Po beveik penkerių metų tuometinis Japonijos premjeras Naotas Kanas (Kan Naoto) kovo 4 d. britų dienraščiui „The Telegraph“ papasakojo, kad po 2011 m. kovo 11 d. Fukušimos atominės elektrinės (FAE) tragedijos Tokijas ir visa Japonija buvo per plauką nuo branduolinės katastrofos. Ketinta evakuoti 50 mln. žmonių.
Pasak N. Kano, tuomet panika ir sąmyšis kilo aukščiausiuose Japonijos vyriausybės sluoksniuose.
„Visos Japonijos egzistavimas kabėjo ant plauko“, – prisiminė N. Kanas.
FAE tragedija įvyko, kai Fukušimą 2011 m. kovo 11 d. sudrebino didžiausias visų laikų Japonijoje net 9 balų žemės drebėjimas, sukėlęs cunamį, kurio bangos siekė 15 m. Dėl to nutrūko elektros tiekimas FAE, išsilydė trys iš šešių reaktorių, radioaktyvios medžiagos pasklido į aplinką.
Kovo 15-ąją, po keturių dienų nuo katastrofos, radiacija jau buvo pasklidusi visame pasaulyje. Tokiją nuspręsta evakuoti, pasirengta ypatingajai padėčiai.
FAE valdytojas Masao Jošida (Yoshida Masao) vėliau pasakojo tuo metu ketinęs įvykdyti ritualinę savižudybę (sepuku; žodis „harakiri“ yra įžeidžiantis – red. past.).
„Černobylio katastrofa buvo siaubinga, bet jame buvo tik vienas reaktorius, o Fukušimoje šeši“, – sakė N. Kanas.
Dėl FAE katastrofos 400 tūkst. japonų evakuota, daugelis jų namo negrįžo. Nėra tiksliai žinoma, kiek mirčių sukėlė ir dar sukels ši katastrofa. Oficialiai pranešama tik apie 37 mirtis.
20 km zonoje aplink FAE niekam gyventi neleidžiama. Atlikta tyrimų, kurie parodė, kad regione padaugėjo vaikų vėžio atvejų.
Pasak N. Kano, FAE katastrofa „tebevyksta“ ir šiandien, nes „antrajame ir trečiajame reaktoriuose tebėra radioaktyvaus vandens, kuris, nepaisant to, ką sako TEPCO, išteka į aplinką kasdien“.
N. Kanas sako po FAE katastrofos iš branduolinės energetikos šalininko tapęs griežtu jos oponentu.
Tuomet FAE valdytoja korporacija TEPCO „nesuteikė aiškios informacijos“, sakė buvęs premjeras. Tai jį išgąsdino ir „labai šokiravo“, nes aiškių atsakymų nebuvo. Vyriausybės patarėjas branduolinės energetikos klausimais Nobuakis Terasaka (Terasaka Nobuaki) premjerui tuomet atšovė: „Nieko nežinau, mano specialybė – ekonomistas.“
Ekonomistas N. Terasaka buvo atleistas, o vasario 29 d. TEPCO vadovas Cunehisa Kacumata (Katsumata Tsunehisa) bei du buvę TEPCO viceprezidentai Sakajė Mutas (Muto Sakae) ir Ičiras Takekuras (Takekuro Ichiro) apkaltinti dėl 44 pacientų, kuriuos teko evakuoti iš greta FAE buvusios ligoninės mirties ir 13 žmonių, tarp kurių buvo ir pareigūnai, sužeidimo.
Paaiškėjo, kad ši trijulė darbuotojai nuo 2009 m. birželio žinojo, kad FAE gali būti pažeistas cunamio, tačiau nesiėmė jokių priemonių.
TEPCO tik 2012 m. spalį pripažino, kad katastrofos buvo galima išvengti.
N. Kanas pareiškė, kad teisme liudys prieš C. Kacumatą.
Šaltinis: telegraph.co.uk
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]