Čekijos premjeras Petras Nečasas atsistatydino ne dėl tariamos meilužės, kaip bandyta teigti, o dėl kur kas rimtesnių priežasčių, rašo Čekijos spauda, jai antrina ir Vakarų žiniasklaida. Pasak BBC, „Nečasas valdžią paliko po korupcijos ir piktnaudžiavimo valdžia skandalo“ (http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-22930710).
Dienraštis „Mladá fronta DNES“ apie atsistatydinusį premjerą rašo: „Jis pradėjo eiti savo pareigas kaip daug žadantis premjeras, vadintas „ponu Nesusitepusiuoju“. Dabar jam tenka palikti pareigas susitepus gana keistu būdu. Tai – aukščiausio lygio politinis skandalas“.
Čekijos prezidentas Milošas Zemanas paprašė P. Nečaso pabūti laikinuoju premjeru, kol bus suformuotas naujas ministrų kabinetas. Pasak šalies vadovo, kaltinimai vyriausybei, pateikti birželio 19-ąją, yra „rimti“.
Policija, atlikusi kratas vyriausybės rūmuose ir privačiuose biuruose, aptiko galimai korupcijos būdu įgytų 150 mln. kronų (8 mln. JAV dolerių), dešimtis kilogramų aukso ir didelius kiekius svarbių dokumentų.
Ilgametė premjero bendražygė, tapusi skandalo ašimi (jos pavardė figūruoja net skandalo – „Nagygeito“ - pavadinime) – 48 metų Jana Nagyová – įtariama papirkinėjusi buvusius Čekijos parlamento narius, siūlydama jiems aukštus postus valstybinėse firmose bei galimybę grįžti į valdžią.
Taip pat J. Nagyová įtariama neteisėtai liepusi karinei žvalgybai sekti tris žmones, tarp jų - premjero žmoną Radką Nečasovą,
P. Nečasas apgynė J. Nagyová ir kitus policijos suimtus įtariamuosius bei atmetė visus kaltinimus: „Nei aš, nei mano kolegos nepadarė nieko nesąžiningo“.
Parlamento rinkimai Čekijoje vyks 2014-ųjų birželį, tad kilus šiam skandalui tiek premjero bendražygiai dešinieji (Pilietinės demokratijos partija), tiek opozicijoje esantys socialdemokratai jau matuojasi parlamentarų ir ministrų kėdes.
„Kas iš tikrųjų yra J. Nagyová?“ – klausia BBC (http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-22943871). Oficialiai ji ėjo premjero biuro direktorės pareigas. Tačiau įdomiausia yra tai, kad, būdama civile, ji sugebėjo „įtikinti“ karinę žvalgybą sekti aukštas pareigas einančius žmones. „Nagygeito“ kaltininkės advokatas pareiškė, kad paslaptingoji moteris premjero žmoną sekė, nes norėjo ją apsaugoti nuo Jehovos liudytojų, su kuriais ji neva susidėjo.
J. Nagyová, kaip teigia oficiali jos biografija, 1984-1993 m. dirbo valstybinėje įstaigoje „Chodos“. Pasak vieno disidento, ji buvo aktyvi Čekijos komunistų partijos narė. Kuo realiai užsiiminėjo „Chodos“, iki galo taip ir nėra žinoma.
Vėliau J. Nagyová ėmė daryti staigią politinę karjerą. Ji vengė žiniasklaidos, kuri ne kartą moterį kritikavo dėl itin aukštos algos, kurią jai mokėjo premjeras (nuo 33 500 iki 273 000 kronų). Kritikos pažerta ir dėl neva nuplagijuoto mokslinio darbo, kurio dėka įgytas komunikacijos studijų magistro laipsnis viename Prahos universitetų.
J. Nagyová suimta šių metų birželio 13-ąją specialiojo kovos su organizuotu nusikalstamumu policijos padalinio (ÚOOZ) pareigūnų. Be jos, policijos naktinio reido metu suimti dar šeši valdančiosios partijos nariai, kai kurie jų – aukšti pareigūnai.
J. Nagyová nuvežta į Ostravos miestą, kurio teismas apkaltino ją kyšių davimu ir neteisėtu sekimu. Karinės žvalgybos (Vojenské zpravodajství, VZ) vadovas, nuo 2012-ųjų einantis šias pareigas brigados generolas Milanas Kovanda teismui įtarimus sekimu neigė. Be jo ir minėtos moters, policija dar suėmė vyriausybės kanclerį Lubomírą Poulą, buvusį karinės žvalgybos vadovą Ondrejų Páleníką, buvusį žemės ūkio ministrą Ivaną Fuksą ir eksparlamentarą Petrą Tluchořą, buvusį Karinės žvalgybos darbuotoją Janą Pohůneką, dar vieną buvusį parlamento narį Mareką Šnajdrą ir buvusį Žemės ūkio ministerijos darbuotoją Romaną Bočeką.
L. Poului jokie kaltinimai nepareikšti, o M. Kovanda paleistas.
Policijos reido metu aplankyti ir keli įtakingi Prahos lobistai, tačiau bene ieškomiausieji - verslininkai Romanas Janoušekas ir Ivo Rittigas – operacijos metu buvo užsienyje.
Įdomu tai, kad šią sudėtingą sekimo ir korupcijos bylą tiria nediduko Olomouco miestelio (jame gyvena vos 100 000 žmonių) prokuratūra. Kita vertus, galima tik pagirti čekus, jog šie, pasak Olomouco prokuratūros vadovo Ivo Ištvano, surengė tokį didelį ir sudėtingą reidą: jam ruoštasi nuo 2012-ųjų pradžios, operacijoje dalyvavo apie 400 policijos pareigūnų (http://zpravy.idnes.cz/policie-pri-zatahu-jsme-nasli-150-milionu-a-desitky-kilogramu-zlata-p9w-/krimi.aspx?c=A130614_111235_krimi_jav, čia galima rasti ir vaizdo įrašą).
Įtariama, kad į šią sudėtingą yra įsipainiojęs ir buvęs generalinio prokuroro pavaduotojas Liboras Grygárekas, tačiau jis nėra suimtas, jam nepareikšti jokie įtarimai.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]