Lietuvos Respublikos Prezidentei, Seimo Pirmininkei, Premjerui, Generaliniam prokurorui, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkui, Seimo antikorupcijos komisijos pirmininkui, Teisingumo ministrui, Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriui, Valstybės saugumo departamento vadovui, Žiniasklaidos atstovams.Nekreipdami dėmesio ir ignoruodami visuomenės prieštaravimus ir protestus, š.m. birželio 13 d Vilniaus miesto savivaldybės tarybos valdantieji: A.Zuoko "TAIP", Darbo partijos, Socialdemokratų partijos (LSDP) žmonės priėmė sprendimą, kad „Vilniaus energijos“ akcijos būtų perleistos dar vienai „Dalkios“ įsteigtai įmonei „Societe Valmy Defense 22“ (SVD22).
Nors Vilniaus miesto taryba paprastai renkasi trečiadieniais, tačiau šį kartą tarybos posėdis netikėtai buvo perkeltas į pirmadienį. Tai buvo daroma siekiant išvengti didesnio visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio.
2011-06-14 el. paštu kreipiausi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją.
2011-06-13 Vilniaus miesto savivaldybės tarybos posėdžio metu balsavime dėl ,,Vilniaus energijos akcijų perleidimo du Vilniaus miesto tarybos nariai – „Vilniaus energijoje“ dirbantis Algimantas Zaremba bei Vilniaus šilumos tinkluose besidarbuojantis Kęstutis Nėnius - turėjo fiziškai nusišalinti nuo balsavimo, tačiau jie sąmoningai dalyvavo balsavime, sudarė kvorumą ir jų dėka buvo priimtas neteisėtas sprendimas. Šie Vilniaus tarybos nariai sulaužė savivaldybės tarybos nario priesaiką, kurioje prisiekė gerbti ir vykdyti Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai atlikti visas Savivaldybės tarybos nario pareigas ir susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių gyventojų teises ir viešuosius interesus.
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos buvo prašoma ištirti, ar Vilniaus taryboje teikiant šį svarstymą dėl „Vilniaus energijos“ akcijų perleidimo nebuvo pažeisti vilniečių interesai, teisės ir atitinkamai įvertinti interesus supainiojusius Vilniaus tarybos narius.
Manome, kad Vilniaus meras A.Zuokas ir balsavusieji už ,,Vilniaus energijos akcijų perleidimą pažeidė Vilniaus gyventojų teises (buvo protesto akcija ir kreipimasis į Vilniaus tarybos narius). Vilniaus meras A.Zuokas sąmoningai nesuteikė visuomenės atstovui J.Žilinskui žodžio Vilniaus taryboje svarstant šį klausimą, nors buvo prašyta jį suteikti.
Toks slėpimasis nuo visuomenės, nesuteikta galimybė jos atstovams pasakyti savo nuomonę posėdžio metu, akivaizdžiai pažeidžia Vietos savivaldos įstatymą, kurio 4 straipsnis nustato pagrindinius principus, kuriais grindžiama vietos savivalda: atsakingumo savivaldybės bendruomenei; savivaldybės gyventojų dalyvavimo tvarkant viešuosius savivaldybės reikalus; veiklos skaidrumo; viešumo ir reagavimo į savivaldybės gyventojų nuomonę; žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimo ir kt.
Be to, toks akcijų perleidimas kelia ir teisinių klausimų, žiūrint ir vertinant kompleksiškai nuo pat 2002 m. vasario 1 d. skandalingai pasirašytos Vilniaus šilumos tinklų nuomos sutarties.
Pats savaime akcijų perleidimas didelių pavojų lyg ir nekelia, tačiau gali sudaryti galimybes manipuliacijoms šilumos ūkyje vykdymui. Perspektyvoje sprendimas naudingas ir reikalingas „Rubikonui“ („Icor“).
Kokią naudą iš, atrodytų, nekalto Vilniaus m. tarybos sprendimo gali turėti "Rubikonas?
Pirma, tai papildoma galimybė įsitvirtinti kaimyninių šalių rinkose. Antra, supainioti įmonių kapitalą, turto klausimus taip, jog procesai taptų negrįžtami ir nutraukti nuomos sutartį be didžiulių išpirkimo lėšų būtų praktiškai neįmanoma. Trečia, pasipelnyti pagal Lietuvoje jau išbandytų „investicijų“ ar „privatizavimo“ schemų variantus. Ketvirta, tai žingsnis šilumos ūkio galimo privatizavimo link. Penkta, iš šio sprendimo galima turėti naudos monopolizuojant biokuro taip pat ir atliekų deginimo rinką.
