2025 m. sausio 10 d.

 

Beviltiški paskutinių policijos mohikanų pasispardymai

45
Paskelbta: 2012-07-25 18:22 Autorius: Daiva Norkienė

Visuomenė nežino, kad saugoti jos ramybės policininkai neretai rieda su paskutiniu benzino lašu bake, pilasi iš kontrabandininkų konfiskuotus degalus, o dėl didelio darbo krūvio dažno sveikata laikosi ant plauko. 

Policininkę idealistę, sulaikiusią visą Lietuvą šiurpinusį kapinių skerdiku pramintą maniaką, pasitraukti iš tarnybos privertė didelis darbo krūvis ir įtampa. Božena Bevza (dabar Gruodienė) guodžiasi tuo, kad pagaliau pakanka laiko vaikams, sklypelyje užsiauginti sveikų daržovių, remontuoti namus. Šalies pareigūnams ir buvusiems kolegoms linki dviejų dalykų: stiprybės ir sveikatos.

Tiki geresniais laikais

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) tarybos narys Vytautas Lamauskas ir keli kalbinti pareigūnai užsiminė gyvenantys laukimu, kada ateis išsvajota pensija. Ištarnavus sistemoje 20 metų, galima išeiti užtarnauto poilsio ir imtis kitos veiklos. Kasmet vidaus reikalų sistemą palieka šimtai patyrusių pareigūnų, pernai iš jos pasitraukė tūkstantis žmonių. Išeina dar pajėgūs ir turintys patirties keturiasdešimtmečiai ir kiek vyresni. Idealistų, svajojančių gaudyti nusikaltėlius ar narplioti nusikaltimus iki žilos senatvės, policijoje liko mažuma. Ne vienam karjerą sugadina ar pakerta sveikatą, priverčia pasitraukti anksčiau laiko, sunkiai pakeliamas darbo krūvis. V. Lamauskui pritarė ir garsioji, kadaise savo žygdarbiu sužavėjusi visą Lietuvą, pareigūnė B. Gruodienė. Ji prieš maždaug metus sušlubavus sveikatai turėjo darbą palikti. „Nėra normuota, kiek apylinkės inspektorius turi išnagrinėti medžiagų, vien per savaitgalį kartais jų gaudavome po 15–20, o per mėnesį susidarydavo šimtas ir daugiau, – pasakojo B. Gruodienė. – Nors turėtum daugiau bendrauti su žmonėmis, vykdyti ir prevencinį darbą, kabineto beveik negali palikti. Atsakomybė žmonėms didelė, įstatymus visi žino – per kiek laiko turi būti išnagrinėtas jų pareiškimas. O jei nespėji išnagrinėti, gėda žmogui į akis pažiūrėti. Mane tai labai slėgė.“

Buvusi pareigūnė pasakojo žinanti ne vieną atvejį, kai neatlaikę didžiulio krūvio žmonės pasiprašė perkeliami į žemesnes, mažiau mokamas pareigas. Mat pereiti į aukštesnes pareigas, anot pašnekovės, šansų mažai: per tą didelį krūvį vis tiek anksčiau ar vėliau nukentėsi, nes kažko nespėsi, idealiai neatliksi ir būsi nubaustas. Tokių nepaaukština. Ne iš gero gyvenimo žmonės patys pasiprašo į žemesnes pareigas ir dirba, tarkime, budėtojų dalyje, nepaisydami, kad uždirbs mažiau. „Bet bent jau galva bus rami“, – sakė B. Gruodienė, kurios jaunatviškas idealizmas susidūrus su sistemos ydomis ėmė sparčiai nykti.

„Dvylika metų sistemoje išdirbau, anksčiau buvau savo darbo fanatikė, bet bėgant metams to fanatizmo mažėjo. Tapusi jauna pensininke, pusę metų jaučiausi prastai: atrodė, nežinau, kur eiti, ką daryti, maniau, kad nieko nemoku. Pažįstami, kuriems liko nedaug iki pensijos, jos laukia. O aš norėjau dirbti, tačiau sveikata buvo brangesnė...“ – pasakojo Božena. Ji teigia prieš kelis mėnesius pagaliau suvokusi, kad tikrasis gėris yra, kai tu turi laiko matyti, kaip auga tavo vaikai: Ernestai šešeri, rudenį eis į mokyklą, o jaunėliui Arūnui ką tik sukako ketveri. „Vaikus pati prižiūriu, remontuojuosi namus, savame darže sveikų daržovių užsiauginu, – kalbėjo buvusi pareigūnė. – Policijoje likusiems dirbti kolegoms linkėčiau tik sveikatos ir stiprybės. Tikiu, kad kada nors ateis visuomenei ir pareigūnams geresni laikai.“

