2024 m. gegužės 23 d.

 

Byla dėl Lietuvos-Lenkijos elektros energijos jungties - Aarhuso konvencijos Atitikties komitete

5
Paskelbta: 2014-07-12 10:45 Autorius: Asociacijos „Rudaminos bendruomenė“ pranešimas spaudai

Lazdijų rajono Rudaminos miestelio bendruomenė Lietuvos valdžios ir energetikos verslo struktūrų veiksmus apskundė Jungtinių Tautų Aarhuso konvencijos Atitikties komitetui. Praėjusį penktadienį sulaukta patvirtinimo, kad bus tiriama, ar Lietuvos valdžia ir energetikos verslas teisėtai braunasi per žmonių sodybas ir unikalų gamtinį kompleksą pietvakarių Lietuvoje.

Viršuje- taip natūralios balinių vėžlių ir kitų saugomų rūšių buveinės atrodo po energetikų invazijos. Asociacijos „Rudaminos bendruomenė“ nuotrauka. Apačioje: protokolai liudija, kad taip vadinamuose visuomenės supažindinimo renginiuose ES milijonus gavę LitPol Link projekto užsakovai ir vykdytojai diskutavo patys su savimi.

Į Aarhuso konvencijos atitikties komitetą Rudaminos bendruomenė kreipėsi praėjusių metų pabaigoje, prieš tai išnaudojusi visas viešojo intereso gynimo galimybes Lietuvoje. Lietuvos valdininkai ir teismai neįžvelgė problemų dėl to, kad galinga Lietuvos ir Lenkijos elektros energijos jungtis (LitPol Link) projektuota tinkamai neįvertinus technologinių ir vietos alternatyvų bei į planavimą ankstyviausiame etape neįtraukus visuomenės. Negana to, 40 narių turinčiai bendruomenei bei keleto privačių valdų savininkams ėmus aktyviai ginti savo teises, sulaukta spaudimo iš Valstybės saugumo departamento ir verslo struktūrų. Tai tik sustiprino rudaminiškių abejones, ar Lietuvos Respublika iš tiesų laikosi prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų garantuoti žmonių teises į švarią ir saugią aplinką.

Dar 2008 metais valstybių Aarhuso konvencijos šalių trečiasis susitikimas pritarė Kazokiškių bendruomenės skundą ištyrusio Atitikties komiteto išvadoms, kad Konvencijos nuostatos nėra tinkamai perkeltos į Lietuvos teisės aktus ir kad lietuviai negali įgyvendinti Konvencijos jiems garantuojamų teisų. Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją, ratifikuotos konvencijos turi įstatymo galią, todėl jų nuostatos turi būti taikomos tiesiogiai, nepriklausomai nuo žemesnio lygmens teisės aktų. Tačiau, kvalifikuotų teisininkų nuomone, šio principo Lietuvoje nesilaikoma iki šiol, ir tai bus antras kartas, kai Lietuvos institucijų sprendimus tirs ši svarbi tarptautinė organizacija.

Pasak bendruomenę atstovaujančios advokatės Ramunės Ramanauskienės, LitPol Link projekte Aarhuso kovencija, prie kurios Lietuva prisijungė dar 2001 m., buvo šiurkščiai pažeista keletą kartų. Pavyzdžiui, tuometinis energetikos ministras Arvydas Sekmokas be privalomų viešų konsultacijų priėmė sprendimus dėl elektros energijos perdavimo infrastruktūros technologinio pobūdžio. Atitinkamas planavimo ir poveikio aplinkai vertinimo procedūras organizavusios ir vykdžiusios bendrovės Lietuvos energija, LITGRID, LitPol Link bei Sweco Lietuva planavimo etapą po etapo užbaiginėjo patvirtindami protokolus, kuriuose nebuvo nė vieno suinteresuotos visuomenės atstovo parašo. Kuomet vėliau paaiškėjo, kad bendruomenė ir jos pasitelkti ekspertai poveikio aplinkai vertinime iš tiesų aptiko esminių klaidų, tarp jų- kuriozišką „neapsižiūrėjimą“, kad elektros linijos atkarpos galėtų būti grupuojamos su Rail Baltica geležinkeliu, Sweco Lietuva specialistai ir energetikai bandė tai pateikinėti kaip nereikšmingą aplinkybę ir išsisukinėjo prielaidomis apie neva pailgėsiančią linijos trasą. Taip pat, pateikiant klaidingus duomenis apie Europoje panašiuose projektuose dabar taikomų požeminio kabelio intarpų kaštus, buvo pažeista Aarhuso konvencijos nuostata spręsti dėl tinkamiausios linijos tiesimo technologijos, ankstyviausiame etape konsultuojantis su suinteresuota visuomene. Principinį leidimą projektui vykdyti suteikęs Alytaus regioninis aplinkos apsaugos departamentas akivaizdžiai buvo nekompetentinga institucija ir nepajėgė atlikti skaidrios ir nešališkos projekto ekspertizės. Nepaisant minėtų abejotinų veiksmų ir sprendimų, Lenkijoje registruotos bendrovės LitPol Link vadovas Jaroslavas Neverovičius tapo Lietuvos energetikos ministru.

