Birželio viduryje Lietuvos Helsinkio grupė, Lietuvos žmogaus teisų asociacija ir kiti visuomeniniai judėjimai kreipėsi į Prezidentę, Seimą ir Vyriausybę bei atsakingas ministerijas dėl mūsų šalyje varžomų pilietinių laisvių ir persekiojamų taikių mitingų organizatorių.
Teismuose iškeltos administracinės bylos buvusiam Lietuvos užsienio reikalų ministrui, Nepartinio demokratinio judėjimo lyderiui profesoriui Povilui Gyliui, Lietuvos Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariams Romualdui Ozolui, Bronislovui Genzeliui ir Alvydui Medalinskui atskleidė Susirinkimų įstatymo spragas, kuriomis piktnaudžiaudama valdžia varžo konstitucines piliečių teises. Visuomenininkai kėlė klausimą: ar valstybės įstaigos dar laikosi Konstitucijos, ar piliečiai dar gali rinktis į taikius susirinkimus ir laisvai juose reikšti savo nuomonę bei įsitikinimus?
Pareiškime reikštas susirūpinimas, kad valdžia pradėjo aktyvių piliečių persekiojimą už jų įsitikinimus ir pažiūras. Ji tai daro prisidengdama „skylėtu“ Susirinkimų įstatymu, kurio normos prieštarauja ne tik Konstitucijai, bet ir Visuotinei žmogaus teisių deklaracijai, Tarptautiniam pilietinių ir politinių teisių paktui bei Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijai.
Visuomenininkai reikalavo, kad Seimo frakcijos ir komitetai nedelsiant stabdytų šiuos antikonstitucinius veiksmus, imtųsi parlamentinės kontrolės bei kitų politinių priemonių, gindami konstitucines piliečių teises rinktis į taikius mitingus. Taip pat reikalauta nedelsiant parengti Susirinkimų įstatymo pataisas, kad nebeliktų erdvės valdžios pareigūnų piktnaudžiavimui, o pats įstatymas neprieštarautų tarptautinės teisės normoms ir Lietuvos Konstitucijai.
Tokią visuomenininkų poziciją patvirtino Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas, birželio 29 dieną paskelbęs nutarimą, kuriuo išteiso B. Genzelį, R. Ozolą ir A. Medalinską. Tapo akivaizdu, kad valdžia iš tikrųjų siekia suvaržyti aktyvius Lietuvos žmones, prisidengdama ydingu Susirinkimų įstatymu.
Reaguodamas į šią padėtį Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas prieš tris dienas išsiuntė vidaus reikalų ministrui Artūrui Melianui ir Teisingumo ministrui Remigijui Šimašiui laiškus, kuriais ragina atsižvelgti į visuomenininkų perspėjimą apie pilietinėms laisvėms iškilusią grėsmę ir parengti bei pateikti Seimui Susirinkimų įstatymo pakeitimo įstatymą.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]