Gins pareigūną

V. Lamauskas pasakojo, kad neseniai į profesinę sąjungą kreipėsi iš policijos vidaus tyrimų tarnybos, klausdami, ar gali bausti Vilniaus 3-iajame PK dirbantį pareigūną dėl netinkamo pareigų atlikimo (profesinės sąjungos atsiklausti reikia, norint užtikrinti, kad pareigūnai nebūtų persekiojami dėl jų priklausymo profesinei sąjungai). V. Lamauskas pripažino, kad pareigūnas galbūt ne viską atliko laiku ir tinkamai, tačiau mano, kad kaltas per didelis darbo krūvis, nusivylimas. „Pasitaiko nemažai demotyvuotų pareigūnų, nematančių prasmės triūsti ir tik laukiančių pensijos“, – sakė V. Lamauskas. Minėtas policijos komisariatas aptarnauja kriminogenine prasme sudėtingą sostinės teritoriją: čia ir romų taboras, į kurį nuolat traukia narkomanai, ir neramios stoties rajonas, senamiestis, kur gausu barų, restoranų, kitų pasilinksminimo vietų. Anot pašnekovo, per metus užregistruojama per 6 tūkstančius medžiagų (tai ir pranešimai apie nusikaltimus, skundai, administracinės bylos, pradėti ikiteisminiai tyrimai). Komisariate turėtų dirbti 19 apylinkės inspektorių, tačiau dalis išėjo vaiko priežiūros atostogų, kai kas atostogauja, mokosi. „Tikrovėje tas krūvis tenka 5–7 žmonėms. Ir jei tiriantieji, ar pareigūnas gali suspėti atlikti darbą, 6 tūkstančius padalys iš 19 etatų, krūviai neatrodys kosminiai. Tačiau reikia atsižvelgti į faktiškai dirbančių žmonių skaičių, tada paaiškės, kiek darbo iš tiesų tenka vienam pareigūnui.“ Todėl profesinė sąjunga ketina užsistoti pareigūną.

„Jei palūš tie 5–7 likusieji, kurie neša visą inspektoriams tenkantį krūvį, nežinau, kas bus, – nedrįso prognozuoti V. Lamauskas, pridurdamas, kad statutinį pareigūną sunku pakeisti, mat kandidatai turi pereiti solidų filtrą – griežti Centrinės medicinos ekspertizės komisijos, patikimumo reikalavimai, psichologiniai testai ir kita. – Žmonės laukia, kad jų pareiškimai būtų išnagrinėti greitai ir kokybiškai. Be to, apylinkės inspektorius yra bendruomenės pareigūnas. Jis 70 procentų laiko turi dirbti prevencinį, o ne kabinetinį darbą, tačiau nusikaltimų prevencijai, bendravimui su visuomene laiko nelieka. Skundų nagrinėjimas – tai jau pasekmių tyrimas.“

Vargsta ir provincijoje

Panašios problemos – dideli darbo krūviai – užgriuvę ne tik sostinės pareigūnus. Dažnas kaimo, miestelio ar gyvenvietės gyventojas norėtų bent retkarčiais matyti pravažiuojant policijos automobilį, susitikti pareigūną, išsakyti jam savo baimes ir rūpesčius. Ypač nesaugūs jaučiasi vienkiemių gyventojai. Mažeikių miesto apylinkės inspektorius, Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos atstovas Audrius Apulskis pasakojo, kad kabinetiniu darbu apkrauti ir kaimo apylinkės inspektoriai, jų darbo krūviai – milžiniški. Ypač vasarą, kai reikia pavaduoti atostogaujančius kolegas ir aptarnauti jų teritoriją.

Anot A. Apulskio, generalinio komisaro įsakymu sudarytos normos: du apylinkės inspektoriai arba vienas apylinkės inspektorius su padėjėju turėtų aptarnauti ne daugiau kaip 6 tūkstančius gyventojų apimančią teritoriją. Tačiau vasarą šie skaičiai gali ir padvigubėti.

O jei apylinkė rekreacinėje teritorijoje, kur gausu |karštų „taškų“ – ežerų, poilsiautojų pomėgtų vietų, tai dar sunkiau.

„Darbą apylinkės inspektorius turėtų organizuoti taip, kad turėtų kuo daugiau laiko bendrauti su gyventojais, kurti saugią aplinką. Būtina bendrauti su rizikos grupių atstovais, pavyzdžiui, grįžusiais iš laisvės atėmimo vietų. Apylinkės inspektorius turi teisę bausti chuliganus, Kelių eismo taisyklių pažeidėjus. Žodžiu, jis turėtų būti matomas, tačiau negali atsitraukti nuo popierių“, – apie darbo krūvius sakė A. Apulskis.