Pažymėtina, kad jau anksčiau pavasarį kitos tarptautinės sutarties- Europos laukinės gamtos ir natūralių buveinių apsaugos konvencijos (kitaip- Berno konvencijos)- biuras Aplinkos ministerijai adresuotame rašte primygtinai rekomendavo nutraukti elektros energijos perdavimo oro linijos statybą ir atlikti nešališką tyrimą dėl neigiamo poveikio statybos zonoje Lazdijų rajone aptinkamoms šios konvencijos saugomoms gyvūnų rūšims bei Žuvinto biosferos rezervatui. Rudaminos bendruomenės narys dr. Ramūnas Valiokas išreiškė nuostabą, kad užuot vykdžiusios šias rekomendacijas, Lietuvos institucijos ir atsakingos organizacijos ėmėsi dar didesnio spaudimo. Bendruomenę pasiekė tūkstantinės sąskaitos už Jaroslavo Neverovičiaus dalyvavimą teismo posėdžiuose, žemės sklypų savininkai kviečiami „susitikti“ su VSD pareigūnais.

Rudaminos bendruomenės pirmininkė Rūta Cimakauskienė patikino, kad bet kokie valdžios ir verslo struktūrų daromi žmogaus teisių ir aplinkos pažeidimai yra kruopščiai registruojami ir apie juos toliau informuojamos tarptautinės organizacijos bei Europos Komisija. Pastarosios vaidmuo šiame projekte taip pat išlieka abejotinas, kadangi, deklaruodama ypatingą didžiųjų energetikos projektų skaidrumą, tuo pačiu metu, ji nesiima jokių prevencinių priemonių užkirsti kelio piktnaudžiavimui galia ir milžiniškomis mokesčių mokėtojų pinigų sumomis.

Papildoma informacija: Asociacija Rudaminos bendruomenė“, tel. 8 615 34204, el.p. [email protected]

Apie Asociaciją Rudaminos bendruomenė (kodas 300109643). Lazdijų r. Rudaminos miestelio ir aplinkinių vietovių žmonių iniciatyva, bendruomenė buvo įkurta 2005 m., siekiant puoselėti kaimynystę, vietos tradicijas, kultūrinį paveldą bei atstovauti gyventojų interesus. Bendruomenės pirmininkė- Rūta Cimakauskienė. Bendruomenė vienija virš 40 narių, kurie ją išlaiko savo lėšomis.

Rudamina, 2014.07.02

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
5. Adomas
(2014-08-06 14:06:58)
(5.20.52.103) Parašė:

Ir vėl raudoni kvietkai kaip Žigaičiuose, pražydo prasiblaiviusiuose Lazdijų kaimuose, ar čia jau panstvos valdos parasidėjo, cykiai supirkus ir finansiškai aneksavus, vietos žemes!Kaip kažkada Okupuotose Rasprūdos žemėse!4. Koncervo psichologija
(2014-07-13 15:51:15)
(188.69.214.81) Parašė:

"Na, o visi valstybines reiksmes projektai kainuoja, aisku, ir gamtai ir pan." Tai va, kai Lietuva prapils bylą Ženevoje, tą kainą ir susimokėsit iš savo nusikaltėliškos partijos kišenės, propagandiste.3. MIELASIS MASKVOS POLITIKIERIAU
(2014-07-13 14:48:21)
(84.46.128.129) Parašė:

Kieno politiką vykdė konservatoriai su Grybauslkaite, kai į Vilnių tardyti LR pilietę Kusaitę atvyko Rusijos FSB?? Kai išdavė Gudijos opozicijos sąskaitas?? Kai sutuoktinius Gatajevus gelbėjusius našlaičiais likusius čečėnų vaikus 10 mėnesių įgrūdo areštinėn? VĖLIAU SUOMIJA GATAJEVAMS SUTEIKĖ POLITINĮ PRIEGLOBSTĮ ir atsisakė juos išduoti LR teisėtvarkos pareigūnams..2. Maskvos politika
(2014-07-13 00:08:29)
(178.250.32.44) Parašė:

Maskvos politika- nei daugiau, nei maziau. Kremliaus strategai savo naudai jau apie penkiolika metu itin rafinuotai naudojasi visais Vakaru demokratijos institutais siekiant savo tikslu: sulaiko snipus JAV- toj valstybej tiems snipams nusamdomi ginti advokatai, prirasoma daugybe skundu ir pan.; trukdo kokius nors strateginius silpnesniu kaimyniniu valstybeliu projektus tose salyse- per vietinius teismus, institucijas pradeda daugybe ivairiu procesu, bylu. Durneliais mus laiko ir viskas. Kitas klausimas, kad uz paimama projektu igyvendinimui turta reik zmonems saziningai apmoket. Na, o visi valstybines reiksmes projektai kainuoja, aisku, ir gamtai ir pan. O gal Jus, Priklausomi Ekspertai, laukiat griztant maskoliu, kurie toliau visa Lietuva ters mazutu ir savo "matu"? Tada aisku, reikia viska Lietuvoj konservuot ir laukt okupantu, ateisianciu per tuos naujus karus. Zodziu, esant dabartinei situacijai nereik seiletis, reik isskirti esme. O ta esme tokia, kad turime susisieti su Vakaru pasauliu kuo tampresniais rysiais, diena is dienos mazinti bet kokias priklausomybes nuo revansistines ir imoerines Rusijos.1. Kokie
(2014-07-12 11:13:18)
(212.83.146.237) Parašė:

saunuoliai!!!- Didziausia didziausia pagarba. Kaip ir zygaitiskiams- pirmiesiems! Tikrai atsiranda vis daugiau Tevyne mylinciu,jai pasisventusiu. Po referendumo rezultatu- nors vilku stauk nuo zmoniu abuojumo.-Samoningumo lygis beveik bergzdzias.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras