Kalba pasakyta gegužės 19 d. Seimo plenarinio posėdžio metu
Lietuva pragyvenimo lygiu vis labiau atsilieka nuo Vakarų šalių. Atlyginimų ir pensijų dydžiu mūsų šalį lenkia ne tiktai Vakarų valstybės, bet ir artimiausi mūsų kaimynai, o mūsų šaliai tai reiškia tolesnę jaunų, darbingų žmonių emigraciją ir vis labiau senstančią ir skurstančią visuomenę. Dėl mažo gimstamumo, greitai senstančios visuomenės ir masinės emigracijos per ateinančius 15 metų Lietuva rizikuoja netekti kas trečio darbingo amžiaus žmogaus. Taigi ši padėtis pati savaime nesusitvarkys, ji tęsis tol, kol politikai nustos miegoti ir imsis labai aiškių ir tvirtų žingsnių tą padėtį keisti.
Aš tikiuosi, kad jūs visi matėte trečiadienį paskelbtą Europos Komisijos ataskaitą. Ši ataskaita puikiai atspindi tai, apie ką kalbėjo A. Kubilius. Komisijos rekomendacijos Lietuvai per ateinančius 12–18 mėnesių yra labai aiškios. Komisija pažymi, kad po didelio 2009 metų nuosmukio Lietuvos ekonomika įspūdingai atsigavo.
Būtent dėl to atsigavimo Lietuva patyrė tikrai aukštą konvergenciją ir tik dėl to mes galėjome prisijungti prie euro zonos. Tačiau pastaruoju metu, rašo toliau Komisija, potencialus ekonomikos augimas sumažėjo dėl nepalankių demografinių pokyčių ir vangių investicijų, tarp jų ir Europos Sąjungos lėšų įsisavinimo. Žvelgiant į ateitį, vėl Komisija kalba, aiškiai matyti, kad šalyje yra neišnaudotų galimybių, pirmiausia susijusių su darbo jėga, moksliniais tyrimais, inovacijomis. Ir apskritai Lietuva padarė labai nedidelę pažangą įgyvendindama praėjusių metų Komisijos reikalavimus. Yra ir nemažai kitų pastabų, tačiau aš nenoriu toliau gilintis į tas pastabas. Rekomendacijos yra labai aiškios.
Pirmiausia mes turime gerinti naujų technologijų įdiegimą ir įsisavinimą visuose ekonomikos sektoriuose, gerinti inovacijų politikos koordinavimą, skatinti privačias investicijas ir plėtoti alternatyvius šaltinius. Visa tai, jūs matėte A. Kubiliaus prezentacijoje.
Pagrindinis klausimas mums visiems – ar mes, kaip valstybė, turime aiškią politinę valią imtis priemonių, priemonių, kurios išvestų mūsų šalį iš to užburto rato, kai kasmet mes netenkame po vieną rajoną? Ar tai būtų Marijampolės dydžio, ar Jonavos.
Grįždamas prie temos, kurią norime pristatyti, noriu pasakyti, kad augančią gerovę Lietuvoje gali užtikrinti tiktai spartus eksporto augimas. Būtent tai demonstravo, ką ir minėjo A. Kubilius, Airija. Mūsų tikslas, įgyvendinus mūsų naująjį planą, būtų panaudoti aktyvias ekonomikos skatinimo priemones, tą patį Strateginį investicijų fondą, padėti Lietuvoje veikiančioms įmonėms didinti darbo našumą, kurti gerai apmokamas darbo vietas. Šioje srityje mes tikrai esame sukaupę gana solidžios patirties.
2008–2012 metais į Lietuvą esame atvedę didžiulį būrį aukštą, vidutinę ir pridėtinę vertę kuriančių investuotojų. Jeigu jūs pasižiūrėsite čia, aplink Seimą pro langus, pamatysite nemažai paslaugų centrų, kurie atėjo būtent todėl, kad mūsų Vyriausybė aktyviai ėmėsi iniciatyvos Vilnių ir didžiuosius Lietuvos miestus kurti kaip Šiaurės Baltijos šalių paslaugų centrą.
Taip pat verta prisiminti, kad 2009 metais pradėtas įgyvendinti Ekonomikos skatinimo įgyvendinimo planas, kurio apimtis buvo 5 mlrd., padėjo Lietuvai iš ekonominio sunkmečio išlipti pirmiesiems, palyginti su mūsų kaimynais. Įgyvendinus mūsų kartu su finansų ir ekonomikos ekspertais parengtą planą Lietuvai, Lietuva iki 2021 metų galėtų pasiekti 1 tūkst. 250 eurų bruto darbo užmokestį, į rankas tai būtų apie 950 eurų. Šiuos skaičius skelbiame remdamiesi kartu su viešųjų finansų ekspertais atliktais skaičiavimais, taip pat išanalizavę 1990 metų Airijos ekonomikos augimo fenomeną. Kaip buvo minėta, įgyvendinus šį planą apie 80 tūkst. iš visų į Lietuvą atėjusių ir vietos verslo sukurtų darbo vietų būtų sukurtos aukštos ir aukštesnės pridėtinės vertės sektoriuose, tai reiškia, kad alga atitinkamai būtų ir taip gerokai aukštesnė negu vidutinis atlyginimas mūsų šalyje.
Taip pat pažymėtina, kad nieko nekeičiant per artimiausius penkerius metus atlyginimas augtų apie 5 %, tačiau to Lietuvoje neužtenka. Visai neseniai profesorius R. Rudzkis labai aiškiai pasakė: norint, kad žmonės grįžtų į Lietuvą, atlyginimų augimas turi siekti 10–12 %. Būtent šitas augimas gali užtikrinti ir išvesti Lietuvą iš to užburto rato, kuomet žmonės, neturėdami oraus pragyvenimo mūsų šalyje, ieško jo kitur.
Bet reikia pasakyti, kad spartus darbo užmokesčio augimas nėra panacėja. Jisai turi būti paremtas sparčiu darbo našumo augimu, turi būti paremtas įmonių investicijomis į naujas technologijas, turi būti paremtas įmonių investicijomis gamybos proceso ir paslaugų proceso geresnis valdymas, nes priešingu atveju mes galime papulti į…
Kad taip neįvyktų, mes visi turime, nepaisydami politinių pažiūrų, nepaisydami politinių preferencijų, aiškiai pasakyti, kad tai yra mūsų visų tikslas ir uždavinys. Nepaisant nei kairės, nei dešinės, to tikslo reikia vieningai siekti.