Buvęs JAV specialiųjų pajėgų Afganistane ir Irake vadas generolas leitenantas Maiklas T. Flinas (Michael T. Flynn) nevengia aštresnio žodžio, pats rašo publicistinius straipsnius, knygas. Žvalgybos specialistas pareiškė, kad jei nebūtų kilęs Irako karas, „islamo valstybė“ (IS) dabar neegzistuotų.
„Pirmiausia mes nukeliavome į Afganistaną, kur buvo „Al-Qaeda“, tada į Iraką. Vietoje to, kad paklaustume savęs, kodėl atsirado teroro fenomenas, mes ieškojome lokacijų. Tai didžioji pamoka, kurią turime išmokti, kad vėl nedarytume tų pačių klaidų“, – sakė M. T. Flinas.
JAV armijoje jis tarnavo daugiau kaip 30 metų, o Afganistane ir Irake buvo nuo 2004 iki 2007 m. Jis pareiškė besigailįs savo vaidmens Irako kare. Pasak kariškio, teroristų atakos Rugsėjo 11-ąją leido JAV sukurti pragaištingas karines doktrinas. JAV užėmė Iraką, kai aukšti pareigūnai – prezidentas Džorždas Volkeris Bušas (George W. Bush), viceprezidentas Dikas Čeinis (Dick Cheney) ir valstybės sekretorius Kolinas Pauelas (Colin Powell) – pateikė melagingus žvalgybos duomenis apie Sadamo Huseino tariamai turimus masinio naikinimo ginklus ir galimus ryšius su „Al-Qaeda“.
„Tai buvo milžiniška klaida. Nors Sadamas Huseinas buvo brutalus, tiesiog pašalinti jį buvo klaida. Tas pats pasakytina ir apie Muamarą Kadafį ir Libiją, kuri dabar žlugusi valstybė. Istorinė klaida buvo ėjimas į Iraką“, – pasakojo kariškis.
Pasak M. T. Flino, JAV buvo suėmusi IS vadovą Abubakrą al Bagdadį (Abu Bakr al-Baghdadi) ir laikė Bukos kalėjime Irake 2004 m. vasarį, bet jis buvo paleistas kaip nekeliantis pavojaus tų pačių metų gruodį: „Mes buvome per kvaili. Nesuprantome, ką turėjome ten tuo metu. Kai nutiko Rugsėjo 11-oji, viską užgožė emocijos, todėl mes aiškinomės, iš kur tie kalės vaikai atėjo ir kaip juos nužudyti. Tuo tarpu turėjome klausti savęs, kodėl jie mus užpuolė, o ne iš kur. Strategiškai žygiavome priešinga kryptimi.“
M. T. Flino teigimu, teroro atakos Paryžiuje, Libane, Malyje, Rusijos lėktuvo numušimas Egipte rodo, kad IS turi išvystytą struktūrą.
„Buvo daug pranešimų, strateginių ir taktinių įspėjimų. Net kai IS nariai patys sakė, kad atakuos užsienyje, niekas rimtai į tai nežiūrėjo. Europoje nėra lyderystės struktūros. Nė viena Europos šalis neturi lyderio. Ta pati problema JAV, nors ir ne tokia ryški“, – aiškino M. T. Flinas.
Jo manymu, bombardavimo iš oro nepakanka, reikalingos antžeminės pajėgos, kad būtų sunaikinta IS. Tam reikia bendradarbiauti su Rusija ir Jungtinėmis Tautomis. Tam prireiks metų kitų, tačiau kai regione vėl bus saugu ir stabilu, pabėgėliai bus grąžinti į jį.
Šaltinis: spiegel.de
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]