Gegužės 8 dieną Jakutske atidengė paminklą Sovietų Sąjungos generalisimui Josifui Stalinui. Tai jau trečias paminklas Sacha-Jakutijoje, kurios trečdalį teritorijos Stalino represijų metais užėmė GULagai.
Jakutijos komunistai laukė leidimo statybai šešerius metus. Buvęs respublikos sostinės meras leidimo nedavė, o dabartinis tokią iniciatyvą palaikė, tačiau vis dėlto paminklas iškilo privačioje teritorijoje.
Paminklas Stalinui buvo atidengtas gegužės 8 dieną Jakutske deimantų gavybos kompanijos ofiso teritorijoje. Jis pagamintas iš bronzos ir yra 2,5 metrų aukščio. Kaip pranešė RIA naujienų agentūra, paminklą nuliejo Šiaurės Osetijos meistrai, o pastatytas buvo iš Jakutsko gyventojų aukų.
Jakutijos komunistai kreipėsi į valdžią dėl sklypo paminklui dar 2007 metais. Tačiau tuometis meras Jurijus Zabolevas atsisakė suteikti vietą Veteranų skvere. Jis pasakė nemanąs, kad Stalinas yra vertas paminklo. „Kol aš esu miesto galva, paminklo Stalinui Jakutske nebus“, - pareiškė Zabolevas.
Kaip Interfaksui papasakojo Jakutijos kompartijos pirmasis sekretorius Viktoras Guborevas, Veteranų tarybos aktyvistai visus metus derėjosi su kompanija „Anabaro deimantai“, ir galų gale generalinis direktorius Matvejus Jevsejevas sutiko, kad Stalino biustas būtų pastatytas kompanijos ofiso teritorijoje.
Pasižiūrėti paminklo atidengimo susirinko apie 100 žmonių, dauguma vyresnio amžiaus. Skambant iškilmingai muzikai ir džiaugsmingai šūkčiojant miniai, RF kompartijos sekretorius, Valstybės Dūmos deputatas Kazbekas Taisajevas, „Anabaro deimantų“ generalinis direktorius Matvejus Jevsejevas, kompartijos vietos skyriaus vadovas Viktoras Gubarevas ir karo veteranas Georgijus Aprosimovas atidengė paminklą Stalinui.
Dabartinis Jakutsko vadovas Aisenas Nikolajevas, beje, jokių prieštaravimų dėl paminklo neturi.
Gegužės 8 dieną atidengtas monumentas – jau trečiasis respublikos teritorijoje. Paminklai vadui jau stovi miestuose Mirnij ir Amga.
Visuomeninių organizacijų duomenimis, Jakutijos teritorijoje Stalino represijų metais buvo 105 GULagai. Jie buvo išsidėstę paties atšiauriausio klimato rajonuose – Ledynuotojo vandenyno pakrantėse, Lenos, Janos, Kolymos upių deltose, prie Čiukotkos ir Magadano sričių sienų. Jakutijos lageriai užėmė apytikriai 1 milijoną kvadratinių kilometrų, kas sudaro trečdalį respublikos teritorijos.
Kaip laidojo Staliną prieš 60 metų 1953 metų kovo 5 dieną (kino kronika):
Vertė Alicija Žukauskaitė
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]