TV programoje „Savaitė“ š. m. kovo 22–28 d. Aukščiausiojo Teismo pirmininkas G. Kryževičius, atsakydamas į žurnalistės E . Čepulionytės klausimus, paaiškino Lietuvos žmonėms tai, ko jie nežino ir nežinojo. Čia paryškintu šriftu rašoma: „Pasitikėjimas auga. 2013 m. Lietuvos piliečių pasitikėjimas teismais, palyginti su 2012 m., išaugo beveik dvigubai. Vidaus reikalų ministerijos (VRM) ir Nacionalinės teismų administracijos (NTA) iniciatyva atliktos apklausos rezultatai parodė, kad pernai teismais pasitikėjo 51 proc. gyventojų, 2012 m. taip teigiančių buvo 26 proc.“
Nenorėdamas apsunkinti skaitytojų p. G. Kryževičiaus išvedžiojimais, pateikiu savo versiją. Kas nustatė tokius džiuginančius rezultatus? Ogi VRM ir NTA. Bet veltui ir arklys arklio nekaso. Taigi kas moka, tam ir šokama.
Remiantis metiniais biudžetais, Nacionalinei teismų administracijai skirta:
2012 m. – 20,826 mln. Lt;
2013 m. – 35,011 mln. Lt.
Šios lėšos skirtos praėjusios kadencijos Seimo koalicijos – Vyriausybės vadovas buvo A. Kubilius.
Nepašykštėjo lėšų ir dabartinė koalicija. 2014 m. NTA tenka 32,912 mln. Lt (Vyriausybės vadovas A. Butkevičius).
Trumpai paaiškinu, kas valdo NTA. Steigėjo funkcijas atlieka Aukščiausiasis Teismas, kurio pirmininkas – G. Kryževičius. Duotu atveju p. G. Kryževičius tampa rangovu, o Vidaus reikalų ministerija – darbų vykdytoja. Lėšų panaudojimo kontrolei čia vietos nėra. Juk teismai turi savivaldos statusą. Plačiau apie NTA veiklą čia.
Reikia manyti, kad ir toliau NTA nebus pamiršta. Lietuvos pensininkai ją dosniai rems. Juk gyvename demokratinėje valstybėje, kur teisingumas – valstybės pamatas.
Vadinasi, yra tikimybė pasiekti 90 proc. pasitikėjimo teismais ribą. Šiuo atveju iš paskutinės vietos ES pereitume į pirmąją.
Tokiais džiuginančiais rezultatais jau gali pasinaudoti ir prezidentė rinkimų kampanijos metu, juk į jos praeitos kadencijos rinkimų programą buvo įtraukta teismų reforma.
Tuo metu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ apklausos apie pasitikėjimą šalies institucijomis tokio ryškaus gyventojų nuomonės gerėjimo nerodo: 2012 metais teismais pasitikėjo 17 proc., 2013 metais – 19 proc. respondentų.