JAV Kolumbijos universiteto profesorius, Nobelio premijos laureatas ekonomikos srityje Edmundas Phelpsas didžiausiame pasaulio verslo televizijos kanale Bloomberg išdėstė savo požiūrį apie Europos valstybių norą prisijungti prie euro zonos. Jis teigia, kad tų valstybių, kurios ketina įstoti į Europos Sąjungą ar prisijungti prie euro zonos, vadovai tiesiog atsisako suvokti visą riziką, kuri susijusi su prisijungimu prie šio ekonominio bloko.
E. Phelpsas Bloomberg TV išdėstė savo abejones dėl ES ir bendros valiutos sėkmingos ateities. Jis nurodė, kad vis daugiau valstybių kelia klausimus dėl stojimo į ES ir prisijungimo prie euro zonos racionalumo. Islandijos taryba praėjusią savaitę paskelbė, kad derybas dėl įstojimo į ES įšaldo, nes šiuo klausimu rengs referendumą.
E. Phelpsas sako: „Mes toliau stebime, kaip vyksta Europos eksperimentas. Mano manymu, kol kas sunku pasakyti, ar jis bus sėkmingas. Niekas negali garantuoti, kad eksperimentas nežlugs. Krizė atvėrė milžiniškas struktūrines euro zonos problemas. Beveik visos valstybės vienokiu ar kitokiu lygiu patiria kapitalo ir valiutos nutekėjimą. Mes stebime bankų depozitų nutekėjimą iš vienų euro zonos valstybių į kitas.“
Nobelio premijos laureatas tvirtino, kad labai aiškiai matyti, kaip Didžiosios Britanijos valdžia vis labiau atsitraukia nuo aljanso problemų. O Danija, kuri yra viena seniausių ES narių, dar 1992 metais (tai nuoroda į Mastrichto sutartį – "ekspertai.eu"), prieš susikuriant bendros valiutos sąjungai, atsisakė įstoti į euro zoną, ir dauguma danų iki šiol neketina atsisakyti kronos.
E. Phelpsas gražiai ironizuodamas stebėjosi: „Man sunku patikėti, kad tokioje situacijoje atsidūrė valstybės, kurios būtent dabar nori įstoti į ES ar prisijungti prie euro zonos. Tai yra tolygu pasakymui: „Pažiūrėkite, koks gražus namas. Taip, šiuo metu jis dega, bet mes vis tiek turime jį nusipirkti!“