Lietuva toli nuėjo, kai atkūrė nepriklausomybę. Buvo visko, tačiau tendencijos aiškios, tapome neatskiriama Vakarų pasaulio dalimi. Taip, išmokos mūsų šalyje vis dar mažesnės, tačiau žmogaus teisių srityje mes esame lygiai tokie patys kaip belgai, prancūzai ar net slovėnai. Esame visi draugingos Europos Sąjungos bendrijos, galima sakyti, šeimos nariai.
Vienas svarbiausių proveržių – lyčių lygybė. Ir ne dviejų archainių, o kur kas didesnio skaičiaus lyčių.
Dažnas klausia, o kuo skiriasi skiriasi biologinė lytis (sex) ir socialinė lytis (gender)?
Skiriasi daug kuo. Tik ne visi tai jau išmoko suprasti. Tolerancija – svarbiausioji tokio supratimo dedamoji dalis.
Biologinė lytis – tai dviejų kategorijų arba dvinarė sistema, paremta žmogaus lytiniais organais, chromosomomis ir hormonais, kurie klasifikuoja žmones į biologinius vyrus (male) arba biologines moteris (female).
Socialinė lytis (gender) yra šiek tiek painesnė. Ji tokia paini, kad socialinei lyčiai nagrinėti yra dedikuotos akademinių studijų sritys. Studijos skirtos aiškintis, kiek mūsų gyveninams svarbus socialinės lyties vaidmuo. Socialinė lytis apima daug dalykų. Socialinė lytis yra tai, kaip žmogus identifikuojasi.
Kalbant paprasta kalba, jei turi penį, tu esi berniukas, jei turi vaginą – mergaitė. Jei gimsti tarplytis, kaip vienas iš 2000 žmonių, tai reiškia, kad tavo lytiniai organai yra neaiškūs ar nesutampa su tradiciniu supratimu, kaip turi atrodyti vyro ar moters lytiniai organai.
Tokiu atveju, o dažniausiai taip ir įvyksta, bus atliekama skubi operacija, kuri kūną padarys panašų ir atitinkantį vieną iš dviejų – vyrišką arba moterišką.
Visgi, socialinė lytis yra daug daugiau – tai socialinė kategorija.
Kiek iš viso yra socialinių lyčių? Tikslaus skaičiaus nėra, bet nemažai. Jau beveik visi supranta, kad biologinė lytis, tai nėra ta lytis, kuri turi viršenybę prieš kitų rūšių lytis.
Žinoma, diskutuoti apie tai reikia kuo daugiau, kad jaunimas, net vaikai nebūtų beraščiai ir mokėtų suprasti, kas jie yra iš tiesų. Vien žinia, kad pasaulyje gyvena ne tik vyrai ar moterys, jau savaime yra pažangos stumoklis.
Savybės, priskiriamos biologiniams vyrams ir biologinėms moterims keitėsi keičiantis laikams ir nebuvo vienodos skirtingose kultūrose. Socialinė lytis yra labiau kintanti, nei mes iš jos tikimės.
Pavyzdžiui Senovės Graikija turėjo tik vienos lyties sistemą, moterys buvo laikomos „išvirkščiais vyrais“.
O šiais laikais gydytojai po truputį ima keisti savo pažiūras apie lytis. Svarbiausia vaikų auklėjimas nuo mažens. Mes negalime versti net kūdikių pritapti prie netikslios dviejų lyčių sistemos.
Mes tiesiog turime sudaryti salygas kiekvienam pasirinkti tai, kas jam labiausiai tinka.
Susiję:
Lietuvoje stiprinamas jautrumas lesbietėms, gėjams, biseksualams ir translyčiams
Patarimas Gruzijos gėjams – persikelkite į Lietuvą
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]