Šį šeštadienį 14 valandą 1863 metų sukilimo muziejuje Paberžėje (Gudžiūnų seniūnija, Kėdainių rajonas) bus pristatoma Česlovo Stonio kompozicija „Amžinai amžinai neramus“ (Paulius Širvys – eilėse, dainose, prisiminimuose).
„Kiek daug apie Paulių Širvį prirašyta. Kiek daug pripasakota. Kiek daug jį pažinojusių, kiek daug „draugų“. O jis parašė: „Aš toks vienas, velnioniškai vienas“... Mes jo nepažinojom. Mes jį matydavom iš tolo. Mes nedrįsom plekšnoti jam per petį ar siūlytis į „bičiulius“. Mums jis buvo didis Poetas. Toks ir liko.
Kompoziciją „Amžinai amžinai neramus“ dėliojau kaip mozaiką iš jo paties ir jo Vienintelės prisiminimų, laiškų. Čia skambės Poeto kaimynų, draugų ir... nedraugų mintys apie jį ir jo poeziją. Čia dainuosime jo tekstais sukurtas dainas. Sunku patikėti, bet buvo ir tokių, kurie ne tik mokė Poetą, kaip rašyti eilėraščius, bet ir įsakmiai nurodinėjo, apie ką rašyti.
Nuo išdavystės, pasipūtimo, primityvizmo, nuo Generolų poezijoje Poetas bėgo į kavines, užkandines, bėgo į jūrą, bėgo į absoliučią Vienatvę. Taip gimė geniali Poezija, taip save naikino Poetas. Tačiau ir Poezija ir Poetas išliko mūsų širdyse. Ateikite ne į literatūrinę popietę, ne į susitikimą su aktoriais. Ateikite į svečius pas Paulių Širvį. Jo namų durys visiems buvo atviros. Šią popietę Jis atvers Jums savo Širdį.“, - sako Č. Stonys.
Atlikėjai - aktoriai Česlovas Stonys ir Saulius Sipaitis, operos solistas Pranas Zaremba.
1863 metų sukilimo muziejus įkurtas Paberžės kaime 1793-iais statytame vokiečių kilmės barono Stanislovo Šilingo dvare. Čia dažnai pietaudavo ir dėl sukilimo organizavimo tardavosi Paberžės klebonas Antanas Mackevičius ir laisvės kovą rėmęs S. Šilingas. Vienintelis tokio pobūdžio muziejus Lietuvoje duris pirmiesiems lankytojams atvėrė 1993 metais. Ekspozicija supažindina su sudėtingais ir dramatiškais XVIII a. - XIX a. įvykiais, leidžia pajusti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės gyventojų siekį ginklu išsivaduoti iš carinės Rusijos imperijos gniaužtų, į kuriuos ji pateko po Lietuvos-Lenkijos valstybės padalinimų. Būtent čia, Paberžėje, kunigas A. Mackevičius suformavo 250 sukilėlių būrį, vieną pirmųjų Kauno gubernijoje, ir 1863 metų kovo mėnesį pradėjo sukilimą. Muziejaus ekspozicija atskleidžia sukilimo priežastis, eigą, pasekmes, pasakoja apie jo dalyvius ir dvaro istoriją.
2012 metais medinis baronų Šilingų dvaras buvo rekonstruotas Europos Sąjungos ir Kėdainių savivaldybės lėšomis. Po rekonstrukcijos muziejaus patalpos išsiplėtė, įrengtas antrasis aukštas. Palėpių erdvės šiuolaikiškai pritaikytos konferencijų, seminarų organizavimui, kino filmų ir dokumentinės medžiagos peržiūrai.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]