Ši „Holtec International“ užsakyta publikacija 2015 m. liepos 31 d. pasirodė žurnale „Forbes Ukraine“, ją perspausdino „Holtec International“. Pažvelkime, kaip žmonėms buvo plaunami smegenys, kodėl jiems reikia „Holtec International“. Straipsnį parašė „Forbes Ukraine“ apžvalgininkė Ina Koval.
Pastaruosius šešis mėnesius Ukraina nevežė panaudoto branduolinio kuro (PBK) iš savo atominių elektrinių (AE) – Pietų Ukrainoje, Rivne, Chmelnickyje. Šis PBK turėjo būti perdirbtas ir laikomas Rusijoje, tačiau Rusija peržiūrėjo PBK aptarnavimo kainas.
2011–2014 m. šios kainos buvo skaičiuojamos rubliais ir kasmet augdavo vos 5 proc., taigi, žemiau nei infliacija Rusijoje ir Ukrainoje. Per metus PBK perdirbimas Rusijoje Ukrainai kainuodavo 200 mln. dolerių. Dabar dėl ekonominio faktoriaus viskas pakito.
Ukrainoje 60 proc. elektros energijos gaunama iš AE, todėl bet kurios iš jų uždarymas sukeltų rimtas problemas elektros energijos sektoriuje.
Nuo 2018 m. Ukraina įsipareigojo PBK ne tik laikyti savo teritorijoje, bet ir pasiimti iš Rusijos visas radioaktyvias šiukšles.
Pagal 1997 m. rugsėjo 5 d. konvenciją dėl PBK visos radioaktyvios šiukšlės turi būti laikomos tos šalies, kur jos buvo naudotos, teritorijoje. Ukraina ratifikavo šį dokumentą 2000 m.
Dar prieš dešimt metų Ukraina nusprendė PBK laikyti saugyklose „iki geresnių laikų“. 2005 m. gruodį po tenderio buvo pasirašyta sutartis su JAV kompanija „Holtec International“, kad Černobylio zonoje būtų pastatyti Centrinė PBK saugykla (CSFSF).
Ji turėjo būti pradėta statyti 2007 m. ir baigta 2010 m., tačiau statybos dar nė neprasidėjo. Galiausiai yra slaptos jėgos, kurios nori sukompromituoti šį projektą.
CSFSF yra pramoninė vieta, į kurią PBS bus gabenamas iš 16 529 branduolinio kuro saugyklų, esančių Ukrainoje. CSFSF bus sudaryta iš 94 saugyklų. Branduolinės atliekos bus saugomos daugiau nei 100 metų.
„Branduoliniai traukiniai“ iš Rusijos į Ukrainą per pastaruosius penkerius metus atvežė branduolinių šiukšlių saugojimui visam laikui. Už šias paslaugas Rusija sumokėjo 1 mlrd. dolerių.
Kijevas neseniai sulaukė žaliųjų kritikos, jų atstovas Oleksandras Ščerbanas sako, kad jie bijo naujo „branduolinio sprogimo“, kuri gali įvykti saugykloje. Tačiau PBK nesprogsta. Jis subyra į dalis, kaip vaza. Jei saugykla būtų bombarduojama iš oro, radioaktyvūs fragmentai išsimėtytų kilometro spinduliu, tačiau, kaip teigia specialistai, tokia situacija neįmanoma.
„Holtec International“ panašia veikla užsiima 15-oje valstybių visuose žemynuose: nuo Švedijos, Ispanijos, Jungtinės Karalystės iki Meksikos ir Pietų Afrikos Respublikos, Kinijos ir Brazilijos bei JAV. Iš viso pasaulyje ši kompanija instaliavo 740 saugyklų. „Holtec International“ darbų ir įrangos kaina – 300 mln. dolerių. Finansuojama bus kaip JAV bankų paskola kompanijai „Energoatom“.
Branduoliniai reaktoriai, kad pagamintų elektros, naudoja tik 3–4 proc., likę 96–97 proc. tampa brangiausiomis pasaulyje atliekomis.
Daugumoje pasaulio šalių panaudotas branduolinis kuras laikomas saugyklose, kol atsiras geresnės technologijos, kurios galės uraną perdirbti, kad jis vėl būtų tinkamas naudojimui. Tokioms technologijoms atsirasti dar prireiks 25–30 metų.
Šaltinis: holtecinternational.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]