Žinant išrinktų Vilniaus miesto savivaldybės politikų veiklos principus ir įpročius, vienintelis kelias vilniečiams apsisaugoti nuo panašių blogų dalykų – reikalauti kuo skubiau nutraukti nuomos sutartį su „Dalkia“ ir šilumos ūkį grąžinti savivaldybei. Priešingu atveju vartotojai, t.y. mes visi, toliau būsime išnaudojami ir apgaudinėjami.
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, apsvarsčiusi Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nario Vido Urbonavičiaus pranešimą dėl galimo interesų konflikto, pavedė Vilniaus miesto savivaldybės tarybai atlikti tyrimą dėl tarybos narių Algimanto Zarembos ir Kęstučio Nėniaus veiksmų atitikties Įstatymo nuostatoms.
Pranešime teigiama, kad 2011 m. birželio 13 d. Vilniaus miesto taryba priėmė sprendimą Nr. 1-75 „Dėl sutikimo perleisti UAB „Vilniaus energija“ akcijas“. Tiek pirmame balsavime, tiek perbalsavime dalyvavo, nors ir nebalsavo tarybos narys A. Zaremba, kuris dirba UAB „Vilniaus energija“ elektros energetikos projektų vadovu. Teigiama, kad šio klausimo svarstyme taip pat dalyvavo ir balsavo kitas tarybos narys K. Nėnius, kuris dirba AB „Vilniaus šilumos tinklai“ direktoriaus pavaduotoju. Šį klausimą Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariams, komitetuose, pristatinėjo AB „Vilniaus šilumos tinklai“ atstovai. Šios bendrovės turtas yra išnuomotas UAB „Vilniaus energija“.
Atkreiptinas dėmesys, kad pažeidimas buvo akivaizdus, balsavime dalyvavo du suinteresuoti asmenys, ir jeigu balsavime nebūtų dalyvavę du minėti Vilniaus tarybos nariai, tai sprendimas perleisti ,,Vilniaus energijos akcijas nebūtų priimtas (nebūtų reikiamo kvorumo), todėl šis sprendimas neteisėtas.
Visiškai nepriimtina ir neleistina, kad Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pavedė Vilniaus miesto savivaldybės tarybai įvertinti A. Zarembos ir K. Nėniaus elgesį. Viena, tai VTEK kompetencijos klausimas, antra - sprendimas perduoti reikalą tirti suinteresuotai Vilniaus miesto savivaldybei yra šališkas ir neteisingas, nes nebus galima tikėtis objektyvumo ir teisingumo ir minėti asmenys gali išvengti atsakomybės.
Prašome Jus įvertinti Vilniaus tarybos narių A.Zarembos ir K. Nėniaus akivaizdžius pažeidimus ir Vyriausios tarnybinės etikos sprendimą ir esant netinkamai Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijos sudėčiai, ją pakeisti kitais žmonėmis, taip pat prašome ginti viešą visuomenės interesą, kreiptis į teismą dėl Vilniaus tarybos sprendimo perleisti ,,Vilniaus energijos akcijas anuliavimo, taikant laikinąsias apsaugos priemones, neleidžiant vykti ,,Vilniaus energijos akcijų perleidimo procedūrai.
Ypatingai atkreipiame Prezidentės, kuriai pavaldūs teisėtvarkos vadovai, ir Seimo pirmininkės dėmesį į šią korupciją.
Vilniaus visuomenininkai pasisakė prieš "Vilniaus energijos akcijų perleidimą, bet juos ignoravo. Jeigu toliau Vilniaus miesto savivaldybės taryba pažeidinės LR Konstituciją, įstatymus, priiminės gyventojams, vartotojams žalingus sprendimus, sostinės bendruomenės atstovai vadovaudamiesi LR Konstitucijos 123 straipsniu reikalaus tiesioginio valdymo Vilniaus mieste.
Taip pat atkreipiame valstybės vadovų, VSD ir STT dėmesį į Vilniaus šilumos ūkį, korupciją joje, nes nuo 2002 m. vasario 1 d. skandalingai pasirašytos Vilniaus šilumos tinklų nuomos sutarties vyksta blogi dalykai, korupcija, gyventojai, vartotojai moka didžiausias sumas už šildymą ir už komunalines paslaugas.
Akivaizdūs yra "ICOR (buvusios "Rubicon group) grupės įmonių monopolis ir savivalė Vilniaus mieste. Prezidentė prieš rinkimus žadėjo tautai kovoti prieš monopolius.
Pagarbiai,
Vilniaus miesto gyventojas, Lazdynų bendruomenės savivaldijos tarybos narys Gediminas Gemskis
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu