Čekijos kontržvalgyba mano, kad Rusija Europoje kuria struktūrą ideologiniu pagrindu, kuri gali būti patraukli plačiam politinių jėgų spektrui: nuo kairiųjų ekstremistų iki kraštutinių dešiniųjų. Apie tai Čekijos Saugumo ir informacijos tarnyba (BIS) rugsėjo 4 d. paviešino kasmetinėje savo ataskaitoje, kurios visas tekstas anglų kalba yra ČIA.
Čekų kontržvalgybininkai užfiksavo, kad šalyje aktyviai veikia Rusijos, Ukrainos ir Kinijos žvalgybos tarnybos.
BIS, kaip ir ankstesniais metais, pranešė, kad Čekijos teritorijoje gyvena ir aktyviai veikia daug Rusijos žvalgybos karininkų.
Dokumente pažymima, kad Rusijos interesų sfera apima šalies energetinį kompleksą ir mokslinį bei techninius sektorius. Rimta užduotimi rusų specialiosios tarnybos laiko poveikį rusų bendruomenei Čekijoje. Dokumente taip pažymima, kad Ukrainos įvykių fone, Rusija ir jos šalininkai, remdamiesi senais sovietinių laikų metodais, naudoja baltąją, pilkąją ir juodąją propagandą: nuslepia savo tikruosius ketinimus ir demonizuoja Vakarus.
Savo veikloje rusų tarnybos naudoja instrumentus nuo ideologinės manipuliacijos šalies piliečiais, kurie nesąmoningai palaiko rusišką propagandą, iki specialistų pasitelkimo darbui su vietine rusų bendruomene.
Dokumento autoriai tvirtina, kad rusiška ir prorusiška propaganda Čekijoje ir kitose ES šalyse nukreipta ne tik prieš ES ir NATO vienybę. Rusija bando sukurti Europoje struktūrą, analogišką 1919 m. porevoliucinėje Maskvoje įkurtam Kominternui. Šios naujos struktūros pagrindinis ideologas – filosofas Aleksandras Duginas ir jo plėtojama prieš šimtmetį gimusi Eurazijos teorija, kuri gali būti patraukli plačiam Europos politinių jėgų spektrui: nuo kairiųjų populistų iki kraštutinių dešiniųjų. Dabartinė tarptautinė, politinė ir socialinė situacija labai panaši į buvusią 1930–aisias – auksinėje Kominterno eroje, pažymima dokumente.
Kominternas (Komunistinis Internacionalas, taip pat Trečiasis Internacionalas) buvo tarptautinė komunistinė partija, Lenino ir Rusijos komunistų partijos įkurta 1919 m. kovo 4 d. kaip atsvara Antrajam internacionalui, kurio pozicija Pirmojo pasaulionio karo ir Spalio revoliucijos Rusijoje klausimu nesutapo su bolševikų pozicija. Steigiamasis Kominterno suvažiavimas įvyko Maskvoje, jame dalyvavo daugiausia Rusijos ir buvusių Rusijos imperijos pakraščių atstovai. Organizacijos tikslas, suformuluotas 1920 m. priimtuose Kominterno įstatuose, buvo „visomis priemonėmis, taip pat ir ginklu, nuversti tarptautinę buržuaziją ir sukurti Tarptautinę sovietinę respubliką”. Kominternas taip pat siekė griežtai atriboti komunistines partijas nuo socialistinių Antrojo internacionalo partijų. Kiekviena nacionalinė komunistų partija, įeinanti į Kominterno sudėtį, oficialiai nebebuvo laikoma atskira partija, o Kominterno skyriumi, „sekcija”. Sekcijų įtaka sprendimų priėmime nebuvo vienoda: daugiau balsų turėjo tos sekcijos, kurių šalys turėjo didesnę įtaką tarptautinėje arenoje.
Šaltinis: dw.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]