japonija ir Vietnamu.
„Reikia pripažinti, kad mūsų ambasada Kinijoje yra nepamatuotai maža, yra mesta nepamatuotai mažai pajėgų. Negalima lyginti Kinijos ekonomikos galimybių su kokia nors kita europine šalimi. Nekalbu apie Briuselį ar Vokietiją, bet apie kitas šalis, kuriose dirba du tris kartus daugiau ambasadų darbuotojų, yra skiriama daugiau pinigų“, – kalbėjo Seimo narys, liberalas Kęstutis Glaveckas.
Pabrėžę nepakankamo atstovavimo problemą tarpparlamentinės grupės nariai svarsto galimybę kreiptis į Seimo Užsienio reikalų komitetą ir prašyti, kad pastarasis savo ruožtu kreiptųsi į Užsienio reikalų ministeriją steigti papildomą etatą ambasadoje.
Parlamentarai tikino, kad Kinijos ekonominę galią įvertino išgirdę, kad vien su Lietuva bendradarbiaujančios Šendongo provincijos gyventojai būtų pajėgūs nupirkti lietuviškų prekių už mažiausiai 100 milijonų litų. Tokie ekonominiai motyvai, pasak Seimo narių, tikrai motyvuoja Lietuvą išlaikyti gerus santykius su Kinija.
Tarpparlamentinių ryšių su Kinija grupės nariai sutartinai teigė, kad mūsų šalies politikai, susitikę su Lietuvoje viešėjusiu Dalai Lama, pasielgė neapdairiai, taip suerzindami Kiniją ir pažeisdami 1992 metais šalių pasirašytą sutartį dėl Kinijos teritorijos vientisumo. Tai esą liudija vien faktas, kad dabartinis Lietuvos ir Kinijos atstovų susitikimas įvyko tik didelėmis Kinijos ambasadoriaus Lietuvoje Liu Zengveno (Liu Zengwen ) pastangomis.
„Reikia suprasti, kad mes kinams esame tokia maža skruzdėlytė. Taip, mes ambicingi, tvirti, stiprūs, viskas tvarkoje, bet jeigu mes norime prekiauti, turėti naudos iš to, turime gerbti ir kai kuriuos jų įsitikinimus“, – sakė socialdemokratas A. Sysas.
Pasak Seimo nario, tai nereiškia, kad Lietuva turėtų nepaisyti žmoniškumo principų ir ignoruoti Tibetą, tačiau, anot jo, mes negalime ignoruoti savo pačių pasirašytų susitarimų.
„Kartais mes pasirašome kažkokias sutartis, o po to sakome, kad tai buvo prieš 20 metų ir galime (jų nevykdyti – Elta). Kai kas tai prisimena labai gerai“, – pabrėžė A. Sysas ir tikino, kad kinai jau parodė Lietuvai palankumą, Vilniuje – vienintelėje iš Baltijos šalių - atidarydami valstybinės naujienų agentūros „Xinhua“ biurą, kai tuo metu su kitomis mūsų kaimynėmis Kinijos santykiai toli gražu nėra tokie geri.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.