Lapkričio pirmomis savaitėmis baigtas restauruoti Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo (vadinamosios Gelvonų) bažnyčios stogas. Gelvonų miestelyje (Širvintų r.) esanti bažnyčia prieš restauravimo darbus buvo prastos būklės – dėl surūdijusios stogo dangos į maldos namų vidų jau sunkėsi vanduo.
Tvarkomieji paveldosaugos darbai pradėti vykdyti 2012 metų gegužės mėnesį. Nuo to laiko atlikti bažnyčios stogo medinių konstrukcijų restauravimo darbai, mediena padengta medžiagomis, saugančiomis nuo gaisro, graužikų, puvimą sukeliančių mikroorganizmų, pelėsių ir grybelių. Taip pat darbų metu restauruoti 3 kryžiai, atlikti stogo skardinės dangos ir kitų fasado elementų apskardinimo darbai. Pakeista lietaus nuvedimo, įrengta apsaugos nuo žaibo sistemos. Kultūros paveldo objekto restauravimo darbų vadovas – Zenas Kaminskas, darbų rangovas – UAB „Nivara“.
Gelvonų bažnyčia yra viena iš dvejų bažnyčių Kaišiadorių vyskupijoje, kurios tvarkybos darbai finansuojami iš Lietuvos Respublikos ir Šventojo Sosto sutarties dėl bendradarbiavimo švietimo ir kultūros srityje 2012 ir 2013 metų programos. Iš viso darbai šioje bažnyčioje kainavo 282 tūkst. litų, iš kurių beveik 280 tūkst. Lt skirti iš minėtos programos.
„Malonu, kad turint tokius sąlyginai nedidelius finansus atradome galimybių prisidėti prie Gelvonų bažnyčios stogo darbų. Kartu su parapijos tikinčiaisiais džiaugiamės, kad tuoj prasidėsiantį Jėzaus atėjimo į šį pasaulį laukimo laikotarpį pasitiksime saugioje bažnyčioje“, – mintimis dalinosi Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė.
XIX a. pabaigoje grafo Pliaterio statyta Gelvonų bažnyčia – architekto Aleksejaus Polozovo kūrinys, pasižymintis istorizmo stilistika su neoklasicizmo ir neobaroko elementais.
Bebokštė tašytų akmenų ir plytų mūro bažnyčia stovi 1642-aisiais metais iškilusios evangelikų reformatų koplyčios vietoje. Dabartiniai maldos namai pastatyti 1895-aisiais sudegusios koplyčios vietoje.
Įdomu, kad XIX a. mūrinėje koplyčioje įmūrytas akmuo su žmogaus pėdą primenančiu ženklu. Pasak vietos legendos, kitados tamsią naktį pro šalį ėjusi moteris išvydo ant akmens Dievo Motiną. Regėjimui išnykus, akmenyje likusi įspausta pėda.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]