Jei jau įsivedame eurą, tai kartu likviduokime ir visus įsiskolinimus dirbantiems žmonėms bei pensininkams. Antraip vardan ko tuomet Lietuva įsiveda eurą?
Puiki proga gražiai įsivesti eurą. Bet neišnaudojama
Neatsistebiu ir Seimo, ir Vyriausybės sąmoningu aklumu. Juk euro įvedimui ruošiamasi iš esmės klastojant socialinius rodiklius. Vakarus gal ir galima apgauti „pagražintais vaizdeliais“, tačiau savus apgauti nepavyks. Žiemą mėnesį kitą pakalbėjusi apie įsiskolinimo pensininkams likvidavimą, dabar valdančioji dauguma apie tai apskritai užtilo. O kur dar šimtai tūkstančių biudžetininkų, ir ypač kultūros, socialinių darbuotojų?
Juk kai į valdžią atėjo konservatoriai, jie totaliai pjovė atlyginimus visiems, kam atlyginimai mokami iš biudžeto. Iš pradžių visiems biudžetininkams buvo sumažinti baziniai dydžiai (kurių pagrindu ir skaičiuojami atlyginimai) – nuo 490 Lt iki 475 Lt. Tarsi to būtų negana, vėliau dar papildomai buvo sumažintos algos pažeidžiamiausiems biudžetinio sektoriaus darbuotojams (kultūros, socialiniai darbuotojai, valytojai, vairuotojai ir t. t.). Jiems socialinis teisingumas neatkurtas iki šiol.
Tad kelčiau klausimą iš esmės: jei jau Lietuva įsiveda eurą (nors kodėl to nedaro 10 kartų didesnę rinką už mus turintys lenkai?), tai valdantiesiems būtų garbės reikalas ta proga atsiskaityti su visais skolininkais. Ir su pensininkais, ir su visais biudžetininkais.
Tačiau valdantieji elgiasi priešingai: euras bus, o kada bus grąžintos skolos pensininkams bei atkurtos prieš krizę buvusios algos daliai biudžetininkų, ir toliau tylima. Valdančiuosius suprasti galima: įvairiausiems euro garantiniams fondams reikia ne vieno milijardo litų. Štai kas suryja lėšas, kurių taip laukia pažeidžiamiausi mūsų visuomenės sluoksniai. Ir, valdančiųjų nuomone, dar palauks.
Euras bus naudingas tik verslui ar ir visai tautai?
Siūlau atmesti visą tą dalies žiniasklaidos keliamą triukšmą apie gerovę, kurią mums atneša euras. Ir siūlau labai blaiviai į tai pažiūrėti. Taigi, kam iš tikrųjų bus naudingas euro įvedimas? Verslininkams? Be abejo, ypač tiems, kurie vykdo eksporto ir importo operacijas. Politikams? Dar ir kaip: jiems ir joms vakariečiai Briuselyje draugiškai plos per petį – šaunuoliai.
Dar euras bus naudingas tiems ir toms, kas dažnai keliauja: nebepalikinės bankams procentų už valiutos keitimą. O didžiajai daliai mūsų visuomenės narių ką duos euro įvedimas? Visų pirma daugiau ar mažiau šoktelėjusias kainas. Visas: nuo NT iki duonos. Tai patvirtina visų Rytų Europos šalių, kurios jau įsivedė eurą, praktika. Tad mūsų politikai šia tema galėtų bent jau patylėti. Nors mūsų importuotojai ir eksportuotojai taip pat nemažai sutaupys, nebekeisdami valiutos, kainų mažėjimui tai neturės jokios įtakos. Tai tas pats, kaip anksčiau kai kurioms prekėms buvo sumažintas PVM. Ir ką, ar jos atpigo tiek pat?
Tad ne euro įvedimas svarbus dabartinėje situacijoje, o visuomenės nuteikimas ir padėjimas jai pasiruošti gyventi jau su bendra europine valiuta. Pirma, grąžinti visas jau minėtas skolas daliai visuomenės. Antra, kiek ir kam tik įmanoma – padidinti algas bei pensijas. Trečia, numatyti socialinę pagalbą jautriausioms skurdui gyventojų grupėms – daugiavaikėms šeimoms, vienišoms motinoms / vienišiems tėvams. Štai ką būtina daryti jau dabar, o ne su pasididžiavimu demonstruoti visuomenei lietuviškų euro centų rinkinius.
Bronis Ropė yra Ignalinos rajono meras, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas į prezidentus