![]() |
Tiltas per Kruną. |
Lietuvoje per šešerius metus dvigubai išaugo blogos būklės tiltų ir viadukų skaičius – nuo 67 iki 132. Apie tai skelbia valstybinis transliuotojas LRT.
Tai ne tik transporto problema.
Specialistai įspėja: karo Ukrainoje fone, kai Rusija atvirai grūmoja Vakarams ir branduoliniu ginklu, kiekvienas nesutvarkytas tiltas tampa silpna mūsų nacionalinės gynybos grandimi.
Pastaraisiais metais Kremlius ne kartą demonstravo agresiją prieš kaimynines valstybes, o kalbos apie branduolinių ginklų dislokavimą Kaliningrade kelia rimtą pavojų ir Lietuvai.
Tokiame geopolitiniame kontekste kiekvienas infrastruktūros objektas įgauna strateginę reikšmę – ne tik mobilumui, bet ir kariniam pasirengimui.
Atgrasymo analitikai perspėja: jei Lietuvoje kiltų poreikis greitai perdislokuoti kariuomenę ar NATO sąjungininkus, prasti tiltai gali tapti kliūtimi, stabdančia ar net paralyžiuojančia operacijas.
Blogiausiu atveju – tai gali lemti teritorijos praradimą ar neįgalumą atgrasyti.
Vien Kazbėjų tiltas per Vokės upę, uždarytas nuo 2018 m., simbolizuoja platesnę problemą – infrastruktūra tvarkoma lėtai, o strateginis požiūris dažnai užleidžia vietą biurokratijai.
Nepaisant to, kad šis tiltas turi kultūros vertės statusą, karinio saugumo kontekste prioritetas turėtų būti – funkcionalumas ir operatyvumas.
Laikas pažvelgti į tiltus ne kaip į transporto detales, o kaip į valstybės stuburo dalį.
Rusijos grėsmė nėra teorinė – tai realus, aktyvus pavojus, kuriam reikia ruoštis ne tik kariniais biudžetais, bet ir sutvarkytais keliais, tiltais bei viadukais.
Susiję:
Oficialu: šiuo metu Lietuvoje jau yra 109 blogos būklės tiltai ir skaičius nuolat auga
