2023 m. gruodžio 5 d.

 

Černobylis ir Fukušima – labiausiai nepriklausomos teritorijos pasaulyje! Ar tokios nepriklausomybės siekiame?

18
Paskelbta: 2012-07-04 20:59 Autorius: Rimantas Braziulis, visuomeninės organizacijos „Lietuvos žaliųjų judėjimas“ pirmininkas

2012 metų birželio 21 dieną Seimas balsavo už Atominės elektrinės įstatymo pakeitimus, atvėrusius kelią Visagino AE statyboms bei koncesijos sutarties su Japonijos korporacija „Hitachi“ patvirtinimui. Juokingiausia, kad atominės elektrinės statybų šalininkus, kurie beatodairiškai kaltino visus oponentus tarnavimu Rusijos interesams, vieningai palaikė prorusiška ir finansinėmis machinacijomis kaltinama partija bei Seimo balkone susispietusi grupelė rusakalbių jaunuolių, atvykusių iš Visagino. Likus savaitei iki balsavimo į pagalbą buvo pasišauktas net Valstybės saugumo departamentas, kuris užuominomis leido suprasti, kad prieš atominės elektrinės statybą pasisakantys piliečiai ir nevyriausybinės organizacijos tarnauja Lietuvai priešiškoms jėgoms, o Specialiųjų tyrimų tarnyba per vieną naktį atliko Atominės elektrinės įstatymo korupcijos prevencijos vertinimą ir korupcijos požymių nenustatė.

Ir visa tai vyko šalyje, kuri 1986-iais tiesiogiai nukentėjo nuo Černobylio atominės elektrinės avarijos, ir tuo metu, kai Japonijoje tūkstančiai žmonių aukoja savo sveikatą ir gyvybę, likviduodami Fukušimos atominės elektrinės avarijos padarinius.

Pasaulyje įvyko keturios didelės AE avarijos, ir tik viena iš jų dėl gamtos stichijos, kitos - dėl technikos gedimų ir žmonių klaidų. Tai įrodo, kad nėra absoliučiai patikimų įrenginių, kurie apsaugotų gamtą ir žmones nuo AE avarijų ir mirtinai pavojingos radiacijos. Černobylio ir Fukušimos atvejais nuo radiacijos nukentėjo milijonai žmonių, radioaktyviomis medžiagomis užteršta milijonai hektarų žemių, kuriose žmonės niekada nebegalės gyventi ir auginti maisto produktų.

Tie, kurie Lietuvos energetinę nepriklausomybę grindžia būtinybe statyti naują AE, elgiasi nesąžiningai ir neatsakingai, stumia mus ir aplinkinių šalių gyventojus į mirtiną pavojų, kelia grėsmę lietuvių tautos ir Lietuvos valstybės egzistencijai. Asmenys, nesuvokiantys tikrosios branduolinės energetikos grėsmės, privalėtų padirbėti savanoriais likviduojant Fukušimos AE avarijos padarinius ar bent jau apsilankyti Černobylyje.

Pasaulyje nėra išspręsta branduolinių atliekų problema ir nežinoma tikroji jų saugojimo kaina, kurią sumokės ateinančios kartos, turėsiančios rūpintis tuo „turtu“ šimtus tūkstančių metų. Tačiau jokie ekonominiai skaičiavimai, išlaidos statyboms ir planuojamas pelnas už AE pagamintą elektrą negali atsverti rizikos, kurią kelia atominė energetika.

Lietuvos žaliųjų judėjimas kategoriškai atmeta bet kokius AE statybos iniciatorių kaltinimus branduolinės energetikos oponentams atstovavimu Rusijos, Gazpromo ar kitokioms Lietuvai nedraugiškoms jėgoms. Greičiau yra atvirkščiai - AE statytojai atstovauja tarptautinių branduolinės energetikos korporacijų interesams, nes isteriškai bijoma surengti referendumą, kurio metu būtų atsiklausta piliečių nuomonės dėl branduolinės energetikos vystymo Lietuvoje.

Ar po Fukušimos avarijos visus branduolinius reaktorius sustabdžiusi Japonija taip pat tarnauja Rusijai ir Gazpromui? Tėvynės išdavikų etikečių klijavimas branduolinės energetikos oponentams yra gėdingas veiksmas, bandant nukreipti visuomenės dėmesį nuo AE keliamų mirtinų pavojų.