Anot jo, kaimo ir miesto žmonių saugumas jau beveik kabo ant plauko. „Žmonės dažnai  teisėtai piktinasi, kad į jų skundus, skambučius sureaguota vėlai, bet fiziškai tai padaryti kartais neįmanoma“, – sakė pašnekovas. Panašių bėdų turėję anykštėnai atsikvėpė vasarą.

„Gelbsti kurortinio miestelio statusas, dėl kurio skiriama papildomų lėšų. Mat atsižvelgiama, kad ten, kur susirenka daugiau vasarotojų, kriminogeninė situacija sudėtingesnė. Anksčiau pareigūnai skųsdavosi, kad ,pritrūkus benzino, tekdavo kreiptis į kolegas, kurių degalų bakuose dar būdavo ne sausra“, – pasakojo V. Lamauskas. Vasarą degalų Anykščių rajono pareigūnams pakanka.

„Bet kurioje išsivysčiusioje valstybėje žmogus sakytų: baigėsi degalai – niekur nevažiuosiu. O pas mus yra net policijos komisariatų vadovų, kurie kaulija iš miestų merų benzino. Gelbsti buvusio ministro R. Palaičio sprendimas nenaikinti kontrabandinių degalų, skirti juos policijos automobiliams. Krizė išmokė taupumo. Tačiau sakyti, kad situacija gera, o visuomenė saugi, negalėčiau“, – reziumavo NPPSS tarybos narys.

www.valstietis.lt, www.pareigunai.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
45. Abr
(2012-07-27 03:03:44)
(64.53.249.79) Parašė:

Kazkokias nesamones rasineja. Paziurekite dar karta kaip policija buvo gerai aprengta ir paruosta "emimui". Elitas!!! Bet kas uzsienyje gali pavydeti! Niekas nepatikes, kad blogai, kad galvas skauda. Stai pas Stankunaite ir reiketu atsiklausti kiek is policijai skirtu pinigu iseina ir isejo jos "apsaugai". Greitai ir automobilius reike is varzytiniu parduoti. Tegyvuoja raitoji lietuvos policija!



44. Policijai uzuojautos nera
(2012-07-26 22:36:39)
(88.119.152.235) Parašė:

Policija neuzjaute mazos , nuskriaustos mergaites!



43. OldShatterhand
(2012-07-26 21:28:40)
(83.171.1.42) Parašė:

Na kokie jie mohikanai, jie irokezai. Is 240 neatsirado nei vieno, kuris butu numetes tomahauka ir pasakes, as pries moteris ir vaikus nekariauju. Bailiai jie ir tegu neinkscia dabar.



42. mama
(2012-07-26 21:06:24)
(78.61.24.116) Parašė:

Po Garliavos įvykių policija kelia pasišlykštėjimą.Šeimininkui padirbėjo iš peties,tai tas tegul ir remia.O jie labai turtingi nupirks ir batus ,ir benzino.Prakeikti sadistai,vaiko ašaros ir kančios jiems sugrįš.



41. nuomone
(2012-07-26 20:34:54)
(86.45.11.68) Parašė:

tai remia Rusijos kontrabandinis benzinas?nesimusa apygardos del jo?



40. Liubartas
(2012-07-26 19:42:25)
(78.60.28.201) Parašė:

Man gėda už mūsų policiją (miliciją). Iš 240 --ties, dalyvavusių teroro akte Garliavoje, neatsirado nė vieno doro žmogaus, vilkinčio uniformą, kuris būtų tam pasipriešinęs.



39. TAUTA
(2012-07-26 18:10:33)
(88.216.53.133) Parašė:

jūsų neužjaus, nes jūs ne su ja.Ir toliau dirbkite ,kaip dirbote mafijai , tik ,būkite geri, neaimanuokit. Mums jūs nė prie ko...



38. Romas
(2012-07-26 17:33:29)
(78.58.86.124) Parašė:

I Policija daugiausia eina dirbti turintys ivairiu kompleksu zmones.Su uniforma jauciasi stipresni.Yra ir neblogu zmoniu,deja tik vienetai.Jokios pagarbos nejauciu jiems.O Garliava tikrai priverte dar labiau pasislyksteti jais.Neatsirado nei vieno,kuris butu atsisakes vykdyti sia neteiseta veikla.O kaip apsikarste ivairia amunicija,lyg pries teroristus.Slykstu nepaprastai...



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras