Liepos 9 d. Lietuvos kariuomenės Jungtiniame štabe Vilniuje krašto apsaugos sistemos vadovybei, užsienio šalių gynybos atašė ir žiniasklaidai bus pristatytas Lietuvoje steigiamo NATO štabo – NATO pajėgų integravimo vieneto (NPIV) – projekto eiga, jo vadovybė, užduotys, struktūra. Taip pat svečiams bus aprodytos patalpos, kuriame veiks tarptautinis štabas. Oficiali NATO pajėgų integravimo vieneto inauguracija, planuojama, vyks rudenį.
Šis NATO štabas – bus viena iš priešakinių NATO vadaviečių Lietuvoje. Jis bus atsakingas už sąjungininkų itin aukštos parengties pajėgų (angl. Very High Readiness Joint Task Force, VJTF) ir papildomų greitojo reagavimo elementų dislokavimą mūsų regione. Štabas veiks kaip sąveikos tarp nacionalinių ir NATO pajėgų tarpininkas – prisidės prie gynybos planavimo, sąjungininkų mokymų ir pratybų, taip pat bus atsakingas už ryšio tarp NATO operacinių vadaviečių palaikymą.
Tarptautiniame štabe Vilniuje tarnaus apie 40 karių, kurių pusę sudarys Lietuvos karininkai ir puskarininkiai, likę bus skiriami iš NATO šalių. Pirmąją rotaciją, trejus metus, Lietuvoje įkurtam NATO pajėgų integravimo vienetui vadovaus Danijos kariuomenės pulkininkas. Jo pavaduotoju bus Lietuvos karininkas.
Lietuvoje įsikūrusio NATO pajėgų integravimo vieneto inauguracija numatyta rudenį, tačiau tiek Lietuvos, tiek ir kitų šalių NPIV jau yra pradėję savo veiklą.
Atsižvelgiant į Rusijos agresiją pietryčių Ukrainoje ir pasikeitusią saugumo situaciją, 2014 m. NATO Velso viršūnių susitikime buvo patvirtintas NATO parengties veiksmų planas ir nuspręsta Baltijos šalyse, Lenkijoje, Rumunijoje ir Bulgarijoje įkurti NATO pajėgų integravimo vienetus. Pagrindinis šių elementų tikslas – palengvinti itin aukštos parengties jungtinių pajėgų ir papildomų greitojo reagavimo elementų dislokavimą regione, siekiant išlaikyti Aljanso gebėjimą greitai reaguoti į besikeičiančią situaciją.
NATO štabas Vilniuje, veikdamas kartu su nacionalinėmis pajėgomis, identifikuos šalyje transporto mazgus, svarbiausią logistinę ir kitos paskirties infrastruktūrą, kuri leis NATO greitojo reagavimo pajėgas perdislokuoti į regioną kiek įmanoma greičiau.
Padedant NATO Pajėgų integravimo vienetui, kai kurie ypač greito reagavimo pajėgų vienetai prireikus galės būti perdislokuoti jau per 2 dienas, kiti – per mažiau nei savaitę.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]