Lietuvos ir visos Europos žaliųjų organizacijos griežtai pasisako prieš AE statybas Rusijoje ir Baltarusijoje prie Lietuvos sienų, nes šios elektrinės kelia Lietuvai ir visam regionui tokią pat grėsmę, kaip ir planuojama Visagino AE. Bet Lietuvai neatsisakius jos statybos planų, lietuvių protestai prieš Rusijos ir Baltarusijos atominių elektrinių statybas atrodo veidmainiškai. Pagaliau kiekviena šalis, jos Vyriausybė ir piliečiai atsako už savo veiksmus ir jų pasekmes. Nepadoru rizikuoti savo ir aplinkinių tautų likimais, kai net finansiškai negalėtume kompensuoti jiems padarytos žalos, o ką jau kalbėti apie tūkstantmečiams užterštą žemę, kurioje nebus įmanoma gyventi.

Atėjo metas, kai kiekvienas sveiko proto žmogus turi apsispręsti – jis už Černobylius ir Fukušimas ar už alternatyvią energetiką ir Lietuvą be branduolinių monstrų.

Seimo nariai privalo suprasti, kad balsuodami už Visagino AE statybas įteisinančius įstatymus asmeniškai prisiėmė visą atsakomybę už ekologines, ekonomines ir socialines šio projekto pasekmes. Tai per daug rimta, kad būtų pamiršta. Šios istorinės avantiūros iniciatoriai ir šalininkai turi būti žinomi dabartinei ir ateinančioms kartoms.

Nereikia būti ekonomistu, kad suvoktum AE projekto ekonominį nepagrįstumą, tačiau AE keliama radiacinė grėsmė negali būti pateisinama jokia ekonomine nauda, jei tokia ir būtų. Po Černobylio ir Fukušimos tragedijų diskusijos apie AE ekonominį naudingumą ar nenaudingumą yra amoralios, o AE statyti būtų neatsakinga net ir tuo atveju, jei 1 kWh jos pagamintos elektros energijos kainuotų 1 lietuvišką centą. Černobylis pasakė visą tiesą apie branduolinės energetikos saugumą, o Fukušima tuos teiginius patvirtino dar kartą. Prisiimdama tokią riziką, mažytė ir ekonomiškai silpna Lietuva būtų panaši į mirtinai pavojingą pamišėlį, keliantį grėsmę savo ir aplinkinių šalių žmonėms. Japonijai Fukušimos avarija jau kainavo apie 200 milijardų litų. O kiek kainuoja amžiams prarastos gyvenamosios teritorijos? Tradiciškai valdžiai lojalūs japonai jau suvokė branduolinės energetikos pragaištingumą ir vieningai reikalauja uždaryti visas Japonijos AE.

Branduolinės energetikos šalininkai atominės elektrinės statybas sieja su Lietuvos nepriklausomybės stiprinimu. Norime priminti, kad Černobylis ir Fukušima šiuo metu pasaulyje yra labiausiai nepriklausomos teritorijos, nes jų okupuoti nesiryžtų net pats agresyviausias okupantas. Tačiau ar tokios nepriklausomybės mes siekiame?

www.zaliojilietuva.eu

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
18. Algirdas
(2012-11-30 01:33:05)
(84.240.50.7) Parašė:

Černobylio AE avarijos padarinių likvidatorius. Algirdas Ašmontas Lietuvos vyriausybė mus pamiršo... Aš manau, kad žmonių masėjė mes "dingsime"... Nebus žmogaus, neliks ir problemos. Manę, mano nuomomę užgesins tik mirtis... Kol kas manęs neįveikė nei 4-ri infarktai, nei insultas,nei onkologinė liga,nei kitos ligos, kurių priskaičiuojama daugiau kaip dešimt. Aš nieko prieš bendrauti su panašaus likimo žmonėmis. dalas2004 (eta) gmail.com +3706863281217. to paprastas
(2012-07-08 21:50:33)
(178.170.208.239) Parašė:

netingėkit pažiūrėti dr.R.Asausko interviu: " Mums nori pastatyti nesaugų reaktorių" (2 dalys), kur konkrečiai paaiškinama situacija dėl naujos AE. Ir tikrai nereikia ištisai gąsdinti kremlinais - jie ne prie ko, laidoje pateikiami faktai, žr. : 1d. youtube.com/watch?v=thpfXu_q46 2d. youtube.com/watch?v=2LHiT_bCA_g&feature=plcp16. paprasta:
(2012-07-07 22:39:12)
(78.62.77.254) Parašė:

klausimas, kurį dažnai Puaro: "kam tai naudinga? Ir tampa aiškiau. Ateis valdžion Raudonoji Troika, ir pirksim iš RU atominę elektrą. Maudysimės Neryje, Nemune ir Baltijoj, kurių vanduo bus sušildytas RU elektrinių, o nuo Vilniaus bokštų giedrą dieną bus galima žvelgti į vieną jų.15. Julija
(2012-07-07 21:14:11)
(78.61.151.32) Parašė:

na, tamsta aborigene , nerašykite apie tai, ko nenutuokiate. Teigiate, kad "Per Fukušimos avariją dėl spinduliuotės nežuvo nė vienas žmogus".O kiek jų išmirs, kiek gims invalidų ir t.t. - jums dzin. Jums kas - su nesuskaičiuojamais turtais į saugią šalį, o kai sąžinės neturite, ji nekamuos.14. aborigenas
(2012-07-05 21:55:48)
(178.19.27.205) Parašė:

Va, va statosi. Niderlandai turi Borssele atominė elektrinė - 481 MW ir nori statytis dar viena, bet yra problemu, nes Vokietija priestarauja, nes tai 200 km nuo Vokietijos sienos, Nemanas per Nemuna max 1 km, Astravas 50 km nuo Vilniaus, tai cia normalu. Niderlanduose gyvena 17 mljn. gyventoju, teritorija mazesnene uz Lietuvos. Branduolini kura perka Kazachstane.13. to aborigenas 08:41
(2012-07-05 20:18:20)
(196.209.243.104) Parašė:

Nežinau iš kur jūsų optimizmas, visi dirbantieji šioje pramonėje žino, kad urano trūkumas pasaulyje JAU YRA, ir ateityje jis tik augs. Jūsų minėti "patvirtinti" nauji telkiniai - deja, apie juos yra tik netiesioginiai geologiniai įrodymai, jų tolesnis žvalgymas ir eksploatacija bus brangi, dauguma yra itin nepalankiose geogr. sąlygose, o žaliavos kokybė nežinoma. O juk visa tai įeina į kuro kainą. Jau atrastą ir išžvalgytą telkinį pradėti eksploatuoti užtrunka keliolika metų. O ir dabar pigūs žinomi telkiniai jau beveik išnaudoti. Beje, šiuo metu beveik pusė visos paklausos tenkinama iš antrinių šaltinių. Kazachija - tik viena iš keliolikos panašaus dydžio gavėjų pasaulyje - nereikėtų ja perdaug džiūgauti, - ateis kiniečiai ir viską nupirks, ar ben įsivaizduojat kiek jie statosi elektrinių??12. EKO
(2012-07-05 12:12:35)
(178.170.208.239) Parašė:

jeigu norite sužinoti visą tiesą apie atominį "rojų" iš profesionalų-specialistų, pasižiūrėkite 4 šalių (danų, suomių,švedų, italų) dok.filmą "Into eternity" apie radijacines atliekas, kaip bando jas saugoti suomiai ir kiek tai KAINUOJA. Reziume – atlikus tokius milžiniškus darbus jie už nieką negarantuoja... Pilną versiją (78:49) rasite paguglinus ir [RU] ir [EN] kalbom: „Навстречу вечности / Into Eternity — на Яндекс.Видео“ ir filmai.es/109386-into-eternity-a-film-for-the-future.html Taip pat daug TIESOS pasakyta apie Černobilį ir Fukušima šiame video, juk neveltui sakoma, geriau vieną kartą pamatyti, nei šimtą kartų išgirsti: moment-istini.ru/program_archiv/archive2012/?vid=353&start=4 Dėl naujos AE Lietuvoje būtinas referendumas, BŪTINAS IR PRIVALOMAS!!! Juk tiek daug neišnaudotų galimybių yra alternatyvios energetikos srityje (na, pvz., kad ir šiame tinklapyje zaryad.com), reikia tik noro (be atkatų), ir viską būtų galima padaryti. Turėkime vilties, kad rudenį išrinkta naujoji valdžia sustabdys šias nesąmones.11. algis
(2012-07-05 10:38:33)
(78.57.215.176) Parašė:

Paiūrėkit šiuos filmus ir suprasit, kad VAE ne mums reikalinga. youtube.com/watch?v=PuDkvcUm-gc youtube.com/watch?v=11Rlezey7Pw Dar yra Dr. Asausko abejonės dėl reaktoriaus tipo irgi sukelia begales abejonių. youtube.com/watch?v=thpfXu_q46oParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras