Birželio 16 d. baigsis dvi savaites vykstančios pirmosios tokio masto Karinių jūrų pajėgų organizuotos Klaipėdos valstybino jūrų uosto apsaugos pratybos. Jos yra viena iš BALTOPS pratybų dalių, kurioms vadovauja NATO kovinės ir aprūpinimo pajėgos, ir kuriose dalyvauja su Lietuvos karinių jūrų pajėgų laivai.
Pratybos organizuojamos siekiant įvertinti, kaip būtų galima kuo efektyviau užtikrinti uosto apsaugą bei parengti uosto apsaugos planą, kuris leistų tinkamai užtikrinti uosto veiklą įvairių incidentų, galimų krizių atvejais. Beveik dvi savaites NATO atstovai kartu su Lietuvos karinių jūrų pajėgų ir uosto pareigūnais lankėsi skirtingose uosto organizacijose, susipažino su egzistuojančiomis saugumo procedūromis, analizavo jas ir parengė planą, kaip stiprinti identifikuotas silpnąsias vietas. Kadangi Klaipėdos valstybino jūrų uosto apsauga yra kompleksinis uždavinys, jam vykdyti būtinas sklandus kariškių bendradarbiavimas su pasieniečiais, valstybės, uosto institucijomis bei uosto kompanijomis. Pratybų metu modeliuojamos situacijos ir tikrinamas tarpinstitucinis sąveikavimas užtikrinant uosto apsaugą.
Karinės pratybos BALTOPS vyksta Baltijos jūroje - Danijos, Lenkijos ir Vokietijos teritoriniuose vandenyse bei išskirtinėse ekonominėse zonose. Pratybose dalyvauja kariniai laivai ir orlaiviai iš keturiolikos NATO priklausančių ir nepriklausančių (Suomijos ir Švedijos) šalių. Iš viso pratybose dalyvauja daugiau kaip 4 tūkstančiai karių, 50 įvairaus tipo laivų ir per 50 orlaivių.
Pratybos vyksta pagal tam tikrą scenarijų, imituojant susidariusį konfliktą tarp pramanytų šalių. Pratybų dalyviai pagal scenarijų yra suskirstyti į dvi grupes, iš kurių viena atlieka pagalbos suteikimo vienai iš pramanytų šalių, taip pat gynybos, kita - puolimo funkcijas. Šie mokymai yra puiki proga patikrinti laivų įgulų pasiruošimą vykdyti karines užduotis artimas realioms sąlygoms.
Pratybų metu atliekamos ir tobulinamos karo laivų manevravimo formuotėse, laivų konvojavimo, artilerinių šaudymų, priešlėktuvinės ir antiteroristinės gynybos, minų paieškos ir nukenksminimo, kovos su povandeniniais laivais, jūrų desanto išlaipinimo krante bei kitos karinės procedūros.
Šių didžiausių NATO pratybų Baltijos jūroje, kurias kasmet organizuoja Jungtinių Amerikos Valstijų karinis laivynas, pagrindiniai tikslai yra šie: tarp dalyvaujančių NATO ir Šiaurės Europos valstybių pajėgų išplėsti sudėtingų kompleksinių operacijų mastą; taip pat didinti ir gerinti dalyvaujančių šalių pajėgų tarpusavio bendradarbiavimą ir sąveiką bei kelti dalyvaujančių jūrų pajėgų kompetencijos lygį.
Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų laivai karinėse pratybose BALTOPS dalyvauja kasmet nuo 1993 metų. 2012 metais pratybos BALTOPS 12 vyko centrinėje Baltijos jūroje bei Lenkijos ir Lietuvos teritoriniuose vandenyse bei išskirtinėse ekonominėse zonose. Šių vykusių pratybų metu pirmą kartą Lietuvos pakrantėje buvo įvykdyta NATO jūrų desanto pajėgų išsilaipinimo į krantą operacija.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]