Banksy slapyvardžiu save vadinantis grafičių menininkas iš Jungtinės Karalystės, šiuo metu kuriantis Niujorko mieste, pavadino Pasaulio prekybos centrą Vienas (One World Trade Center), jo nuomone, nemaloniausiu akiai pastatu mieste.
Trumpame laikraščio skaitytojų laiškų skilties rašinyje Banksy apibūdina architektūros bendrovės SOM suprojektuotą bokštą kaip drovoraižį (angl. shyscraper) – skelbiantį, kad Niujorko šlovės dienos jau praeityje.
Nuotr. Joe Mable |
Banksy teigimu, ne grafitis yra pats nemaloniausias akiai reginys Niujorke, bet statinys, kylantis Bokštų dvynių vietoje
Drovoraižis
Vienas dalykas man, kaip atvykėliui į Niujorką ir gyvenančiam jame keletą pastarųjų savaičių, tapo labai aiškus, ir tai sakau jums kaip draugas: „Turite kažką daryti su naujuoju Pasaulio prekybos centru.“
Šis pastatas – visiška nesėkmė. Na, ne visai taip, nesėkmės būna įdomios. Pasaulio prekybos centras Vienas – joks įvykis. Jis – lėkštas. Toks, koks galėtų būti pastatytas Kanadoje.
Rugsėjo 11-osios atakos buvo visų mūsų užpuolimas, ir mes toliau gyvensime jų šešėlyje. Tačiau tai yra ir mus apibūdinanti reakcija į nelaimę. Ir koks gi atsakymas? 104 aukštai kompromiso?
Stebina, kad tokiam aukštam statiniui, koks yra Pasaulio prekybos centras Vienas, trūksta pasitikėjimo savimi. Kaip jis sugeba stovėti be stuburo? Atrodo, tarytum jis nenorėjo būti pastatytas. Jis primena ištįsusį vaikinuką vakarėlyje, nerangiai traukantį pečius, kad minioje nekristų niekam į akis. Pirmą kartą matau drovų dangoraižį.
Galima galvoti, kad Pasaulio prekybos centras Vienas yra lyg išdavystė visų tų, kurie neteko gyvybės Rugsėjo 11-ąją, nes jis taip aiškiai skelbia, kad teroristai laimėjo. Tie 10 vyrų pasmerkė mus gyventi dar didesnės vidutinybės pasaulyje negu tas, kurį jie atakavo, ir šis pastatas netapo kito žavaus pasaulio kūrimo katalizatoriumi.
Vaizdas iš Chinatown rajono. Nuotr. E.eu |
Niekas neatvyksta į Niujorką pasinerti į gerų manierų sveiką protą. Esame čia, kad panirtume į šio miesto dvasią ir drąsą. To Pasaulio prekybos centras Vienas neturi. Užuot to gavus, tenka žvelgti į stogų viršūnes – į vos besilaikančių voleliu užrašytų vardų ir šūkių chorą, šliaužiantį per horizontą lyg nuodingoji gebenė.
Manheteno vaizdas iš Empire State Building. Nuotr. E.eu |
Tikrasis Niujorko paveldas – tai miestas, išgarsinęs savo vardą tuo, kad atvėrė savo erdves veržliems ir drąsiems. Pasaulio prekybos centras Vienas skelbia, kad Niujorko šlovės dienos jau praėjo. Iš tikrųjų priešais jį reikia nedelsiant pastatyti geresnį pastatą. Arba dar geriau – leisti vaikinukams su ilgakočiais dažymo voleliais jį užbaigti, kadangi dabar statomas dangoraižis yra tūkstančio pėdų aukščio ženklas: „Niujorkas – mes netekome drąsos.“
Vertė Vaiva Bagdonienė
Šaltinis: The New York Times
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]