Rusijai vis labiau grasinant Lietuvai karine invazija, o taip pat esant ir šalies viduje prieš valstybę nusiteikusių asmenų, rugpjūčio 31 d. pasibaigė aktyvus registracijos į karo komendantūras periodas, kurio metu užsiregistravo 5879 piliečiai. Iki rugpjūčio pabaigos užsiregistruoti nespėję asmenys tą padaryti galės ir toliau.
Apie tai skelbiama Krašto apsaugos ministerijos pranešime visuomenei „Baigėsi aktyvus registracijos į karo komendantūras periodas: kas laukia toliau?“.
Su užsiregistravusiais asmenimis artimiausiu metu susisieks Lietuvos kariuomenės įgalioti asmenys, kurie individualiai įvertins kandidato galimybes atlikti tarnybą karo komendantūrose, informuos apie tarnybos sąlygas ir atrankos procedūras.
„Džiugu, kad tiek daug pilietiškų žmonių atrado savo galimą vaidmenį krašto gynyboje ir priėmė sprendimą užsiregistruoti karo komendantūrose. Ne paslaptis, kad tiek priešo atgrasymas, tiek ir visuotinė gynyba prasideda kiekvieno piliečio įsitraukimu“, - pasakė Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Karo komendantūrose tarnybą galės atlikti Lietuvos piliečiai, tinkami pagal individualias savybes, patirtį, pasirengimą ir turimą kvalifikaciją (tinkamos sveikatos būklės, kurių veiksnumas nėra apribotas, kurie nėra įtariamieji ar kaltinamieji baudžiamajame procese ar pan.).
Tarnybos karo komendantūrose negalės atlikti tikrosios karo tarnybos kariai, aktyviojo rezervo kariai, civiliniame mobilizaciniame personalo rezerve esantys asmenys, Lietuvos šaulių sąjungos koviniai ir komendantinių vienetų šauliai ir kiti asmenys, priklausantys organizacijoms, kurios paskelbus karo padėtį tampa ginkluotųjų pajėgų dalimi (Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Vadovybės apsaugos tarnybos, Viešojo saugumo tarnybos ir kt.).
Reikalavimus atitinkantys kandidatai galės pradėti atrankos į tarnybą karo komendantūroje procedūras – pateikti prašymą dėl pašaukimo į tarnybą rezerve, pasitikrinti sveikatą, pasirinkti tinkamą tarnybos pradžios datą. Sėkmingai atrankos procedūras baigę asmenys iki 10 dienų per metus bus šaukiami į pratybas ir mokymus, skirtus suformuoti bazines žinias ir įgūdžius, būtinus kario ir komendantinei tarnybai.
Taip pat, esant poreikiui, šie asmenys gali būti pašaukti atlikti kitas užduotis taikos metu arba paskelbus mobilizaciją. Atkreipiame dėmesį, kad atrinkti ir pašaukti į tarnybą rezerve asmenys įgyja kario statusą su visomis atsakomybėmis ir garantijomis.
Pratybų ir mokymų metu rezervo kariai turės socialines ir kitas garantijas, kurios numatytos ir taikomos visiems kariams: bus mokamas kariams nustatytas tarnybinis atlyginimas arba išmokamas pagrindiniame darbe gaunamo vidutinio darbo užmokesčio dydžio atlyginimas, aprūpinama apranga, maistu ir gyvenamąja patalpa, bus kompensuojamos kelionės išlaidos.
Pratybų ir mokymų ar užduočių vykdymo metu rezervo kariai bus aprūpinami reikalinga ekipuote, ginkluote ir kitomis būtinomis tarnybai priemonėmis.
Pirmieji mokymai planuojami šių metų spalio-lapkričio mėnesiais ir truks 10 dienų nepertraukiamai.
Komendantinis vienetas neskirtas / neplanuojamas panaudoti atvirame mūšio lauke, tačiau yra labai svarbus šiuolaikiniame kare apsaugant kariuomenės užnugarį ir Lietuvos piliečius nuo hibridinių grėsmių bei užtikrinant visuomenės saugumą.
Susiję:
Karo komendantūrų struktūra taikos metu – stiprus atgrasymo signalas Rusijai