Mažėjant gimstamumui, mažėja ir ikimokyklinių įstaigų, ypač jas sunku išsaugoti kaimuose, juk neretai juose bei nedideliuose miesteliuose gyvenantys tėvai važiuodami į darbą mieste nusiveža ir vaikučius į miesto darželį, o po darbo – pasiima. Tačiau didesniuose Švenčionių rajono kaimuose išlikusios ikimokyklinio vaikų ugdymo įstaigos surado nišą ir šioje situacijoje.
Pavyzdžiui, apie 300 gyventojų turinčiame Milkuškų kaime (Švenčionių seniūnija) buvusiame vaikų lopšelyje-darželyje dabar įsteigtas Švenčionių pradinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyrius. Ilgametė šio darželio (dabar skyriaus) vedėja Janė Verikienė džiaugiasi, kad šią ikimokyklinio ugdymo įstaigą, nors ir gerokai sumažėjusią, kaime vis dėlto pavyko išlaikyti.
Kai buvo uždarytas kaimo klubas, šis darželis tapo dar didesniu kaimo bendruomenės traukos centru. Pasak J. Verikienės, to buvo siekiama sąmoningai, kad išliktų bent viena bendruomenę vienijanti kultūrinė salelė. Į visas darželyje rengiamas šventes imta aktyviai kviesti ne tik darželinukų tėvelius, senelius ar kitus artimuosius, bet ir tuos, kurie su darželiu, atrodytų, neturi nieko bendra. Juk tokioje įstaigoje iškilmingai minimos visos valstybinės šventės, tad susirinkus į gausesnį būrį šventė įgauna daugiau iškilmingumo ir svorio. O ir vaikų koncertai, atliekami bendruomenei, paprastai būna itin populiarūs. Tad kaimo žmonės mielai rinkdavosi į darželį įvairiomis progomis.
Milkuškų kaimo bendruomenė labai darni, šie glaudūs ryšiai puoselėjami ir toliau. Pastatą, kuriame įsikūręs darželis, numatyta renovuoti ES finansuojamo projekto lėšomis, jis taps daugiafunkciu centru. Čia veiks ne tik darželis ir rinksis kaimo bendruomenė, bet įsikurs ir kitos kaimui reikalingos įstaigos bei paslaugų teikėjai.
Prieš prasidedant naujajam darželio darbo sezonui (vasarą ši įstaiga atostogauja), savo lėšomis ir jėgomis darželio patalpos buvo suremontuotos, nudažytos ir atnaujintos, kad per vasarą pailsėjusiems ir ūgtelėjusiems vaikams būtų jaukiau naujaisiais mokslo metais. Nuo rudens darželį lankys 9 vaikai. Pasak vedėjos J. Verikienės, kaime yra nemažai jaunų šeimų, jos susilaukia vaikų, tad tikimasi, kad ši ikimokyklinio ugdymo įstaiga turi perspektyvą. Be vedėjos, čia dirba ir vyr. auklėtojos kvalifikaciją turinti auklėtoja Nijolė Jarošienė, auklėtojos padėjėja ir virėja Rimutė Veličko.
„Pasiilgau vaikiško maisto“, – po atostogų į darželį sugrįžusi vis mėgsta sakyti viena mergytė. Milkuškų darželyje kvepia neįmantriu, bet skaniu ir šviežiu maistu, kurį vaikučiai labai mėgsta, patiekiama daug čia pat kaime išaugintų vaisių ir daržovių.
Padedant Milkuškų kaimo bendruomenei, kurios pirmininkė yra Marijona Strakšienė, darželio ugdytiniai supažindinami su senaisiais amatais, pavyzdžiui, duonos kepimu. Paprastai kepiniai kepami artėjant Kaziuko mugei. Į darželį susirenka mamytės, močiutės, dalijasi receptais, papasakoja vaikams, kaip kepama naminė duona, sausainiai, pyragai. Tada namuose kartu su vaikais prikepa įvairių skanėstų, kurie ir nugula ant improvizuotos Kaziuko mugės prekystalių. Koks džiaugsmas būna vieniems iš kitų pirkti, ragauti įvairius skanėstus! Žinoma, ateina ir tokių pirkėjų, kurių šeimose jau nėra ikimokyklinio amžiaus vaikų ar giminaičių. Juk reikia mažuosius paskatinti ir parodyti, kad išmonė ir darbas – galimybė užsidirbti šiek tiek pinigų. Neretai tokioje neformalioje aplinkoje spontaniškai surengiamas ir tėvų ar bendruomenės narių susirinkimas.
Įdomios Milkuškų darželyje buvo ir siūlų verpimo pamokėlės, surengtos pasikvietus į svečius auksarankes bendruomenės moteris – mokančias rateliais verpti vilnų verpėjas. Vaikams tokios pamokėlės buvo itin naudingos, juk senuosius amatus – audimą, verpimą, vilnos vėlimą, duonos kepimą, kalvystę ir pan. – vėl bandoma atgaivinti, nes senųjų meistrų, galinčių jaunimui perduoti savo patirtį, jau ne tiek daug ir liko. Be to, dabar net ir kaimuose nedažnai pamatysi pievoje besiganančias avis, karves ar arklius, o jau išgirsti troboje verpimo ratelio dūzgimą ar audimo staklių kaukšėjimą – tikrai reta. Taigi mažyliams įdomu ir verta sužinoti, kaip pagaminamas koks nors produktas ar gaminys.
Labai smagios ir siautulingos Milkuškų kaime Užgavėnės, kurių rengimo iniciatorius paprastai yra vaikų darželis. Ir švenčia linksmai šią šventę kartu visa bendruomenė. „Pasisamdome važnyčiotoją su arkliu ir vežimaičiu ar rogėmis, pasidabiname įvairiausiais Užgavėnių personažais ir važiuojame po visą kaimą, – pasakoja vedėja J. Verikienė. – Daineles dainuojame, grojame, pokštaujame, laistomės vandeniu, kad linai gerai augtų. Į linksmą karnavalą, kuris padeda ir žiemą išvaryti, pasikviečiame visą kaimą, stengiamės aplankyti kiekvieną trobą – juk persirengėlių pulkas su linkėjimais žada gerus ateinančius metus tiems, kuriuos aplankė ar pakeliui pasveikino. Pas ką tik užsukame, tie negaili vaišių, kuriomis paskui vaišinamės visi kartu laužą kūrendami ir mūsų kraštui būdingą žiemos simbolį – „Čiučelą“ degindami.“
Tokios šventės, edukaciniai renginiai ne tik dovanoja mažiesiems daugiau žinių, patirties ir gerų emocijų, bet ir suartina visus kaimo žmones.