Interviu JAV leidžiamam mėnesiniam žurnalui WIRED Bilas Geitsas (Bill Gates) pasidalino ir mintimis apie koronaviruso pandemiją.
Wired: - Daug metų įspėjinėjote mus apie globalią pandemiją. Ar dabar, kai ji įvyko, kaip ir nuspėjote, JAV veiksmai jus nuvilia?
BG: - Taip. Yra trys laikotarpiai, ir visi savaip nuvilia. Buvo 2015 m., kai pandemija dar neatėjo. Jei būtume sutvarkę diagnostiką, imitacinius modelius, kad suprastume, ką svarbiausia daryti, situacija pas mus dabar būtų gerokai geresnė.
Antras laikotarpis – pandemijos pradžia šiemet, kai JAV valdžia tiesiog trukdė komercinėms kompanijoms daryti savo testus. Ligų kontrolės ir profilaktikos centras atliko nepilnus tyrimus, ir testai iš pradžių nedavė rezultatų. Be to, jie neleido žmonėms testuotis. Draudimą keliauti įvedė per vėlai, o ir pats draudimas nepakankamas, nieko jis nedavė.
Tuomet, po kelių mėnesių, mes pradėjome kažką suprasti apie kaukes, ir tai svarbu.
- Jūs nusivylęs, bet ar nustebęs?
- Situacija JAV man buvo netikėta, nes Ligų kontrolės ir profilaktikos centre dirba geriausi pasaulio epidemiologai. Maniau, kad jie pasieks daugiau. Atrodė, kad šis centras taps pastebimiausia, aktyviausia organizacija. Ne Baltieji rūmai, ir net ne Entonis Faučis (Anthony Fauci). Tačiau centras netapo kovos su epidemija veidus. Jie išmokyti bendrauti su žmonėmis, kad šie nepanikuotų, tačiau jiems beveik nuo pat pradžių užčiaupė burnas. (...)
Pandemija tęsiasi, mums reikia apie ją galvoti. Po kovo Baltieji rūmai nebeleido centrui dirbti. (...) Nuo balandžio centras dirbo gerai, bet jau jokios naudos iš to negavome.
Ekonomikos nuostoliai siekia trilijonus dolerių, tačiau inovatyvūs sprendimai dėl diagnostikos patobulinimo, naujų gydymo būdų, vakcinos sudaro gerą įspūdį.
Manau, kad mes, turtingas pasaulis, su tuo susidorosim iki 2021 m. pabaigos, o likęs pasaulis – iki 2022 m. pabaigos. Visa tai – dėl inovacijų.
Praeis daug metų, kol grįšime ten, kur buvome šių metų pradžioje. Tai ne pasauliniai karai, bet nuostolių mastelis visai sistemai panašus.
Blogiausia prognozė teigtų, kad epidemija siautės penkerius metus, kol atsiras natūralus imunitetas.
- Pakalbėkim apie jūsų fondo finansuojamas vakcinas. Ar yra kas nors, ką galima greitai, saugiai ir efektyviai pritaikyti praktikoje?
- Prieš epidemijos pradžią matėme didelį potencialą RNR vakcinose, kurias kūrė Moderna, Pfizer/BioNTech, и CureVac. Dabar dėl tų vakcinų kūrimo sudėtingumo (jei iš jų bus naudos) jos padės tik turtingoms šalims, jos netaps ekonominiu sprendimu visam pasauliui. Jas kuria AstraZeneca ir Johnson & Johnson. Tyrimai su gyvūnais rodo, kad jos veiksmingos, tačiau dar kyla nemažai klausimų dėl šalutinio poveikio.
Šias vakcinas būtinai reikia išbandyti su didelėmis žmonių grupėmis.
Kinijoje ir Rusijoje kuriamos vakcinos. Esu įsitikinęs, kad kažkur pasaulyje būtinai skiepys didelį kiekį žmonių vakcina, kuri nepraėjo visų patikrinimų.
Turime tris keturis mėnesius, kad ištirtume šalutinį poveikį. Visur, kur dalyvauju, man sako, kad turiu susitikti su tuo vaikinu Robertu Kenedžiu jaunesniuoju, kuris nekenčia vakcinų ir pasakoja apie jas nesąmones (Robert F. Kennedy, Jr., žymus aplinkosaugininkas, pasisakantis prieš vakcinas, - red. past.).
- Ar tik ne jis pasakojo, kad jūs pasinaudosite vakcinomis, kad pritaikytumėte mikročipus?
- Taip, jis Rodžeris Stounas (respublikonų lobistas Roger Stone, - red. past.), Lora Ingrem (laidų vedėja Laura Ingraham, pasisakanti prieš kaukių dėvėjimą, kritikuojanti B. Geitso propagaujamo centro veiklą, - red. past.). Jie sako: „Mes girdėjome, kad daug kas kalba apie tai, tai ir taip.“ Čia panašiai kaip Trampas. (...) Labai svarbu pasakyti vakcinas gaminančioms kompanijoms, kad jos statytų papildomus fakbrikus milijardams dozių. Bandau gauti keturis milijardus dolerių per Globalinį vakcinos ir imunizacijos aljansą ir dar tiek pat per Globalinį medicinos preparatų fondą. Tai mažiau nei procentas nuo papildomo įstatymo projekto sumos, tačiau tai svarbiausia, ką galime padaryti, kad išgelbėtume žmones ir grįžtume prie normalaus gyvenimo, jei pavyks.
- Jei gulėtumėte ligoninėje su koronaviruso, kokius vaistus norėtumėte naudoti?
- „Remdesivir“. Deja, jo bandymai JAV tokie chaotiški, kad beveik neįrodytas jo efektyvumas. (...) Taip pat ir „Dexamethasone“, kuris gana pigus ir tinka paskutinei ligos stadijai.
Iki kitų antivirusinių preparatų atsiradimo liko du trys mėnesiai. Iki antikūnių – tiek pat. (...)
Dalyvauju beveik visame kame, su kuo kovoja antimokslas. Tai – klimato kaitos problema, GMO ir vakcina.
Šaltinis: wired.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]