2025 m. sausio 18 d.

 

B. Obama pažadėjo išlaikyti spaudimą Sirijai

1
Paskelbta: 2013-09-11 08:35 Autorius: Naujienų redaktorius
B. Obama pažadėjo išlaikyti spaudimą Sirijai. EPA-ELTA nuotr.
B. Obama pažadėjo išlaikyti spaudimą Sirijai. EPA-ELTA nuotr.

Prezidentas Barackas Obama teigė, kad sieks diplomatinėmis pastangomis pašalinti Sirijos cheminius ginklus, tačiau nurodė JAV kariuomenei „būti pasiruošusiai atsakyti“, jeigu šios priemonės nepasiteisintų, skelbia BBC.

Kreipdamasis per televiziją B. Obama sakė paprašęs Kongreso atidėti balsavimą dėl jėgos panaudojimo sankcionavimo.

JAV pagrasino oro antskrydžiais po cheminio ginklo atakos Damasko priemiestyje praėjusį mėnesį, kai žuvo šimtai žmonių.

Rusija pasiūlė Sirijai cheminių ginklų arsenalą perduoti tarptautinei kontrolei.

Nors Sirijos pareigūnai teoriškai sutiko, Vašingtonas ir jo sąjungininkai liko skeptiški.

Kalbėdamas iš Baltųjų rūmų B. Obama teigė, kad jo administracija ilgą laiką atmetė raginimus dėl karinės intervencijos Sirijoje, nes netikėjo, kad jėga gali padėti įveikti pilietinį karą.

Tačiau prezidentas pripažino, kad po rugpjūčio 21 dieną įvykusios cheminės atakos jis pakeitė nuomonę.

„Šių žudynių vaizdai pasibaisėtini“, – sakė B. Obama.

Sirijos vyriausybė griežtai paneigė esanti atsakinga už ataką ir dėl to apkaltino sukilėlius, siekiančius nuo valdžios nuversti prezidentą Bašarą al Asadą. Tačiau B. Obama tvirtina, kad JAV „žino“, jog dėl atakos kaltas B. al Asado režimas.

„Mes žinome, kad B. al Asado cheminio ginklo personalas ruošėsi atakai netoli teritorijos, kur jie paruošė zarino dujas, – sakė B. Obama. – Jie išdalijo dujokaukes savo kariams. Tada iš režimo kontroliuojamos teritorijos jie paleido raketas į 11 rajonų, kuriuos režimas bando išvalyti nuo opozicijos pajėgų.“

Pasak prezidento, ši ataka yra ne tik tarptautinio įstatymo pažeidimas, bet taip pat ir grėsmė JAV nacionaliniam saugumui.

Po „kruopščių apsvarstymų“ B. Obama nusprendė atsakyti pasinaudodamas „nukreipta į taikinį karine ataka“. Tačiau prezidentas pažadėjo, kad amerikiečių pajėgos nebus dislokuotos Sirijoje, kaip kad buvo Irake ir Afganistane.

Eltos inf.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. Pikasas
(2013-09-11 14:53:14)
(78.62.86.131) Parašė:

Pagaliau pasijautė proveržis kompromisų paieškose. Tai gali būti pirmas, bet labai svarbus žingsnis stabdant Bašaro al Assado režimo agresyvumą. Cheminiai masinio naikinimo ginklai Sirijoje turi būti pagaliau totaliai sunaikinti, o kartu su jais ir visi jų galimo panaudojimo planai. Pagal paprastą logiką - antras antras žingsnis galėtų būti Sirijos prezidento pasitraukimas iš posto. Beje, jei tai būtų padaryta po pirmų šimtų žuvusių, pilietinį karą galima buvo sustabdyti, o aukų skaičius nebūtų pasiekęs katastrofiško 100 tūkst. dydžio. Pagal teisinę abėcėlę esamas Sirijos režimas privalo atsakyti už padarytą katastrofišką žalą valstybės gyventojams ir visai ūkio infrastruktūrai. Sirijos valstybės atstatymas gali užsitęsti ilgą eilę metų. Per tą laiką gal ir teisminiai procesai įgis pagreitį. Kelias taikos link taip pat gali būti ilgas ir duobėtas, tačiau svarbiausia, kad toks kelias, matomai, gali būti surastas. Kaip jau esu komentavęs, kad griežtą karinį įsikišimą galima pasiekti sustabdyti tik abipusiais kompromisais tada, kai abi pusė to nori ir siekia įgyvendinti konkrečiais veiksmais. Taikos viltis įsižiebė ir negalima leisti jai užgęsti... Negalima pamiršti ir to fakto, kad apart cheminio ginklo atakose 1400 su viršum žuvusiųjų, per pilietinį karą jau ne tik žuvo virš 100 tūkstančių Sirijos gyventojų , bet po karo bus daugybė suluošintų invalidų. O kaip bus su tais gyvenamaisiais būstais, kurių priskaičiuojama apie 5 mln? O ką daryti tiems pabėgėliams, kur jiems grįžti, jei daugelio namai yra visiškai sugriauti? Tad cheminio ginklo sunaikinimas būtų tik dalinė, sakyčiau, laikina pergalė. Gali būti, kad Sirijos diktatoriui Bašarui al Assadui neleido atsistatydinti dar prasidėjusio konflikto pradžioje. Žinom, koks galingas "stogas" jį globojo ir dabar saugo. Tačiau, tai pateisinti žudynių organizatorių vis tiek negalima. Už nusikaltimus žmoniškumui Hagos teismas nepripažįsta jokių senatvės terminų. Atsakyti, manau, vis tiek teks. Jei to neįvyks, tai kentės ne tik JAV autoritetas, bet visuomenė supras ir tai, kokios šalys ir jėgos trukdo įvykti teisingumui.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras