Jei nors vienas bevizio režimo kriterijų neįvykdomas, ES privalo pradėti jo pristabdymo procedūrą. Taip gali nutikti Ukrainai dėl jos valdžios karo prieš NABU (Nacionalinis antikorupcijos biuras, Національне антикорупційне бюро України).
Teigiama, kad naktį iš gruodžio 6 į 7 d. Ukraina vos neperžengė raudonos linijos santykiuose su Briuseliu dėl šio karo. Derybos tarp užsienio diplomatų ir ukrainiečių politikų dėl bevizio režimo tęsėsi beveik iki paryčių. Buvo pasiūlyta sustabdyti Ukrainos palaikymo programą, o ES prasidėjo diskusija dėl bevizio režimo sustabdymą. Iki ryto valdančioji Ukrainos koalicija atsitraukė, skandalingąjį projektą išėmė iš gruodžio 7 d. parlamento darbotvarkės.
Pasak Ukrainos žurnalistų, tai nereiškia, kad dabar susidariusią problemą galima tiesiog ignoruoti. Priešingai: reikia išsiaiškinti, kokios grėsmės buvo realios. Tai, kad Petro Porošenko blokas (BPP) ir Liaudies frontas (NF) buvo pasirengę per vieną naktį pakeisti valstybės teisinę sistemą ir tapti atvirais JAV ir ES priešais, yra nerimą keliantis signalas.
Pažymima, kad visų karas prieš visus Ukrainos teisėsaugoje, taip pat ir karas prieš NABU, pasiekė kulminaciją gruodžio 6-osios vakarą. Aukščiausiosios Rados tinklalapyje atsirado įstatymo projektas Nr. 7362 Dėl įstatymų pakeitimo, susijusio su parlamentinės kontrolės užtikrinimu. Tai trumpas dokumentas, tačiau kardinaliai keičiantis Ukrainos parlamento galimybę veikti prieš kovos su korupciją sistemą. Deputatai gautų teisę be jokio pagrindo atleisti NABU direktorių arba bet kurį Nacionalinės korupcijos prevencijos agentūros (NAPK) narį, arba ir Vyriausybinio tyrimų biuro direktorių. Ir tam nereikėtų jokio pagrindo, audito, teismo išvadų: užtektų, kad daugelis parlamentarų balsuotų už nepasitikėjimą šiais pareigūnais, ir bet kuris privalėtų palikti postą.
Jei šis įstatymas bus priimtas, Ukrainos kovos su korupcija institucijos taps pavaldžios valdančiajai koalicijai, jos politiniu instrumentu, o jei kuris nors iš jų vadovų su tuo nesutiks, jam teks atsistatydinti.
Jei daugeliui Ukrainos politikų šis dokumentas kelia džiaugsmą, tai Vakarų partneriams tai sukėlė šoką. Prezidento administracija ir kai kurie įtakingi parlamentarai gavo įspėjimą: Atsitokėkite, jūs pernelyg rizikuojate.
Tarp NABU veiklos ir bevizio režimo yra tiesioginis ryšys. ES panaikino vizas Ukrainos piliečiams tik tada, kai Kijevas įvykdė Vizų liberalizavimo veiksmų planą. Šio plano antikorupcinės sąlygos buvo sudėtingos, jų įvykdymas truko metų metus. Vienas reikalavimų buvo sukurti nepriklausomus aukščiausių pareigūnų korupciją tiriančius institutus, tarp jų ir NABU. Europos Komisija įsipareigojo bent iki 2024 metų bent kartą metuose atsiskaityti prie Europos Parlamentą ir Europos Tarybą apie tai, kaip Ukraina vykdo bevizio režimo sąlygas. Jei nors vienas iš kriterijų neįvykdomas, ES privalo pradėti bevizio režimo pristabdymo procedūrą.
Taigi Vakarai Kijevui naktį davė aiškiai suprasti: Ukraina privalo liautis pulti NABU ir sukurti antikorupcinį teismą, jei nori toliau bendradarbiauti su Tarptautiniu valiutos foondu.
Šaltinis: unian.net
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]