2024 m. lapkričio 28 d.

 

Atliekų tvarkymo sektorius perspėja dėl siūlymų plėsti užstato sistemą: vartotojai turės susimokėti du kartus

9
Paskelbta: 2019-07-17 11:21 Autorius: zaliasistaskas.lt

Seime vėl svarstant pasiūlymą plėsti užstato sistemą, į ją įtraukiant visų alkoholinių gėrimų tarą, atliekų tvarkymo sektoriaus dalyviai atkreipia dėmesį į pavojingą precedentą. Ignoruojant atliktą nepriklausomą analizę, dėl nežymaus atliekų tvarkymo rodiklių pagerinimo siekiama vartotojams perkelti dviejų ženkliai pabrangsiančių sistemų – užstato ir rūšiavimo konteinerių – sąnaudas.

Įstatymo pataisos, pagal kurias į šiuo metu veikiančią užstato sistemą būtų įtraukta visų alkoholinių gėrimų tara, šiuo metu svarstomos Seimo Aplinkos apsaugos komitete.

„Aplinkos ministerijai atlikus nepriklausomą šio klausimo analizę apsidžiaugėme, kad pagaliau sprendimai bus priimami remiantis faktais, tačiau dabar atsidūrėme situacijoje, kai ekspertų išvados ignoruojamos. Minėta analizė aiškiai parodė, kad užstato sistemos plėtra būtų maždaug 5 kartus brangesnė, nei rūšiavimo konteinerių sistemos, o sutvarkymo rezultatas būtų tik labai nežymiai geresnis“, – sako Raminta Radavičienė, Lietuvos pramonininkų konfederacijos Verslo aplinkos ir ekonomikos departamento direktorė.

Jos teigimu, svarbu suprasti, kad galiausiai už visą atliekų sutvarkymą susimoka vartotojas, perkantis pakuotėje esantį produktą, todėl visi papildomi kaštai nugultų ant Lietuvos gyventojų pečių.

„Lietuvoje šiuo metu turime dvi sistemas, kuriomis tvarkoma stiklo pakuotė – užstato ir rūšiavimo konteinerių. Konteinerių sistema yra nuolat plečiama, investuojama į kokybiško jos veikimo užtikrinimą. Iš šios sistemos išėmus didžiąją dalį stiklo pakuotės, šios investicijos nueitų veltui, o likusių pakuočių tvarkymas ženkliai pabrangtų“, – teigia Kęstutis Pocius, didžiausios licencijuotos pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos VšĮ „Žaliasis taškas“ vadovas.

Pasak K. Pociaus, užstato už vienkartines pakuotes sistemos plėtros sąnaudų-naudos tyrimą atlikę nepriklausomi ekspertai patvirtino, jog esamos konteinerinės sistemos plėtra yra kur kas efektyvesnis būdas siekiant užsibrėžto tikslo - didinti stiklo pakuotės surinkimą. Panašų rezultatą planuojama pasiekti net 5 kartus mažesnėmis investicijomis į esamą konteinerinę sistemą.

Saulius Galadauskas, VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ valdybos pirmininkas, tvirtina, kad užstato sistemos plėtra būtų sudėtinga ir dėl praktinių aspektų.

„Gamintojai, vadovaudamiesi gamintojų atsakomybės principu, kartu su prekybininkais sukūrė puikiai veikiančią sistemą, kuri tampa pavyzdžiu kitoms šalims, kuriančioms savo atliekų tvarkymo planus. Tačiau politikai, nors ir labai kilnių tikslų vedami, pirmiausiai turėtų išgirsti pačių sistemos administratorių nuomonę. Pateiktas pasiūlymas išbalansuotų ir apsunkintų sistemos veikimą, pradedant ir visiškai praktiniais klausimais. Didelė dalis vyno ar stipriųjų alkoholinių gėrimų butelių nėra pritaikomi automatiniam surinkimui, todėl eitų kalba apie šios taros surinkimą rankiniu būdu. Be to, reikėtų didesnio ploto – tai reiškia, tektų statyti ar įrengti naujus taromatus, galvoti apie papildomą stiklo taros sandėliavimo plotą parduotuvėse. Galiausiai, šiuo metu numatyta, kad infrastruktūrą reikės atnaujinti ir keisti 2024 m. – galbūt tokius pokyčius reikėtų svarstyti tuo metu“, – sako S. Galadauskas.

R. Radavičienė pastebi, kad daugiau investuojant į konteinerių sistemos plėtrą, pakuočių atliekų surinkimo kokybę bei vartotojų edukaciją, galima pasiekti taip pat puikių stiklo pakuotės surinkimo rezultatų. Tai įrodo ir šalių, kurios demonstruoja gerus surinkimo rodiklius, nors apskritai neturi užstato sistemos, tokių kaip Čekija ar Belgija, pavyzdžiai.

„Nėra dažnas atvejis, kai visi atliekų tvarkymo sektoriaus dalyviai – gamintojai ir importuotojai, prekybininkai, tvarkytojai (surinkėjai ir perdirbėjai) – turėtų vieningą poziciją, tačiau šiuo klausimu sutarimas yra vienbalsis, o tai šį bei tą pasako. Nesigilinti į nepriklausomų ekspertų išvadas yra paprasčiausiai trumparegiška, todėl raginame politikus siekti tiek aplinkai, tiek vartotojams naudingiausio sprendimo“, – sako R. Radavičienė.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
9. Vytas
(2019-07-18 15:39:41)
(46.249.171.56) Parašė:

Būtų racionalu, jei stiklo tara (alkoholinė) būtų daugkartinio naudojimo. Bet tai neįmanoma dėl taros įvairumo. Jei stiklo tara būtų unifikuota pasauliniu ar bent ES mastu, tai gal dar būtų galima diskutuoti. Bet to niekada nebus. Bet ar politikai kada nors vadovavosi eilinių žmonių interesais? Stiklinės taros surinkimo būdo pakeitimas - galimybė užsukti naują biznį, nieko pačiam neįdedant, visų pirkėjų sąskaita.



8. Nu jo...
(2019-07-17 22:47:26)
(188.69.209.222) Parašė:

Kažkur prieš metus ar pusantrų, kai paaiškėjo, kad yra surenkama 96 proc. taros, jau buvo bandyta branginti užstatą, :D. Tuomet viskas užtilo, nes nepavyko prastumti. Dabar matome "antrą zachodą"... O gal yra manančių, kad sistema yra sukurta "ekologijai puoselėti"? :D:D:D kaip sakoma, nieko asmeniško. Tai tik biznis. O avinai turi būti kerpami reguliariai.



7. Mes negeriam
(2019-07-17 22:37:51)
(78.58.242.236) Parašė:

tai už tuos šnapso butelius ir mokėkite du ,3 ar 15 kartų.Čia gerenčių asmeninis reikalas.Negeriantys už tą brudą nemokės,gal nelipdykit.



6. trumpai
(2019-07-17 22:01:51)
(78.57.130.78) Parašė:

verta paklausyti yyuotube kad suprastum-Apie dar vieną mėginimą nuodyti Lietuvos žemę 2019 07 16



5. stėrva
(2019-07-17 20:00:13)
(185.220.101.68) Parašė:

.. žinoma už mano pinigus gali ir raudoną kilimą iki Briuselio nusitiesti, ir Adamkui už CŽV kalėjimą sumokėti... o, už savus "slabo"?..



4. Orakulas
(2019-07-17 18:39:07)
(188.69.207.183) Parašė:

Iki taromatu atsiradimo ir taip supirkinedavo skardines, plastikinius butelius, stiklo tara ir t.t. Chroniai maisais tysdavo. Ir tros uzstatas jau buvo itrauktas i prekes kaina ir pridavus tara zaliam taske, budavo galima ji susigrazinti. Atsirado taromatai. Prekes kaina ne kiek nesumazejo, o tik dar prisidejo taromatu depozitas. Mokame du kartus uz taros tvarkyma...



3. Nelaime
(2019-07-17 15:50:01)
(107.77.173.6) Parašė:

Metodas visur tas patcs cccp teritorijose genocidinami zmones kapitaliai,ipac Rusijoje,tai kosmaras!Bumerangas,kaip ir pasieke taska ir grizdines atgal!Vergai laikykites!Jau netoli!



2. suldu
(2019-07-17 13:10:45)
(82.135.249.117) Parašė:

Bet koki bruda ispils,kad tik jiems butu kuo maziau darbo. taromatu atsiradimas yra, vienareiksmiskai, teigiama naujove. Neatsimenu kada gamtoje ar net siuksliu dezese maciau skardine ar alaus buteli ( o sios pakuotes yra labiausiai paplitusios). Ar taip ar taip tvarkymo kastai yra iskaiciuoti i galini produkta, nepriklausomai nuo iki taromatu ar po ju atsiradimo laikotarpiu. imones jau senai moka atlieku tvarkymo mokescius. Sis poteriavimas labiau siejamas su bauginimo taktika arba su "klojamais pamatais, produkto branginimui.... jie sneka tiap, lyg nepirktu perdirbto stiklo ar aliumino, visalaika ima tiesiai is tiekejo, dar vakar pagaminta zaliava...



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras